Perheväkivalta.. Kuinka auttaa?

Mies pahoinpitelee vaimoaan. Vaimo ei uskalla puhua poliisille ei myöskään asiasta tietävät. Itse en ole kuullut niitä kolinoita ja huutoja jotka minulle on kerrottu. Minkälaisia todisteita täytyy olla jotta ulkopuolinen voi tehdä ilmoituksen ja kenelle, poliisille vai lastensuojeluun?
Perheessä lapsia.
131933
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Älä sinä kuule kyttää, jokainen hoitaa omat asiansa...ja aikuiset pystyvät siihen!!!!!!!!!!!!! Kukaan ei kaipaa "päällystakkia" elämäänsä...

Äänestä
  • Eli sinä kävelisit hukkuvan AIKUISEN ohi välittämättä tämän hädästä, koska TIETENKIN aikuinen selviää tilanteesta kuin tilanteesta?

    Vaikka onkin aikuinen ei tarkoita sitä ettei välillä tarvitsisi ulkopuolisen apua.

    Äänestä

  • KIINNI!

    Äänestä

  • Joopa joo näinhän sitä sinun mielestä pitäisi toimia ilmankos maailmassa on monta turhaa avio-
    liittoa jossa vaimot saavat toimia huonon tisetunnon omaavien miesten(jos heitä nyt voi mieheksi sanoa)raivon kohteena.Luulisi tässä yhteiskunnassa olevan miehille omaa sukuouolta olevia tappelukavereita ettei tarvitse käydä
    heikonpiensa päälle.Vain raukat ja ikuisest lapsen tasolle jäänet toimivat tällä tavalla.

    Äänestä

ilmoituksen lastensuojeluun. Vaikka väkivalta ei kohdistuisikaan suoraan lapseen (ei ilmeisesti tiedossa tässä tapauksessa) on se silti lapsen mielenterveydelle erittäin haitallista.

Poliisi ei välttämättä ota yhteyttä lastensuojeluun, eikä muutenkaan voi tilanteelle mitään ainakaan pidemmän päälle...

Tee pian ilmoitus!

Äänestä
  • Ilmoitus tosiaan lastensuojeluun ja mikäänhän ei estä poliisinkaan kanssa juttelua. Kannattaa muistaa, että pahoinpitelyrikos on yleisen syytteen alainen rikos, eli merkitystä ei ole sillä vaatiiko asianomistaja itse rangaistusta vai ei. Ainoa pulma on vaan tietysti saada näyttö sitten pahoinpitelyistä.

    Äänestä

  • OIKEASTAAN KANNATTAA ILMOITTAA ASIASTA JOKO rUOTSIN POLIISILLE TAI SIKÄLÄISILLE SOSIAALIVIRANOMAISILLE, NE KUULEMMA JOSKUS AUTTAVAT KEHITYSMAI´DEN ÄITEJÄ JA LAPSIA POIS VÄKIVALLAN ALTA. SUOMI EI OLE VIELÄ RATIFIOINUT IHMISOIKEUSSÄÄNNÖKSIÄ JOTKA ESTÄISIVÄT NAISSUKUPUOLEEN KOHDISTUVAN VÄKIVALLAN, SITÄ EI SIIS VIELÄ KATSOTA TÄÄLLÄPÄIN IHMISOIKEUSRIKKOMUKSEKSI KUTEN EI MONISSA MUISSAKAAN KEHITYSMAISSA. RUOTSI EI OLE KEHITYSMAA.

    Äänestä

Jos asiasta ei uskalleta ilmoittaa poliisiviranomaiselle itse..

Niin ulkopuolinen sen voi myös tehdä..Pyytää tutkintapyyntöä. Mutta kuulopuheiden perusteella on vaikea asiaa lähteä tutkimaan. Pahoinpitelyn jäljet tulisi olla näkyvillä (ruhjeet, mustelmat, haavat jne jne..). Onko väkivalta ollut fyysistä vai henkistä??

Tietysti yksi vaihtoehto on hakeutua turvakotiin tai muuhun suojaan, josta pahoinpitelijä ei uhriansa löydä.. Mutta tämä viesti on nyt suuntaa antava ei ohje..

JA ASUMUSERO on kova sana

Äänestä
  • pidä vaan huoli omista asioistas jos et edes kyseisiä henkilöitä tunne

    Äänestä

  • komisario jyrkkä kirjoitti:

    pidä vaan huoli omista asioistas jos et edes kyseisiä henkilöitä tunne

    Maailmassa pitäisi todellakin olla kotipoliisia huomattavasti enemmän kuin nykyään on.Asikuisten ihmisten ei ole väliä vaikka tappelisivat aamusta iltaan ellei kummallekkaan järki sano mitään muuta.Lapsista olemme kaikki vastuussa niin kauan kuin he ovta puollustuskyvyttömiä meidän velvollisuus on huolehtia heistä.Aikuiset jotka saattavat nämä lapset maailmaan ja eivät kykene heistä huolehtimaan on syytä laittaa tosiasioiden eteen ja erottaa lapsista tykkänään.
    Ero vanhemmista on parempi kuin henkinen pahoinvointi.

    Äänestä

Voi hyvä tavaton! samassa esim. kerrostalossa asuvien kannattaa soittaa poliisille, mikäli kuulee rankan tappelun - useimmiten - pahoinpitelyn ääniä. Itse olen vielä hengissä juuri naapureiden ansiosta!

Äänestä

Jos kyseessä on siis tapaus, jossa lapset ovat kotona, ja pahoinpitelyt tapahtuvat heidän nähden, ota äkkiä yhteys joko poliisiin tai sosiaalitoimistoon, nimettömänä.

Tosin, saattaa olla niin, että vaimo ei edes kaipaa eroa miehestään, vaan alistuu mielellään hakattavaksi(taitaa tosin olla aika "tuulesta temmattua") niin mitäpä kukaan sille voi???

Selväpäinen nainen ottaisi ja lähtisi!!

Äänestä

häiritsee ,niin soita poliisi , ja kerro,että taas joku tuolla hakkaa vaimoaan...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sivullinen. kirjoitti:

Mies pahoinpitelee vaimoaan. Vaimo ei uskalla puhua poliisille ei myöskään asiasta tietävät. Itse en ole kuullut niitä kolinoita ja huutoja jotka minulle on kerrottu. Minkälaisia todisteita täytyy olla jotta ulkopuolinen voi tehdä ilmoituksen ja kenelle, poliisille vai lastensuojeluun?
Perheessä lapsia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu