Loismadot

Nimitelläänkö vl-seuroissa ei-vl:iä loismadoiksi? Tällä palstalla puhutaan ei-vl:stä "lois kiehuntana" mikä tuo mieleen sontaläjän päällä kuhisevan ja kiehuvan vaaleitten loismatojen läjän.

Mistä moinen puhetapa on vl-kulttuurissa saanut alkunsa? 70-luvultako vai viljelläänkö sitä nykyäänkin saarnamiesten puheissa? Kieltämättä teillä vl.llä on rikas kuvakieli!
4260
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

että vl-uskovaiset nimittävät ei-vl:iä "koiriksi", -sitä olen kuullut monta kertaa sanottavan.

Joskus kuulin sellaisen kertomuksen että vl:n piirissä oli pilkattu muitten liikkeitten uskovaisten saaneen uskonsa hevosen p****stä... (yksityiskohtia ei viitsi kirjoittaa tarkemmin). En tiedä oliko sanat aivan noin mutta asia ainakin oli! Ja tämä oli kuulemma oikein yleinen kertomus vl-liikkeessä. Mahtaneeko olla perää, sitä en tiedä...

Äänestä
  • Missä olet noin kuullut? siellä jossain kellarissa jossa tökitte porukalla toisianne piikeillä.

    En ole KOSKAAN kuullut kenenkään sanovan Loinen tai koira. ja olen sentään kierrellyt seuroissa ympäri suomen ja tavannut paljon uskovaisia.

    Äänestä

ei ole sopivaa tuollainen nimittely. Jos ei ole ei- vl kään nimittelyt niitä kauniimpia.

Äänestä

kutakuinkin sitä, että pyöritään "vanhassa sontaläjässä" eli kaivellaan ja muistellaan vanhoja anteeksiannettuja syntejä ja rikkomuksia ts. eletään toisten ihmisten synneissä niin, että oman sielun tila on jäänyt kokonaan valvomatta.

Tämä ei ole mikään vl-sanonta, vaan on muistaakseni ollut joskus yleinen sanonta jossain päin Suomea ja kuvaa mielestäni hyvin näitä tämän palstan "70-lukulaisia".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei-vl:iäkö? kirjoitti:

Nimitelläänkö vl-seuroissa ei-vl:iä loismadoiksi? Tällä palstalla puhutaan ei-vl:stä "lois kiehuntana" mikä tuo mieleen sontaläjän päällä kuhisevan ja kiehuvan vaaleitten loismatojen läjän.

Mistä moinen puhetapa on vl-kulttuurissa saanut alkunsa? 70-luvultako vai viljelläänkö sitä nykyäänkin saarnamiesten puheissa? Kieltämättä teillä vl.llä on rikas kuvakieli!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu