Kevytkenkäinen skorpioni?

Tätäkin asiaa on epäilemättä ruodittu tässä foorumissa vaikka kuinka paljon, mutta haluaisin vielä kerran nostaa kissan pöydälle aiheesta, joka ainakin minua itseäni on joskus mietityttänyt.
Skorpionilla on kiihottava maine tähtitaivaan seksisymbolina, mutta eräs seikka allekirjoittanutta ihmetyttää. Skorpionin elämä kuulemma enemmän tai vähemmän pyörii seksin ympärillä. Tai ainakin seksi ja seksuaalisuus kiehtoo skorpparia kovasti ja skorpparia väitetään himojensa orjaksi. Toisaalta taas väitetään, että skorpioni on erittäin uskollinen. Mielestäni tässä on jonkinasteinen ristiriita. Ovatko skorpionit taipuvaisia uskottomuuteen vai ovatko kyseiset otukset todella niin lojaaleja kuin mitä joskus kuulee kehuttavan? Riittääkö skorpparille pelkät kiihkeät yhden yön jutut vai etsiikö skorpioni jotakin kestävämpää? Jos skorpioni päätyy pettämään kumppaniaan, niin missä syy silloin todennäköisesti piilee? Skorpionin eläimellisissä vieteissäkö? Ovatko skorpionit poikkeuksellisen alttiita kiusauksille vai voiko skorpionin kanssa lähteä huoletta rakentamaan yhteistä tulevaisuutta?
Ja itse olen siis härkä-merkkinen mieshenkilö, joten erityisesti olisin kiinnostunut naisnäkökulmista.
264756
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Itse, aikuinen skorppari, en saa enkä koskaan ole saanut tyydytystä yhden illan jutuista. Eli olen parisuhteessa, joka
on tyydyttänyt minun seksuaaliset haluni 100 % :sti sekä muutkin tarpeeni (henkinen puoli).
Toki olen harrastanut lyhyt aikaisia suhteita vain ja ainoastaan huomatekseni ettei kemiat muuten natsaa vaikka lakanoissa menisikin hyvin. Itse ainakin kaipaan yhtä "vaikeaa" ja haasteelliista persoonaa kuin osaan itsekin olla ja onneksi olen sellasen löytäny :)
ja ei ole tehnyt mieli kuikata aidan toiselle puolen...
Mutta meitähän on moneen junaan.

Äänestä
  • Seurustelusuhteissa sekä avioliitossa olen ollut 100% uskollinen, muut miehet lakkaavat jotenkin vaan kiinnostamasta. Suhteessa ollessani olen intensiivinen ja hyvinkin idealisti, annan kaikkeni; sieluni ja ruumiini, ja jos olen joutunut pettymään ahdistus on ollut kova ja sydän on vuotanut verta pitkään. Sinkkuelämää eläessäni meininki onkin sitten ollut toinen, en ole kuitenkaan leikkinyt kenenkään tunteilla, en vaan ole antanut itsestäni kovinkaan paljoa.

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    Seurustelusuhteissa sekä avioliitossa olen ollut 100% uskollinen, muut miehet lakkaavat jotenkin vaan kiinnostamasta. Suhteessa ollessani olen intensiivinen ja hyvinkin idealisti, annan kaikkeni; sieluni ja ruumiini, ja jos olen joutunut pettymään ahdistus on ollut kova ja sydän on vuotanut verta pitkään. Sinkkuelämää eläessäni meininki onkin sitten ollut toinen, en ole kuitenkaan leikkinyt kenenkään tunteilla, en vaan ole antanut itsestäni kovinkaan paljoa.

    No itse olen kumppania kohtaan uskollinen ! En koskaan pettäisi, ja jos kumppani pettää, niin suhde loppuu heti siihen. En pidä toisten tunteilla leikkimisestä ollenkaan ! Mutta kun olen rakastunut, annan kaikkeni. :)
    Tällaiset piirteet ovat minusta TODELLA yleisiä skorpioninaisissa. Miehet on taas eri juttu...ehkä ;D

    Äänestä

Tunnistan poikaystävästäni kummatkin mainitsemasi piirteet, eli kiinnostus seksiin ja uskollisuus. Onhan se hieman ristiriitaista, mutta sellaisia skorppionit taitavat olla muutenkin? Ristiriitaisia, vaikeita, ihania? Ja ainakin tämä minun otukseni vaikuttaa kovin lojaalilta. Pettämisestä en tiedä mitään.
Go for it?

Äänestä
  • "Toki olen harrastanut lyhyt aikaisia suhteita vain ja ainoastaan huomatekseni ettei kemiat muuten natsaa vaikka lakanoissa menisikin hyvin. Itse ainakin kaipaan yhtä "vaikeaa" ja haasteelliista persoonaa kuin osaan itsekin olla..."

    Joku kirjoitti tuossa aiemmin näin, ja täytyy sanoa että on kuin suoraan omasta suusta. Ns. yhden illan juttuja en nykyään harrasta juuri ollenkaan, enkä pidä yhtään toisten tunteilla leikkimisestä. Jos tapailen jotain miestä ja huomaan etten ole häneen niin ihastunut, että olisin valmis sitoutumaan (ja sen tietää kyllä aina lähes heti), teen sen hänelle selväksi pian.

    Jos rakastan kumppaniani, en ikinä pettäisi. Jos taas olen vaan ajautunut suhteeseen jossa ei oikeastaan edes ole intohimoa ja suuria tunteita, silloin alan katsella muualle. Yritän kuitenkin mahdollisimman nopeasti lopettaa sellaisen suhteen jossa en tunne tarpeeksi syvästi.

    Äänestä

olen itse synnynyt skorpionin merkeissä,ja minä en ainakaan ole kevyt kengäinen skporioni ,vaikka skopioni kiehtoo seksi ja kaikki mustiikka ym... uskollinen se on silloin jos se on lötytännyt itseleen puolison

Äänestä

Eihän seksuaalinen aktiivisuus ole mikään uskottomuuden synonyymi. Itse elin yli kaksi vuotta erittäin hienossa suhteessa upean skorpparitytön kanssa. Kyseinen kaunotar ei antanut meikäläiselle kertaakaan syytä mustasukkaisuuteen, vaikka upea ilmestys olikin ja tiesin, että hän voisi halutessaan saada kenet tahansa. Mutta hän halusi minut ja luottamus oli 100-prosenttista ja molemminpuolista. Myöhemmin suhde kyllä sitten kariutui, mutta aivan eri syistä. Kummallekaan ei jäänyt mitään hampaankoloon, mikä on mielestäni eron koittaessa varsin tärkeää. Eli pakko yhtyä edellisiin kirjoittajiin. Ainakin omien kokemusteni perusteella skorpioni on toki villi ja vapaa sielu, mutta ei missään nimessä kevytkenkäinen tai jotenkin epäluotettava miestennielijä.

Äänestä

Seksuaalisuus on iso asia, mutta suhteissani olen ollut aina uskollinen. Suhteessakin voi toteuttaa villiä seksiä täysillä, mikäs sen mukavampaa. Itse omistaudun täysillä yhdelle miehelle, jos hän on herättänyt intohimoni. Suhteessa tuo omistautuminen menee kaikkien seksiseikkailujen edelle, eikä edes tee mieli vilkuilla sivulle.

Sinkkuna nautin kyllä yhden illan suhteistakin, mutta ei niistä samalla tavalla saa irti kuin sellaisesta tajunnanräjäyttävästä yhteenkuuluvuudesta vakikumppanin kanssa.

Rohkeasti vaan tulevaisuutta rakentamaan skorpparinaisen kanssa! :)

Äänestä

Näkisin itseni skorpionina hedonistinä. Olipa kyse sitten ruuasta, nautintoaineista, seksistä tai ihan mistä vain. Itse olen suurimman osaa elämästäni ollut rietas -sinkku. Parisuhteessa ollessa en yleensä petä, paitsi jos kotoa ei saa sitä mitä haluaa (seksi, kunnioitus, hellyys), mutta niin sitä lähtee etsimään meistä moni muukin muualta.
Kestävämpää suhdetta olen etsinyt, koska rietastelut rupeaa pikku hiljaa turruttamaan. Nyt olen ainakin hetkeksi jonkun löytänyt, vaikka sitoutuminen kuulostaakin välillä aika pahalta kirosanalta korviini.
Seksistä vielä sen verran että parisuhteessa toimivaa seksielämää ilman ei tule koko parisuhdetta, niin täydellinen kun toinen muutoin olisikin.

Äänestä

Itse olen skorppiooni nainen ja en voi kertoa muuta kuin ainostaan omasta näkökulmasta muutaman luonteen piirteen. Kyllä, skroppiooni on erittäin altis vastakkaisen sukupuolen ihailulle ja nauttii tilanteesta täysin, lähtee helposti mukaan flirttiin, joka voi antaa täysin väärän vaikutelman itsestään. Pohjimiltaan kuitenkin asia on niin, että skorppiooni tarkkaailee hyvinkin syvästi vast.sukupuolen tarkoitusperiä, luonnetta, persoonallisuutta ja ei loppupelissä anna asioiden johtaa kovinkaan pitkälle, jollei luonteenpiirteet miellytä häntä. Ja jollei hänen kanssaan pääse henkisellä tasolla mihinkään, niin se on so what.. Skorppiooni on ovela. Se saa tietyllä huomaamattomalla taktiikallaan toisesta irti enemmän, kuin toinen edes tajuaa tilannetta. Skorppioonilla on todella tarkka vaisto ihmisistä.. ja jos toinen todella on sitä, mikä saa jalat alta, se on menoa ja silloin skorppiooni antaa kaiken ja täysin kaiken itsestään suhteelle. Varauketta, ja myös siksi on pisteliäs jos vast.sukupuoli tuottaa pettymyksen, koska samainen pettymys on itselleen suuri, virhe arviointi, siitä joutuu valitettavasti tilille skorpparin kanssa, se palaveri ei ole helppo. Skorppari osaa puhua ja pistää juuri oikeisiin kohtiin, saa toisen tuntemaan itsensä todella epäonnistuneeksi. Uskollinen hamaan loppuun asti jos ei tee virhettä hänen kanssaan. Seksi on tärkeää, mutta vain jos pelissä on todella aidot tunteet, jos ne on kohdalla, mitä muuta enää vois puuttua, nothing ja vain taivas voi olla rajana!

Äänestä

Hänen karismaattisuutensa ja hypnoottiset silmänsä jäävät lähtemättömästi
mieleen, eikä hänen hillityn olemuksensa alle kätkettyä kiihkeää luonnetta
voi olla aistimatta. Skorpioni ei ole mikään keskitien tallaaja,
vaan-tilanteesta riippuen-joko pyhimys tai paholainen. On muistettava
että skorpionin tunnuksena on kotka. Voit ajatella tuota mahtavaa lintua ja
sen taitoa selvitä uljaasti vaikeuksista. Skorpioni-ihmiset nousevat kuin
feeniks-lintu vaikeuksien kautta voittoon. Jos skorpionin kantaa kysytään,
se tullaan myös kuulemaan. skorpioni ei harrasta vilpillistä imartelua,
mutta tuntiessaan tarvetta positiiviseen palautteen antamiseen, hän ei
myöskään kitsastele sanoissaan. Skorpionin kosto on suloinen . Ystävänä
skorpioni on kuitenkin viisas, uskollinen ja avulias. Hän muistaa saamansa
palvelukset ja tulee korvaamaan ne ruhtinaallisesti. Aurinkomerkeistä ainoana
hän on valmis uhraamaan vaikka henkensä rakkaittensa puolesta. Vaikka
skorpionin ympärillä leijuu usein hienoinen väkivallan häivähdys, sairaita
ja murheenmurtamia kohtaan hän tuntee poikkeuksellisen lämmintä myötätuntoa.
Häntä ei ehkä voida kutsua kovin herttaiseksi, mutta kulmikkaasta
käytöksestään huolimatta hän haluaa pelkkää hyvää niille, joista pitää.
Skorpionin mieli on, kuten muillakin vesi-ihmisillä, syvä ja tutkimaton.
Hän mietiskelee ja pohtii, mutta kukapa tietäisi tarkalleen mitä, sillä
skorpioni pitää aina osan salaisuuksista itsellään. Elämä, kuolema ja
niihin liittyvä mystiikka kiehtovat salaperäistä pluto-ihmistä

