Takaisin sorvin ääreen kesälomapyrähdyksen jälkeen.;)
Palasin juuri reissusta ja olen nyt lueskellut palstaa. Näyttää siltä kuin täällä olisi ikään kuin oltu tukkanuottasilla. Hmm hmmm.
Olin poissa täältä sunnuntaista saakka ja ylläpito ystävällisesti hoiti puolestani palstan siivoamisen. Suurkiitos siitä heille!
Nyt sitten taas astun vuorostani mopin varteen. Muistattehan taas ne palstakäytöksen kultaiset säännöt, josta olen niin monta kertaa muistutellut? :)
Ihanaa juhannuksenalusta kaikille!
Palasin juuri reissusta ja olen nyt lueskellut palstaa. Näyttää siltä kuin täällä olisi ikään kuin oltu tukkanuottasilla. Hmm hmmm.
Olin poissa täältä sunnuntaista saakka ja ylläpito ystävällisesti hoiti puolestani palstan siivoamisen. Suurkiitos siitä heille!
Nyt sitten taas astun vuorostani mopin varteen. Muistattehan taas ne palstakäytöksen kultaiset säännöt, josta olen niin monta kertaa muistutellut? :)
Ihanaa juhannuksenalusta kaikille!
Vastaukset 37
Vanhimmat
Että vaikka me usein narisemmekin ja joskus kai jopa turhasta, niin nyt ylläpito mokasi kun poisti poissaollessasi yhden tärkeän avauksen "olemmeko pelkureita".
Ikävää, että sinä et saa koskaan totuutta selville kun et kerinnyt lukemaan ainakaan avauksen alle syntynyttä keskustelua. Etkä yhtään tiedä mitä se poistettu avaus sisälsi, toki siinä puhuttiin hoitokouksista ja sen puhuminen ei kaikkia miellytä, mutta siinä keskusteliin asiallisesti.
Pitkät ketjut jotka pysyvät asiallisina ilman ylimääräistä huutelua ovat harvinaisuus tällä palstalla! Täällä sen sijaan on monesti sellaisiakin avauksia, joissa päänäyttelijä on se toisten keskutelijoiden solvaus:(
ylläpitoa, joka teki emämunauksen poistaessaan joidenkin vl-raukkojen pyynnöstä vilkasta keskustelua herättäneen avauksen. Poiston hetkellä ketjussa oli n. 150 kommenttia ja yli 15.000 käyntiä.
Ylläpito ei ole tehtäviensä tasalla.
ihan oikein, kun poisti ko. roskaketjun.
...Kyseisen "Olemmeko pelkureita" ketjun osalta.
Vastauksessaan ylläpito myönsi, että mainitsemani viestiketju poistettiin liian herkästi. Lupasivat kehittää ja keskittää palstojen valvontaa, että linja olisi jatkossa selkeämpi.
Kiitos ylläpitolle vastauksesta ja toivon että tämä myös osaltaan auttaa tilanteen selkiintymisessä nyt tämän suhteen myös täällä palstalla ja että jatkossa voitaisiin keskustella asiallisesti vl:ille aroistakin asioista ilman turhia välihuuteluita:)
Olihan se ainutlaatuisen pöhkö poisto deletoida yli 120 viestiä ja yli 15 000 latausta kerännyt keskusteluketju. Kiitos Admata kun selvitit asiaa, edes yritit...
Ketjun kirjoittajissa oli paljon ikäihmisiä, jotka muistelivat vuosien takaisia kokemuksiaan. Osa heistä ehkä ensi kertaa täällä palstoilla.
Siis ketju ei ollut mitään keskenkasvuisten keskisormiheittelyä.
Me luulemme usien etteivät vanhemmat ihmiste ole internetin käyttäjiä mutta se on erehdys. Itsekin olen eläkkeellä.
Ja itse asiassa, mukana oli sekä vanhoja että nuoria, nykyisiä että entisiä vanhoillislestadiolaisia.
Ainutlaatuisen kiinnostava ketju siitä tuli, ja se oli nimeltään "Olemmeko pelkureita".
ylläpitoa poistamaan ketjun. Ylläpito uskoi noita hengellisten harhaoppien pauloissa vaeltavia reppanoita. :((
merkki, jos sillä on toistasataa vl-morkkaavia viestejä, ja tuhansia vl.stä mielellään pahantahtoisia viestejä lukevia? Asialla on aina kaksi näkökulmaa; te jotka mielellänne höykkyytätte vl-ä ja vl-t jotka yrittävät pitää pintansa teidän ryvetyksistä huolimatta.
Luin sen poistetun keskustelun, ja siellä ei ollut mitään älyn riemuvoittoja,vaan sitä samaa vuodesta toiseen olevaa mollaamista.
Mutta kun teille joku vl-laittaa kehoituksen paranuksen tekemiseen, niin siitähän vasta älläkkä nousi??
Keskustelimme tänään erään vl-n kanssa asiasta, ja tulimme siihen johtopäätökseen että ;jos tänä päivänä olisi Johannes Kastaja saarnaamassa
Johannes Kastaja
1 Noihin aikoihin Johannes Kastaja tuli ja alkoi julistaa Juudean autiomaassa: [3:1-12: Mark. 1:1-8; Luuk. 3:1-18; Joh. 1:19-28 : Joh. 1:6-8]
2 "Kääntykää, sillä taivasten valtakunta on tullut lähelle!" [Hes. 18:32; Sir. 17:24-26; Matt. 4:17; Ap. t. 2:38 | Dan. 3:33, Viis. 10:10; Matt. 10:7]
3 Juuri häntä tarkoittaa profeetta Jesajan sana: -- Ääni huutaa autiomaassa: "Raivatkaa Herralle tie, tasoittakaa hänelle polut!" [Jes. 40:3 ]
4 Johanneksella oli yllään kamelinkarvavaate ja vyötäisillään nahkavyö, ja hänen ruokanaan olivat heinäsirkat ja villimehiläisten hunaja. [2. Kun. 1:8; Sak. 13:4; Matt. 11:8 | 3. Moos. 11:22; 1. Sam. 14:25; Matt. 11:18]
5 Hänen luokseen tuli paljon väkeä Jerusalemista, joka puolelta Juudeaa ja kaikkialta Jordanin ympäristöstä.
6 He tunnustivat syntinsä, ja Johannes kastoi heidät Jordanissa. [2. Moos. 29:4; Hes. 36:25; Joh. 3:22,23; Ap. t. 22:16]
7 Mutta kun Johannes näki, että hänen kasteelleen oli tulossa myös monia fariseuksia* ja saddukeuksia*, hän sanoi heille: "Te käärmeen sikiöt! Kuka teille on sanonut, että te voitte välttää tulevan vihan?
Samoin jos Jeesus olisi tänä päivänä saarnaamassa
30 Joka ei ole minun puolellani, on minua vastaan, ja joka ei yhdessä minun kanssani kokoa, se hajottaa. [Mark. 9:40; Luuk. 9:50]
31 "Sen tähden sanon teille: jokainen synti ja herjaus tullaan antamaan ihmisille anteeksi, mutta Hengen herjaamista ei anteeksi anneta. [Hepr. 10:28,29]
32 Joka sanoo jotakin Ihmisen Poikaa vastaan, hänelle annetaan anteeksi, mutta joka puhuu Pyhää Henkeä vastaan, hänelle ei anteeksi anneta, ei tässä eikä tulevassa maailmanajassa. [Luuk. 23:34; 1. Tim. 1:13]
Puu ja hedelmät
33 "Jos puu on hyvä, sen hedelmäkin on hyvä, mutta jos puu on huono, sen hedelmäkin on huono. Hedelmästään puu tunnetaan. [12:33-37: Luuk. 6:43-45 : Matt. 7:16-20]
34 Te käärmeen sikiöt, kuinka teidän puheenne voisi olla hyvää, kun itse olette pahoja! Mitä sydän on täynnä, sitä suu puhuu. [Matt. 3:7 | Matt. 15:18; Luuk. 6:45]
35 Hyvä ihminen tuo hyvyytensä varastosta esiin hyvää, paha ihminen pahuutensa varastosta pahaa.
36 Minä sanon teille: jokaisesta turhasta sanasta, jonka ihmiset lausuvat, heidän on tuomiopäivänä tehtävä tili. [Saarn. 5:5]
37 Sanojesi perusteella sinut julistetaan syyttömäksi, ja sanojesi perusteella sinut tuomitaan syylliseksi."
2. Tim. 4:3
Tulee näet aika, jolloin ihmiset eivät siedä kuulla tervettä oppia vaan haalivat itselleen halunsa mukaisia opettajia kuullakseen sitä mitä kulloinkin mieli tekee.
Eli tämä on toteutunut, enään ei ihmiset kärsi kuunnella että synnistä ja parannuksesta puhutaan.
Hengellinen liberalisoituminen on totta!
kun itket sellaisten viestien perään, joissa oli enin osa sinunlaisesi tietämöttömän pötypuheita!
"Asialla on aina kaksi näkökulmaa; te jotka mielellänne höykkyytätte vl-ä ja vl-t jotka yrittävät pitää pintansa teidän ryvetyksistä huolimatta."
Avaus "Olemmeko pelkureita", oli vl-uskovaisen kirjoitus (korjatkoon avauksen tekijä jos olen vääräässä ja lukee tätä). Kirjoitus oli erinomainen joka kertoi siitä, että ihmisellä on sydän paikallaan, hänelle oli tullut huoli lähimmäisistään joita ei kyennyt/uskaltanut auttaa hoitokokouksissa. Hänen omatuntonsa soimasi, ja se kertoo siitä, että hän koki avuttomuuteensa vääräksi, eli tavallaan on tullut synnintuntoon ja haluaa tehdä parannusta, puhumalla asioista vapaasti hän tekee sitä parannusta.
Mutta kun avaus poistettiin, niin vaikuttaa siltä, että ihmisen parannuksen teko ei olekkaan sallittua, vaan hän joutuu elämään huonon omantunnon kanssa:(
Tämä avaaja sai kuulla, ettei hän ole ainoa on muitakin jotka potevat huonoa omaatuntoa. Vl-liikkeestä eronneetkin kokivat huonoa omaatuntoa siitä, että olivat lähteneet vain kauhuissaan pois eivätkä jääneet lähimmäistensä avuksi.
On todella ikävää jos koette sen loukkauksena ja mustamaalauksena jos näistä hoitokouksista puhutaan. Loukkaus ei ole tarkoitus, vaan se että tästä pahuudesta päästäisiin eroon. On tänäpäiväkin vl-uskovaisia jotka kärsivät näistä menneistä ajoista, he muistelevat kokouksia ja pelkäävät edelleen. Me jotka jotain tiedämme niin haluamme tuoda esiin sitä siksi, että asiat korjattaisiin ja ihmiset saisivat vapauden olla onnellisia uskostaan, eivätkä joutuisi olemaan pelossa.
Meitä jotka pidämme tätä hoitokousaikaa vääränä, emmekä voi pitää sitä milläänmuotoa hyvänä, niin meitä löytyy varmaan, ei-vl ihmisiä, ex-vl ihmisiä ja vl-ihmisiä. Poistetussa avauksessa oli mukana myös asiallisia vl-keskustelijoita, ja rehellisesti omalla nimimerkillään. Siinä oli myös Heinon kirjoituksia ja monen, monen muun jotka pystyvät asialliseen keskusteluun, ja perustelemaan asioita omasta näkökulmastaan, ja osa Raamatuakin avuksi käyttäen.
""2. Tim. 4:3
Tulee näet aika, jolloin ihmiset eivät siedä kuulla tervettä oppia vaan haalivat itselleen halunsa mukaisia opettajia kuullakseen sitä mitä kulloinkin mieli tekee.
