Oliko tai onko olemassa sellaista katto-organisaatiota, joka olisi hoitanut yksittäisten rauhanyhdistysten hoitokokousten pitäjiä? Herrahan se on aina herrallakin... Vai saivatko nämä hoitajat toimia mielensä mukaan ilman pelkoa seurauksista?
Kuka hoiti
hoitokokousten pitäjiä?
4303
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jumalan seurakunta toimii sillä tavalla, että koko seurakunta on hoitajana.Koskaan Jumalan seurakunta ei mene vikaan, sillä siellä on Pyhä Henki ohjaamassa.Yksittäisinä ihmisinä me voimme mennä vikaan, mutta ei koko seurakunta. Jos näin ei olisi , kuka meidät pelastaisi synneistämme.
synneistä ei pelasta seurakunta vaan Jumala. Tätä mieltä on Raamattukin. Eikö Raamatun sana kelpaa lestadiolaisille?
yksikin esiintymishaluinen "johtohahmo" voi muodostaa seurakunnan, jolloin on kysymys vain rämän henkilön käsityksistä.
Nimittäin kun joku puhuu "seurakunnan suulla" ja sanoo olevansa erehtymätön. Niin miten sen voi erottaa, onko asia näin, vai onko henkilö puhumassa omista ajatuksistaan tai mielipiteistään eikä Jumalan?
Mielestäni ero on siinä, että kaikki, mitä sanotaan "seurakunnan sanomiksi" pitää pystyä selvästi ja ilman "tulkintaa" perustelemaan Raamatulla.
Hoitokokousaikoina näin ei tapahtunut, Raamattua ei luettu tai siteerattu ja usein sanottiin: Emme me mitään Raamatuita tarvitse!
Hoitomiehiä ei ole hoidettu mitenkään, tosin voivat olla keskenään toisiltaan anteeksi pyytäneet. Kuitenkin synti pitää pyytää anteeksi siinä mitassa kuin on rikkonutkin, eli rikkomuksen uhreilta, "väärin hoidetuilta" pitää pyytää anteeksi.
Kuitenkaan kukaan ei ole kuullut, että kukaan hoitomies olisi keneltäkään anteeksi pyytänyt.
Ja kyllä se seurakuntakin voi erehtyä. Nytkin se on erehtynyt pitämään Jumalan tahtona näitä hoitokokouksia. Ei Jumala koskaan hoida väärin. Hän hoitaa rakkaudella, ei julmuudella.