Äänestä

ota selvää kehittyykö teidän suhteen henkinen puoli..
nimittäin HUOM. kuinka monesti täytyy sanoa että ihminen ottaa riskin jokaiseen suhteeseen lähdettyään ja skorppioonit etsivät hengenheimolaista.
jos sellainen hänelle löytyy.. siis kaikki sujuukin kuin on aina vuosituhansien aikana toivottu.. ei silloin skorppioni petä kuin myöskään ei kukaan muukaan... säästyt vain tulavalta paskalta jos olette parinne kanssa keskustelleet ja silti epäilet hnen uskollisuuttaan.

Äänestä

Itse olen siis skorppari ja uskollinen sellainen!
Olen ollut saman miehen kanssa 7 v. ja en ole kertaakaan pettänyt. Ennen tätä suhdetta kyllä olin "kevytkenkäinen" ja kovasti. Mutta kun se "oikea" löytyy,niin kyllä se skorpparikin rauhoittuu. Pyristelee aluksi, mutta sitten on hyvin uskollinen.

Äänestä

itte oon parikymppinen jätkä ja skorppari, kyllähän se haluttaa pettää ja oon tehnykki niin, mut jos löytää sen oikean muijan josta tykkää niin paljon että voi alkaa jopa seurusteleen, ni ei sitä sillon petä. Tommoset yhenyön jutut, ni nehän on niin pintapuolisii että sitähän voi muijaaki kusettaa ummet ja lammet, ja se on viel helppo valehella koska oon huomannu skorppareisa /jätkis sellasen taipumuksen että saa ittensä uskoon että on vaikka teräsmies ja saa puhuttuu toisetki siitä vakuttuneeks, niiku vaikka autotki, sitä saa ladata vaik mersun ku uskoo siihen autoon -->>

Äänestä
  • ja samalla tavalla töissä,mitä ikinä skorppari tekeeki se on siinä paras jos se tykkää työstään, kaikki on kiini uskosta tai oikeestaan ittelleen uskottelemisesta,siis skorppareilla, se mihin skorpparit uskoo ja mihin ei, niin ei se kerro kenellään.ei edes lääkärille.

    Äänestä

  • sama ukkeli kirjoitti:

    ja samalla tavalla töissä,mitä ikinä skorppari tekeeki se on siinä paras jos se tykkää työstään, kaikki on kiini uskosta tai oikeestaan ittelleen uskottelemisesta,siis skorppareilla, se mihin skorpparit uskoo ja mihin ei, niin ei se kerro kenellään.ei edes lääkärille.

    Niin tämä ilta jää ikimuistoiseksi! Jos se on vain yhden illan homma! Etenkin vapaan naisen jäljeltä!Ei jätä ketään kylmäksi. Mutta jos sinkku löytää oikean sielukumppanin ja suhde kehittyy siihen suuntaan, niin skorpioni on uskollinen rakastamalleen ihmiskumppanille!Että silleen!