Eli tämä on toteutunut, enään ei ihmiset kärsi kuunnella että synnistä ja parannuksesta puhutaan."
Tähänkin pätee tuo sinun sanomasi, että asialla on aina kaksi näkökulmaa.
Teidän mielestämme me teemme syntiä kun puhumme hoitokouksista, ja meidän pitäisi tehdä parannusta.
Mutta, meidän mielestämme taas ne hoitokokoukset väärineen henkioppeineen ja ihmistenkohteluineen ovat syntiä, ja he jotka ovat tästä vastuussa mitä ovat saanneet ihmisen aikoinaan tekemään väärilläopeillaan, pitäisi tehdä sitä parannusta, jotta saisi pelon loppumaan ja ihmiset saisivat vapauden.
Eli tässä hoitokokousasiassa ei ole kysymys mustamaalaamisesta eikä herjaamisesta. Tässä ei myöskään voi olla vain yhtä oikeaa tapaa toimia, myös heillä jotka näkevät syntinä tuon hoitokousasian on oikeus tuoda vääryyttä esille, eikä suinkaan piilotella sitä.
Teille joille menneiden muisteleminen on syntiä, niin meille se taas ei ole jotka niistä ajoista uskallamme puhua, sen minkä niistä tiedämme. Jokainen meistä kuitenkin vastaa niistä omista synneistään Jumalalle.
Hoitokouksista on tarpellisita puhua, sillä minäkin jotain totuuteen pohjautuvaa tiedän vaikken ole koskaan ollut vl. Mutta minä en halua, että lähimmäiseni joutuvat elämään pelossa, ja siksi tuon sitä minkä tiedän esille.
Osallistu keskusteluihin, pyri rehellisyyteen, niin itsellesi ja muillekkin, ei haittaa mitään vaikka sinä olisit sen toisen kanssa erimieltä, erilaiset mielipiteet ihmisten välillä ovat sallittuja. Kun sanot ajatuksesi rehellisesti ja avoimesti mitä sinä tunnet, niin tuskin on pelkoa mistään, että saat "huutelua" takaisin (jos tulee älä välitä), vaikka sinä näkisit tämän hoitokokouskeskustelun jotenkin huonona.
Jokaisella meistä on oikeus omiin mielipiteisiin tällä palstalla, täällä on saatava puhua siitä mitä kukakin pitää hyvänä ja mitä huonona, ja se ei katso sitä vakaumusta.
Meillä monella ei ole muuta paikkaa näistä asioista puhua kuin vain tämä palsta, ja siksi ne poistopyynnöt saattavat joitan loukata syvästi jotka tuovat ajatuksiaan uskaliaasti ja vapautuneesti esille. He saattavatkin kokea sen järkytyksenä jos yhtäkkiä kaikki häviää. Me emme koskaan tiedä koska joku muommo tai pappa on kirjoittanut kovalla vaivalla sen ensinmäisen kerran tänne, ja sitten se poistuu:(
Se vain tuntuu varmasti heistä pahalle, jotka todella potevat sitä huonoa omaatuntoa, ja uskon että se on todellista huolta lähimmäisistä. Niin he eivät saa vapaasti keskutella vaan heidän sanavapautensa koitetaan estää, sillä että hoitokouksista puhuminen on pelkkää mustamaalausta ja herjaamista, ja sitten valitetaan ja pyydetään avausten poistoja:(
Täällä palstalla on nyttekin, sellaisia avauksia jossa suoraan herjataan ja mustamaalataan ex-vl ihmisiä, he ovat yksittäisiä ihmisiä joita herjataan, mutta hoitokouksista puhuminen ei herjaa henkilökohtaisesti ketään, vain he toivottavasti tuntevat sen piikin lihassaan jotka ovat syyllisiä siihen pahuuteen.
Tavallaanhan hoitokokouksista puhuminen on väärin nyt kun tiedämme, että niistä puhuminen loukkaa joitain lähimmäisiämme. Mutta olisiko se vasta sitten väärin jos tekisimme sen tahallisessa loukkaamistarkoituksessa?
Kuitenkin sekin on väärin jos koitamme salailla touuden emmekä tuo vääryyttä esille. Se tas on väärin heitä kohtaan jotka ovat tulleet kaltoinkohdelluiksi ja tuntevat edelleen pelkoa ja potevat huonoa omaatuntoa.
Otan tähän loppuu rajun esimerkin, että ymmärtäisit mitä tarkoitan.
Jos minä menisin ja pettäisin puolisoani, ja jättäisin tekoni hänelle kertomatta koska tiedän että se loukkaa häntä ja hän siitä jopa vihastuu valtavasti. En siis kerro.
Mutta, se sailailu on koko ajan kuin varjona elämässäni koko ajan pelkään milloin jään kiinni, ja samalla poden huonoa omaatuntoa tapahtuneesta.
Nyt sitten puolisoni saakin tietää tekoni jotain muuta kautta ja ottaa sen puheeksi, hän on hyvin loukkaantunut, siitä teostani ja siitä salaamisesta (valheella on lyhyet).
Suinkaan totuuden kertominen ei loukkaa läheskään niin paljoin kuin se salaaminen. Kun olisin kertonut heti, niin puolisoni olisi voinnut antaa paljon helpommin tekoni anteeksi. Eikä minulla olsi ollut pelättävää, eikä minun olisi tarvinnut salailla asioita. Meidän molempien olisi ollut paljon parempi olla.
Kyllä totuus, rehellisyys ja avoimuus on aina se paras vaihtoehto. Salailu ja vääryyksien piilottaminen ei voi olla oikein, se loukkaa eniten.
"Ihanaa juhannuksenalusta kaikille!"
akkamaista. En vastaa mitään.
Huolimatta ynseydestäsi toivotan juuri Sinulle henkilökohtaisesti suloista keskikesän juhlaa.
sataa.