    Äänestä

valitettavasti itselläni taipumusta tuohon...enkä olee ylpeä siitä mutten kadukaan...ystävilleni erittäin lojaali..joten ehkäpä juuri se seksuaalisuus sekä taipumus dramatiikkaan

Äänestä

kaikenlaista.. Ko.merkki on niiin täynnä itseään, että kulkee vaikka alasti saadakseen huomiota, siitä elää.

Äänestä

Kyllähän skorpioni on jossain määrin himojensa orja, mutta itse kuitenkin olen uskollista sorttia, ainakin näin kun olen onnellisessa seurustelusuhteessa. Naispuolisesta näkökulmasta voisin sanoa, että skorpioninaisen kanssa seurustelevan miehen täytyy kyllä olla aikas seksuaalisesti jaksavaa sorttia, siis että jaksaa lähes päivittäin ja silloin kun on aikaa niin monta kertaa päivässä. Tosin mut onkin aikoinaan "pilattu" sillä et oon skorpioni-expoikakaverin kans tottunut ajan salliessa jopa n. 10 sekstailukertaan päivässä ...

Äänestä
  • ..eihän päivässä ehdi sekstaa 10 kertaa. Päivässä on vaan 24 tuntia! Hei haloo, heitit legendaa!!

    Äänestä

  • outo juttu.. kirjoitti:

    ..eihän päivässä ehdi sekstaa 10 kertaa. Päivässä on vaan 24 tuntia! Hei haloo, heitit legendaa!!

    Outo juttu: kyllä meillä tuli ennätykseksi päivässä kerran 11 kertaa, me kyllä oltiinkin ihan "kaneja" ... mutta eihän tuollaiseen toki voi olla aikaa kuin viikonloppuna.

    Äänestä

Olen skorpioni-nainen, en ole seksihullu enkä ole koskaan pettänyt ketään. Miehet kyllä pörräävät ympärillä, ovat pyörineet aina vaikka olen ollut miesseurassa ja selkeästi varattu. Joku veto minussa on, en koe esiintyneeni houkuttelevasti eikä ulkonäkökään ole erikoisempi. Liekö sitten miehillä joku vaisto joka kertoo horoskoopin...niinpä niin

1Äänestä

Olen itse siis skorpioni nainen ja ajattelin nyt vähän vastata kysymyksiisi...

olen kyllä pettänyt parisuhteessa joskus. Eli nyt en puhu yhdestä pettämiskerrasta. En silti sanoisi, että olen taipuvainen uskottomuuteen. Sillä itse otan tosissani rakkauden. Mutta silloin parisuhteissani on ollut joku todella huonosti, että olen mennyt tekemään niinkin tyhmän teon kun pettäminen. Mutta silti mietin,että miksi ihmeessä olen pettänyt. Miksi olen tarttunut pettämis tilaisuuteen. Kyllä omatunto on todellakin soinut ja syyllisyys kalvanut mieltä. Mutta olen teoistani todella oppinut ja enää en pystyisi moiseen, koska silloin loukkaa toisen mieltä ja PAHASTI.

Meitä ihmisiä on moneen lähtöön...

vaikka skorppareista liikkuu vainka minkälaisia huhuja niin emme me kaikki skorpparit ole samanlaisia. Meitä varmasti yhdistää jotkin tietyt ominaispiirteet, mutta tuo uskottomuus juttu.. se on niin henk.kohtaista.

Äänestä

Koska itsellä ei omasta mielestä ole vielä ollut 'oikeaa vakavaa suhdetta', en ole varma olenko oikea henkilö edes yrittää vastata tähän. Mutta itselle lojaalius ei välttämättä ole vain seksistä kiinni. Itse en petä ja ajautus pettämisestä on suoraan sanottuna v-mäistä. Vaikka olisikin tyypillinen 'seksikeskeinen skorppari', tietty lojaalius ystäviäni ja läheisiäni kohtaan on vahva. Puolustaisin rakkaimpiani läpi harmaan kiven. Aseenteeni on: miehiä tulee ja menee, mutta ystävät pysyvät. Ja omasta kokemuksesta voin sanoa, skorpparina olen erittäin päättäväinen, ja tämä päättäväisyys on usein seksiviettiänikin vahvempi. Ehkäpä pettävät skorpparit eivät ole tarpeeksi sitoutuneita suhteisiinsa.