...huomata, millaista palautetta saan viestiini
Ei sada, vaan on mitä kaunein kesäpäivä. Saitko hyvän mielen viestistäsi?
opetuksellaan helvettiin tuomitseville vanhoillislestadiolaisille ei ole syytä toivottaa mitään muuta kuin runsaita sateita ja vähän sepeliä sekaan.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
lähimmäisenrakkaus näkyy vl-herätysliikkeen Raamatun vastaisessa "vain me" opetuksessa, jossa kaikki muut uskovaiset paitsi veeällät ohjataan helvettiin?
Miten tässä vl-valheopetuksessa näkyy Joh. 3:16?
veeällien lähimmäisenrakkaus on raamatunmukaista rakkautta totuudessa. Totuus voi tehdä kipeääkin, mutta ei muutu muuksi.
Sinun kirjoituksistasi taas ei välity minkäänlainen lähimmäisenrakkaus. Valitettavasti.
Palstalla pesii muutama moniongelmainen tyyppi, jotka purkavat täällä pahaa oloaan päivästä toiseen. He eivät muuhun kykene, kuin yllä nähtyyn kommentointiin :-)
Tuskin he viesteistään hyvää mieltä saavat, eivätkä mistään muustakaan. Kun on paha olo sisällä, siihen ei auta mikään. Maalitauluksi kelpaa kaikki. Sääli heitä.
hengellistä valhetta. Olet vanhoillislestadiolainen.
uskovaisia helvettiin? Normaaliin vl-tyyliin.
Kyllä maailmaan hölinää mahtuu. Sinullahan on vapaus esittää mielipiteenäsi ihan mitä vain. Vaikka väittää, että hevonen on urospuolinen lehmä. Antaa tulla vaan.
Minun uskoani eivät sinun höpinäsi horjuta. Ja jos sinulla olisi rauha omallatunnollasi, et olisi sinäkään täällä ilkkumassa toisten uskoa.
Esirukouksin jumalattomien puolesta.
Ei uskovaisia tietenkään. Jumalattomien puolesta rukoillaan. Normaaliin vl-tyyliin.
"Vaikka väittää, että hevonen on urospuolinen lehmä."
väite on se, että vanhoillislestadiolaiset ovat maailman ainoita oikeita ja Jumalalle kelpaavia uskovaisia. Näin opettavat vl-saarnaajat ja jotkut uskovat tuon opetuksen todeksi...
kaikki vl-herätysliikkeen ulkopuoliset uskovaiset helvettiin. Normaaliin vl-tyyliin.
vastinetta kukaan. Ei, eikä tarvikaan.
.armon ja ja saisit sielullesi rauhan, sillä tuollaiset huutelut osoittavat epävarmuutta ja pelkoa omasta tilasta.
Yksi pointi näihin keskusteluihin kysymyksen muodossa; Voiko Jumalan sana Raamattu ja Pyhä Henki opettaa monella tavalla ihmisen pelastumisesta?
Tosiasia on,että on vain yksi tie mikä vie Taivaaseen, ja harvat ovat jotka sitä kulkevat, toinen tie,kadotuksen tie,on lavea, ja sillä tiellä on paljon kulkijoita!
13 Menkää ahtaasta portista sisälle. Sillä se portti on avara ja tie lavea, joka vie kadotukseen, ja monta on, jotka siitä sisälle menevät;
14 mutta se portti on ahdas ja tie kaita, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät.
Raamatun mukainen usko vanhurskauttanmisesta, on se tie, mikä vie elämään.
"tuollaiset huutelut osoittavat epävarmuutta ja pelkoa omasta tilasta."
vanha vl-vitsi. :((
"Tosiasia on,että on vain yksi tie mikä vie Taivaaseen"
Se on Kristus-tie. Vl-herätysliike opettaa, että ainoa tie taivaaseen kulkee vl-herätysliikkeen kautta. Tämä opetus on törkeää valehtelua.
>>
Palasin juuri reissusta ja olen nyt lueskellut palstaa. Näyttää siltä kuin täällä olisi ikään kuin oltu tukkanuottasilla. Hmm hmmm.
>>
Kun olet ollut poissa, niin monet ovat harmistuneet aiheellisen avauksen poistumisesta ja vl:ien sensuurinkaipuusta heille kiusallisten pelkojen käsittelyssä. Sitten vielä kun olet ollut poissa, niin et yllättäen voikaan olla kohteena tälle turhautumiselle;) Siitä arvelen hieman nuivan vastaanoton johtuvan.
Nyt sinulla olisi sitten sellainen suoraselkäisyyden paikka, että avoimesti sheriffinä tunnustaisit kuinka tärkeä tällä palstalla on käsitellä myös vl-liikkeen todellisiä kipeitä ongelmia, joita ei muualla voi avoimesti käsitellä. Palstalla huomaa kuinka monet vl-kirjoittelijat eivät ole yksinkertaisesti tottuneet avoimeen tiedonvälitykseen ja vapaaseen keskusteluun. Sensuurin mahdollisuus on kuitenkin internetin myötä mennyt ja sen yritykset vain huonontavat vl:ien mainetta. Siksikin linjanvetoasi tarvittaisiin:)
Sekä tietysti velvollisuutesi olisi ohjeistaa ylläpitoa siitä, kuinka vl-liikkeessä on oikeasti jouduttu hirmuvallan aikana ja -alla pelkäämään kun uskonystävä on vierestä henkioppeihin vedoten kerettiläisenä helvettiin tuomittu eikä itse ole uskallettu oman tuomion pelossa suuta avata, mistä poistunut avaus "olemmeko pelkureita" aiheellisesti kertoi. Onhan arvovaltainen vanhoillislestadiolainen tutkija Seppo Lohikin Kotimaa-lehdessä myöntänyt että vääryyksiä ja ongelmia 70-luvulla oli ja olethan itsekin hoitokokoukset tällä palstalla traumaattisiksi jopa omallakin kohdallasi todennut. Eikä tämä henkisellä väkivallalla toisten hiljentämisen aika ole vieläkään ainakaan kokonaan ohi, kuten hyvin teidät ja mikä tälläkin palstalla näkyy.
Tästä etukäteen kiittäen ja ystävällisesti linjaa vetävän moderaattorin takaisin toivottaen:)
Vanhoillislestadiolaisuudessa on toki myös hyvää ja puolustettavaa, mutta omien todellisten ongelmien sensurointiyritykset eivät ole tätä. Tästä lienet samaa mieltä:)
"Vanhoillislestadiolaisuudessa on toki myös hyvää ja puolustettavaa,"
Annapa tulla.
>>
"Vanhoillislestadiolaisuudessa on toki myös hyvää ja puolustettavaa,"
Annapa tulla.
>>
No täältäpä tulee;)
Kaikkihan riippuu näkökulmasta, jolta asiaa katsoo. Samasta asiasta voi nähdä niin hyvän kuin huononkin puolen. Laitetaas nyt joku rivi sitten vl:istä positiivisesti ajatellen.
Tiivis uskonnollinen yhteisö antaa niin turvallisuuden tunnetta kuin myös sosiaalista mielihyvää. Samaa tarjoaa tosin myös monet muutkin uskonnolliset yhteisöt.
Raittis on myös sinänsä positiivinen asia, vaikkei Raamattu absolutismiin kehoitakaan, enkä absolutisti ole itsekään. Parempi kuitenkin "Jumalan hullu", kuin juoppohullu. Tämäkin pätee tietysti useammassakin uskonnollisessa liikkeessä.
Suuret perhekoot kasvattavat lapsia sosiaalisuuteen, vastuullisuuteen ja työn tekoon jo pienestä pitäen. Yleensä lestadiolaiset ovatkin usein ahkerien työntekijöiden maineessa.
Itse annan kiitosta ja pidän hyvänä myös realistisesta maailmankuvaa, eli sitä ettei uskon varjolla lähdetä sotimaan tiedettä vastaan mikä heikkous on puolestaan yleisempää ns. vapaimmissa suunnissa. Eli arkirealismia löytyy:)
Eivätkä vanhoillislestadiolaiset ole ihmisinä yhtään sen kummempia kuin ketkään muutkaan. Monia sydämellisiä ja lähimmäisenrakkaita vl:iä olen tavannut:)
Nämä ovat minun ajatuksiani vl:ien hyvistä puolista. Muut voivat nähdä joitain muita puolia:)
Siinä vl:t ovat sinänsä oikeassa etteivät nämä palstat anna aivan todellista kuvaa, vaikka tosin suurin osa käsiteltävistä asioista sinänsä tosia onkin. Niin tällä kuin muillakin uskonto-palstoilla keskustelu on kuitenkin värittynyttä ja ääripäät äänessä. Tavallisin rauhallinen keskiverto-uskovainen aines on näillä palstoilla (ehkä viistaastikin) hiljaa.
jatkuvaa vl-ä morkkaavia kirjoituksia täynnä, sinä olet varsin ansioitunut niiden kirjoittamisissa;(
"
aiheellisen avauksen poistumisesta ja vl:ien sensuurinkaipuusta heille kiusallisten pelkojen käsittelyssä."
" keskusteluun. Sensuurin mahdollisuus on kuitenkin internetin myötä mennyt ja sen yritykset vain huonontavat vl:ien mainetta. Siksikin linjanvetoasi tarvittaisiin:) "
Tämä palsta on periaatteessa juuri teidän käsissänne, siis mitään parempaa ei ole odotettavissa näillä keskustelupalstoilla, siitä pidätte te huolen.
Mutta: 2 Veljeni, pitäkää pelkkänä ilona, kun joudutte moninaisiin kiusauksiin,
3 tietäen, että teidän uskonne kestäväisyys koetuksissa saa aikaan kärsivällisyyttä.
4 Ja kärsivällisyys tuottakoon täydellisen teon, että te olisitte täydelliset ja eheät ettekä missään puuttuvaiset.
5 Mutta jos joltakin teistä puuttuu viisautta, anokoon sitä Jumalalta, joka antaa kaikille alttiisti ja soimaamatta, niin se hänelle annetaan.
6 Mutta anokoon uskossa, ollenkaan epäilemättä; sillä joka epäilee, on meren aallon kaltainen, jota tuuli ajaa ja heittelee.
7 Älköön sellainen ihminen luulko Herralta mitään saavansa,
8 kaksimielinen mies, epävakainen kaikilla teillään.
9 Alhainen veli kerskatkoon ylhäisyydestään,
10 mutta rikas alhaisuudestaan, sillä hän on katoava niinkuin ruohon kukka.
Yhä varmemmaksi käy se asia,että tämä usko on Jumalasta, sitä ei voi tämän palstan herjaajat muuksi muuttaa.
24 Sinä talutat minua neuvosi mukaan ja korjaat minut viimein kunniaan.
25 Ketä muuta minulla olisi taivaassa! Ja kun sinä olet minun kanssani, en minä mistään maan päällä huoli.
26 Vaikka minun ruumiini ja sieluni nääntyisi, Jumala on minun sydämeni kallio ja minun osani iankaikkisesti.
27 Sillä katso, jotka sinusta eriävät, ne hukkuvat, sinä tuhoat kaikki, jotka haureudessa sinusta luopuvat.
28 Mutta minun onneni on olla Jumalaa lähellä, minä panen turvani Herraan, Herraan, kertoakseni kaikkia sinun tekojasi.
...Jossa on tullut ainakin selväksi vl:ien ongelma avoimeen ja tasavertaiseen keskusteluun. Toki avauksia ja kommentteja on monentasoisia vakaumuksesta riippumatta.
>>
jatkuvaa vl-ä morkkaavia kirjoituksia täynnä, sinä olet varsin ansioitunut niiden kirjoittamisissa;(
>>
Niin, vl-uskoahan ei saa kyseenalaistaa, vaan se tulkitaan vl-kulttuurissa morkkaamiseksi;) Tämä ei kuitenkaan tarkoita sitä että asiallinen tietyn uskon kritisointi olisi oikeasti morkkaamista.
>>
Tämä palsta on periaatteessa juuri teidän käsissänne, siis mitään parempaa ei ole odotettavissa näillä keskustelupalstoilla, siitä pidätte te huolen.
>>
Jokainen voi nolata kirjoituksillaan vain itsensä ja tietysti edustamaansa aatetta. Vl-maineen ovat täällä pilanneet vain vl-kirjoittelijat. Ei ketkään muut. Jos palstan taso on kiinni yksin ei-vl:istä, niin tunnustat siis periaatteessa että vl:t eivät kykene osaltaan nostamaan tämän palstan tasoia puolustalla uskoaan asiallisesti, pitäytyen asiassa ja suhtautuen toiseen ihmiseen tasavertaisena hyväksyen erehtymisen mahdollisuuden myös itselle, kuten sivistyneet ihmiset ainakin?
>>
Yhä varmemmaksi käy se asia,että tämä usko on Jumalasta, sitä ei voi tämän palstan herjaajat muuksi muuttaa.
>>
Tapa, jolla teidän pitää yrittää vakuutella uskonne oikeellisuutta itsellenne mustamaalaamalla kritisoijat "herjaajiksi", kertoo juuri päinvastaista, että syvällä sisimmässänne tiedätte taatusti kuinka huteralla pohjalla itse-keksitty Raamatunvastainen vl-oppinne on.
Kun asiallisiin ja todellisiin vl-uskon ja -opin ongelmiin ei kyetä vastaamaan, niin puolustaudutaan asiattomasti hyökkäämällä asian esittäjää vastaan, kuten sinäkin nyt teit.
-> Käydään kiinni henkilöön.
Kun ei pystytä asiaan vastaamaan, hyökätään kirjoittajan kimppuun.
-> Käännetään keskustelu muualle.
Mustamaalataan asiallinen kritiikki todellisista asioista ja pyritään edelleen hoitokokousmaisesti höykyttämään ihmistä, joka uskaltaa kritisoida "ainoaa, oikeaa vl-oppia":(
Kuitenkaan ei kyetä useinkaan perustelemaan sitä, mikä oli toisen kommentissa sitä "asiatonta", vaan ymmärretään itsekin että ei sitä oikein kehtaa ääneen tunnustaa että vl-opin kyseenalaistaminen on vl-liikkeessä kielletty tabu, jota jo sinänsä pidetään asiattomana. Eli ongelmat maton alle ja kun muhkuraan kompastutaan, niin karjutaan että SUU KIINNI, MATTO ON TASAINEN!
Jos itse olisit ulkopuolisena kiinnostunut vanhoillislestadiolaisuudesta ja tutustuttuasi siihen huomaisit että sehän on täysin ristiriidassa Raamatun kanssa, niin millä tavalla itse tämän ilmaisisit näillä keskustelupalstoilla? Mikä siis on asiallinen ja hyväksytty tapa kritisoida toisten uskoa ja kertoa ihmisille että nämä ovat aivan väärässä? Tätä olen kysynyt aikaisemminkin, mutta vastauksia ei ole tullut, vaan puhtaasti on vain parjattu kysymyksen esittäjää vanhasta tottumuksesta:(
Ps. Ei kukaan ole kieltänyt tai estänyt teitä puolustamasta uskoanne. Mielestäni on hieno homma kertoa ja painottaa myöskin sitä, mikä vanhoillislestadiolaisuudessa on positiivista kuten tuossa jo mopille totesin:)
"Niin, vl-uskoahan ei saa kyseenalaistaa, vaan se tulkitaan vl-kulttuurissa morkkaamiseksi;)"
jos et ole huomannut, täällä käydään paljonkin vl-kriittistä keskustelua veeällien itsensä toimesta. Eli kyllä sen on saanut kyseenalaistaa.
Sävy ratkaisee. Ja asenne paistaa kilometrin päähän.
"hyväksyen erehtymisen mahdollisuuden myös itselle, kuten sivistyneet ihmiset ainakin?"
Oletko sinä joskus myöntänyt erehtyneesi, pidätkö sellaista edes mahdollisena? En ole huomannut. Miksi olet niin kärkkäästi vaatimassa sitä toisilta?
"Mikä siis on asiallinen ja hyväksytty tapa kritisoida toisten uskoa ja kertoa ihmisille että nämä ovat aivan väärässä?"
:-) "Kertoa ihmisille, että nämä ovat aivan väärässä" Eli totuus on sinun hallussasi ja haluat vain kertoa ihmisille. että he ovat aivan väärässä? Etkö huomaa omaa koomisuuttasi? Pakko vinoilla, että minkä hoitomiehen ja hengenhaistelijan vl-liike onkaan sinussa menettänyt...
Sen kertominen ainoana oikeana totuutena toisille, että "he ovat aivan väärässä" ei ole keskustelua. Se on julistusta ja käännytystä. Moni vierastaa sellaista.
Asiallinen ja hyväksytty tapa kritisoida vl-uskoa tai mitä tahansa muuta asiaa on keskusteleva ja vastapuolta aidosti kuunteleva ja kunnioittava tyyli. Ota alkuun esimerkkiä vaikka Munkista.
kiihkeät oikeassaolijat (sinä, Weha, Melperi, Hynde) ovat suurimman osan mielestä yksinkertaisesti RASITTAVIA TYYPPEJÄ.
Lopuksi, ei se, ettei myönnä jotain sinun totena pitämääsi asiaa todeksi, aina tarkoita sitä, että asia olisi tabu tms. Se voi tarkoittaa myös sitä, ettei pidä sitä asiaa totena ;-D Yksinkertaista?
Admata suhtautuu melkoisen inhimillisen kritiikittömästi itseensä, mutta vaatii suurta itsekritiikkiä toisilta, otsa kurtussa ja totuudenpylväänä esiintyen.
Minäkin kiinnitin huomiota tuohon lauseeseen, jossa Admata (oikeassa) haluaa vain kertoa toisille, miten täysin väärässä he ovat. Osoittakaapa yksi ihminen, joka ei tämän tasoiseen logiikkaan kykenisi!
Keskustelu, silloin kun se on mielenkiintoista, on monipuolista ja erilaisia näkökulmia sujuvasti vertailevaa, tietopohjaista ja riittävästi tunteiden yläpuolella kulkevaa. Riittävän älykäs ihminen tajuaa oman totuutensa subjektiivisuuden ja havaitsee kaiken tulkinnanvaraisuuden. Siitä syntyy objektiivisuus, viisaus ja ennakkoluulottomuus. Sellaisella otteella ei tarvitse kiivailla. Asiat kantavat itse itseään.
Minua lähinnä huvittavat kiivaat totuudenjulistajat. He valitettavasti luokittelevat itse itsensä. Ja heidän "mantransa" on aina sama; ellei ole heidän kanssaan samaa mieltä tai väsyy puuduttavaan ja yksioikoiseen jankutukseen, haa, aihe onkin tabu. Se sopii keppihevoseksi aivan kaikkeen. (Tai vl-kontekstissa, ihmisellä ei ole Pyhää Henkeä ja siksi tämä ei jaksa kuunnella sitä paasausta)
Hohhoijaa kaikille vaahtoajille, yhden totuuden edustajille ja käännyttäjille puolesta riippumatta. Hohhoijaa.
...Eikä juurikaan perusteluita:(
>>
jos et ole huomannut, täällä käydään paljonkin vl-kriittistä keskustelua veeällien itsensä toimesta. Eli kyllä sen on saanut kyseenalaistaa.
>>
En sanonut ettei kukaan vl uskaltaisi tällä palstalla lainkaan kyseenalaistaa. Sanoin että kyseenalaistaminen on tabu ->vl-liikkeessä. Siksi tämä palsta on nimenomaan tärkeä, koska tämä tarjoaa mahdollisuuden kyseenalaistaa. Puutuin juuri joidenkin vl:ien kovaan yritykseen torpata tämä kyseenalaistaminen, joka ilmenee lukuisina vl-kommentteina kuinka lähes kaikki on törkeää ja pitäisi poistaa. Tästähän pyysin sheriffiltäkin linjanvetoa että todellisista asioista täällä yritetään kyseenalaistaa ja jos se vl:ien taholta sallitaan, niin miksi sitten joillakin vl:illä on kokoajan päällä hillitön kampanja että asiallinen kyseenalaistaminen pitää yrittää mustamaalata "herjaamiseksi", tms?
Useinhan kyseenalaistavat vl:tkin tuomitaan feikeiksi, tms. tai aletaan epäilemään heidän uskoaan... Tämän kaikki voivat tällä palstalla itse nähdä.
>>
Oletko sinä joskus myöntänyt erehtyneesi, pidätkö sellaista edes mahdollisena?
>>
Olen usein tunnustanut olevani erehtyväinen ihminen ja myöntänyt puutteeni. Harva vl-kirjoittelija kirjoittaa edes rekisteröidyllä nimimerkillään, jolla voisi rehdisti laskeutua "ainoista oikeista" meidän muiden erehtyvien ihmisten tasolle ja tunnustaa erehtyvyytensä. Ei, vaan tyydytään haukkumaan puskasta muita...
Lisäksi vl-liikkeessä tuomitaan vl-opin kyseenalaistaminen helposti "perkeleen puheiksi", jne... Sitenhän niitä lahkoja hallitaan:(
>>
Asiallinen ja hyväksytty tapa kritisoida vl-uskoa tai mitä tahansa muuta asiaa on keskusteleva ja vastapuolta aidosti kuunteleva ja kunnioittava tyyli. Ota alkuun esimerkkiä vaikka Munkista.
>>
Tuohon juuri pyrin. Oliko tämä oma kommentointisi nyt sitten omien määritelmiesi mukaista? Ei paljon ainakaan kunnioitusta tullut:
"kiihkeät oikeassaolijat (sinä, Weha, Melperi, Hynde) ovat suurimman osan mielestä yksinkertaisesti RASITTAVIA TYYPPEJÄ."
Kaikista ei voi luonnollisestikaan pitää, mutta ei ole sivistynyttä mennä henkilökohtaisuuksiin ja ylentää itseään antamaan määritelmää "suurimman osan" puolesta;)
Munkki puolestaan kuuluu todellakin niihin harvoihin asiallisiin vl-kirjoittelijoihin tällä palstalla ja sopii hyvin esimerkiksi:) Mietipä rehellisesti määritelmiäsi ja yritä tarkkailla ulkopuolisena omiesi kommentteja kokonaisuutena. Huomaatko?
>>
Lopuksi, ei se, ettei myönnä jotain sinun totena pitämääsi asiaa todeksi, aina tarkoita sitä, että asia olisi tabu tms. Se voi tarkoittaa myös sitä, ettei pidä sitä asiaa totena ;-D Yksinkertaista?
>>
En ole koskaan väittänytkään, että jos on eri mieltä kanssani, niin asia olisi tabu. Miksi nyt tahallasi vääristelet?
Kirjoitin että kyseenalaistaminen on tabu vl-liikkeessä. Jos vl toteaisi hänestä tuntuvan että vl-oppi on väärässä, niin häntä pidetään automaattisesti "langenneena, eksyneenä, tms." sellaista ei yksinkertaisesti edes ajatustasolla vl-liikkeessä sallita, vaan moisesta pitää heti tehdä parannus tai henkistä sakinhivutusta tulee. Kaikkien pitäisi pohtia että voi olla myös itse väärässä ja sattunut (yleensä vl-liikkeessä syntymään) aivan huuhaalahkoon.
Maailmassa on kymmeniä tuhansia erilaisia "ainoita oikeita" lahkoja, jotka uskovat Jumalansa (joka yleensä vaikuttaa pikemminkin demonilta) käristävän muut ihmiset rangaistukseksi siitä etteivät he kuuluneet tähän "ainoaan oikeaan". Miksi juuri tämä lahko olisi se oikea "ainoa oikea"? Varsinkin kun se pitäisi vain sokeasti uskoa, mutta niinhän ne kaikki sanovat;)
"asiallinen kyseenalaistaminen pitää yrittää mustamaalata "herjaamiseksi", tms? "
Tai hyökkäykseksi :-) Ei kaikki kritiikki ole myöskään hyökkäystä. Tämä tulkinta on myös oman etusi mukaista, sillä esitäthän itsekin täällä kritiikkiä etkä, kuten yllä nähdään halua sitäkään nimitettävän herjaamiseksi :-)
Siis, en hyökännyt sinua vastaan vaan kritisoin tyyliäsi keskustella ja asennettasi toisten uskonvakaumusta kohtaan. Olitkohan nyt itse vähän herkkänahkainen väittäessäsi, että hyökkäsin?
Perustelin myös parhaan taitoni mukaan :-(
Olet monissa ajatuksissasi ihan oikeassakin, mutta ongelmasi on sama kuin Melperillä (ja kiihkeillä vl-kirjoittajilla). Asenne ja oma oikeassaoleminen kapeuttaa näkökulman siinä määrin, että keskustelukumppanin on mahdotonta saada ääntään kuuluville. Olethan sinä itse oikeassa ja hän aivan väärässä, niin kuin sanoit. Siis aina väärässä, sanoi mitä sanoi. Se on huono lähtökohta.
Sillä aivan vilpittömästi veeällät uskovat asiaansa, niin kuin sinäkin omaasi. Epäkohtia tietysti on ja niistä keskustellaan, kuka enemmän, kuka vähemmän, mutta ei kukaan vl-uskoa tunnustava ajattele olevansa väärässä uskossaan. Niin kuin eivät muutkaan tosi uskovaiset. Oikeastaan kenenkään ei tarvitse ottaa oikeudekseen sellaista sivusta väittää. Sehän on hyvin loukkaava kuten jokainen vakaumuksen ihminen voi kuvitella. Eikä kuulu hyviin tapoihin. Varsinkaan, kun lopullista tietoa asioista ei ole kenelläkään.
Huuhaa-lahkoja on, se on selvä, mutta uskossaan onnelliset ja rauha tunnollaan elävät veeällät eivät ajattele sellaiseen kuuluvansa. Eiköhän tämäkin loppujen lopuksi ole itse kunkin aikuisen ihmisen itsensä valinta, mihin uskoo :-)
Sen sijaan asioista sopii kyllä keskustella ja perusteita kysellä. Hyvin sellainen on tälläkin palstalla onnistunut. Tietysti rapatessa roiskuu, mutta ei ole mitään perusteita syyttää negatiivisista keskustelutavoista pelkästään vl:ia. Ei todellakaan :-)
"Mietipä rehellisesti määritelmiäsi ja yritä tarkkailla ulkopuolisena omiesi kommentteja kokonaisuutena. Huomaatko?"
Hyvä neuvo. Mietin. Teepä itsekin joskus sama :-)
Hyvää Juhannusta!
>>
"asiallinen kyseenalaistaminen pitää yrittää mustamaalata "herjaamiseksi", tms? "
Tai hyökkäykseksi :-) Ei kaikki kritiikki ole myöskään hyökkäystä.
>>
Tästä oli nimenomaan alunperinkin kysymys. Koko keskustelu lähti liikkeelle palstalla esiintyneestä joidenkin vl:ien voimakkaasta tarpeesta yrittää torjua kaikki esitetty kritiikki hyökkäykseksi tai "herjaukseksi" heitä vastaan.
>>
Siis, en hyökännyt sinua vastaan vaan kritisoin tyyliäsi keskustella ja asennettasi toisten uskonvakaumusta kohtaan. Olitkohan nyt itse vähän herkkänahkainen väittäessäsi, että hyökkäsin?
>>
Päätelköön jokainen itse. Lainaus tästä ketjusta hieman ylempää:
>>Eikö tämä koko
Kirjoittanut: vl-palsta ole 21.6.2006 klo 20.16
jatkuvaa vl-ä morkkaavia kirjoituksia täynnä, sinä olet varsin ansioitunut niiden kirjoittamisissa;( "
>>
>>
Asenne ja oma oikeassaoleminen kapeuttaa näkökulman siinä määrin, että keskustelukumppanin on mahdotonta saada ääntään kuuluville. Olethan sinä itse oikeassa ja hän aivan väärässä, niin kuin sanoit. Siis aina väärässä, sanoi mitä sanoi. Se on huono lähtökohta.
>>
Niin? Tuosta ihan samasta asiasta olen monta kertaa kirjoittanut toivoen että eikö vl:tkin voisi keskittyä ihan vaan asiaan ja siitähän viimeisessäkin kommentissani kirjoitin, kertoen myöskin että en kuvittele ettenkö voisi myös erehtyä, joten???
>>
ei kukaan vl-uskoa tunnustava ajattele olevansa väärässä uskossaan. Niin kuin eivät muutkaan tosi uskovaiset. Oikeastaan kenenkään ei tarvitse ottaa oikeudekseen sellaista sivusta väittää. Sehän on hyvin loukkaava kuten jokainen vakaumuksen ihminen voi kuvitella. Eikä kuulu hyviin tapoihin. Varsinkaan, kun lopullista tietoa asioista ei ole kenelläkään.
>>
Kuvaava kommentti. Vl:t ovat ottaneet oikeudekseen parjata kaikkia muita epäuskoisiksi ja saarnaavat itse kovin sanoin että muulla tavalla uskovaisen olisi tehtävä parannusta "epäuskostaan", vaikka nämä olisivat kuinka ilmoittaneet uskovansa Jeesukseen... Sitten jos sanoo että te vl:t olette väärässä, niin tätä pidetään loukkaavana???
>>
Mietin. Teepä itsekin joskus sama :-)
Hyvää Juhannusta!
>>
Hienoa. Hyvää Juhannusta sinnekin!