Äänestä
  • Koskaan seliteltävissä. Niin ei saa vain tehdä. Jos olet edes jotenkin normaalin näköinen, etkä aiheuta oksennusreaktiota vastapuolessa, niin kaikille meille tulee tilaisuuksia pettää. Ei se tarkoita, että jos tulee tilaisuus, että on puoleensavetävä tai erityisen kaunis tai vastaavasti komea. Sattuu vain kohdalle joku jolla on panetus päällä, niin siinä on heti tilaisuun, mutta siitä pitää osata kieltäytyä, kun kerran suhteessa on. Kaikki heikot ihmiset pettää horoskoopista, sukupuolesta ja iästä huolimatta.

    Äänestä

  • ei ole kirjoitti:

    Koskaan seliteltävissä. Niin ei saa vain tehdä. Jos olet edes jotenkin normaalin näköinen, etkä aiheuta oksennusreaktiota vastapuolessa, niin kaikille meille tulee tilaisuuksia pettää. Ei se tarkoita, että jos tulee tilaisuus, että on puoleensavetävä tai erityisen kaunis tai vastaavasti komea. Sattuu vain kohdalle joku jolla on panetus päällä, niin siinä on heti tilaisuun, mutta siitä pitää osata kieltäytyä, kun kerran suhteessa on. Kaikki heikot ihmiset pettää horoskoopista, sukupuolesta ja iästä huolimatta.

    Skorpparit rauhottuvat kypysessään mutta kuolevat pystyyn sellaisessa liitossa missä säpinä kamarissa loppuu. Ovat uskollisia puolisolleen kuitenkin kanavoiden energian muihin harrastuksiin.

    Tiedä voiko tänäpänä puhua kevytkenkäisyydestä kun koko elämänkirjo on yhtä kevytkenkäsyyttä. Ehkä skorppari, silloin kun on vapailla markkinoilla tekee mitä huvittaa. Se moralisoi kuka moralisoi, edellinen skorpparia haittaa. ;)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


o.d.b. kirjoitti:

Tätäkin asiaa on epäilemättä ruodittu tässä foorumissa vaikka kuinka paljon, mutta haluaisin vielä kerran nostaa kissan pöydälle aiheesta, joka ainakin minua itseäni on joskus mietityttänyt.
Skorpionilla on kiihottava maine tähtitaivaan seksisymbolina, mutta eräs seikka allekirjoittanutta ihmetyttää. Skorpionin elämä kuulemma enemmän tai vähemmän pyörii seksin ympärillä. Tai ainakin seksi ja seksuaalisuus kiehtoo skorpparia kovasti ja skorpparia väitetään himojensa orjaksi. Toisaalta taas väitetään, että skorpioni on erittäin uskollinen. Mielestäni tässä on jonkinasteinen ristiriita. Ovatko skorpionit taipuvaisia uskottomuuteen vai ovatko kyseiset otukset todella niin lojaaleja kuin mitä joskus kuulee kehuttavan? Riittääkö skorpparille pelkät kiihkeät yhden yön jutut vai etsiikö skorpioni jotakin kestävämpää? Jos skorpioni päätyy pettämään kumppaniaan, niin missä syy silloin todennäköisesti piilee? Skorpionin eläimellisissä vieteissäkö? Ovatko skorpionit poikkeuksellisen alttiita kiusauksille vai voiko skorpionin kanssa lähteä huoletta rakentamaan yhteistä tulevaisuutta?
Ja itse olen siis härkä-merkkinen mieshenkilö, joten erityisesti olisin kiinnostunut naisnäkökulmista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu