Hormonikorvaus ja rintasyopa?

Asun ulkomailla ja asuinmaassani laakarit eivat anna tai suosittele hormonikorvausta vaihdevuosiin jos potilas on rintasyovan riskitapaus.
Minun aidilla ja isoaidilla molemmilla oli rinta- syopa ja laakarini sanoo etta en missaan tapauksessa voi ottaa hormonikorvaus laakkeita vaikka vaihdevuodet olisivat kuinka pahat.

Onko Suomessa sama mielipide laakareilla?
81395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Minä en voi valita otanko vai en, eikä lääkärikään voi jättää määräämättä. Olen ollut kaksi kertaa kaavinnassa kun olen vuotanut kuukauden yhteen perään ja paljon. Hemoglubiini ja trombosyytin niin pahasti jo muuttuneet, että olisin menehtynyt ilman hormooneja. mitään syöpää tai muuta muutosta ei ole löytynyt. Vain keltarauhashormoonin puutteesta kohdun limakalvon liikakasvua, ja SE aiheuttaa syöpää jollei hoideta.

Estrogeenit riittävät vielä, mutta ne lisätään myöhemmin minulle kun tulee oireita. Siis usein ei ole vaihtoehtoja muita kun kuolema tai hormoonit.

Äänestä
  • muitakin vaihtoehtoja nimimerkki "keltarauhashormonia" kuin hormonit tai kuolema!

    Miksei kohtuasi ole poistettu?

    Äänestä

  • olemassa... kirjoitti:

    muitakin vaihtoehtoja nimimerkki "keltarauhashormonia" kuin hormonit tai kuolema!

    Miksei kohtuasi ole poistettu?

    Ei sitä poisteta kun ei ole syöpää tai endometrioosia tai muuta vikaa. Ikää on myöskin vielä senverran vähän. Ei kohtuja poisteta noin vaan. Ja kyllä ne yliopistollisen sairaalan gynegologit tietävät varmasti minua paremmin, mitä kannattaa tehdä. Ja nyt tämä primolut nor niminen hormooni tuntuu tepsivän. Kiva kuitenkin kun otit osaa huoleeni.

    Äänestä

Käsittääkseni samaa mieltä lienevät suomalaisetkin lääkärit. Kysele vaihtoehdoista, joiden avulla kestät vaihdevuosioireet. Jos käyt Suomessa varaa aika gynekologille, saat varmuuden asioista ja ehkä niitä vaihtoehtoja tilannettasi varten.

Äänestä

käynyt testauttamassa itsesi geeniperimän vuoksi´?
Eivät missään tapauksessa suosittele täälläkään hormonikorvaushoitoa tuolla taustalla!

Äänestä
  • Ei niihin testeihin pääse sitten millään.
    Minusta tuntuu, että kaikesta puheesta huolimatta niitä testejä tehdään enemmän vain tutkimustarkoituksiin ja tilastoihin.

    Äänestä

  • edes päästä kirjoitti:

    Ei niihin testeihin pääse sitten millään.
    Minusta tuntuu, että kaikesta puheesta huolimatta niitä testejä tehdään enemmän vain tutkimustarkoituksiin ja tilastoihin.

    Kiitos vastauksista.
    Lääkärini tosiaan kertoi geenitutkimuksesta, ja kysyi jos asia kiinnostaisi minua. Ymmärsin kuitenkin että ei täälläkään pääse kyseisiin kokeisiin kovin helposti.
    Päätin kuitenkin että en halua kokeisiin ja tietää. Tietenkin aina välillä ajatus syövästä pelottaa mutta, sekä äitini ja mummoni saivat rintasyövän suht'koht vanhana ja molemmat parantuivat siitä.
    Käyn nykyisin 2 vuoden välein mammogrammissa ja vaihde vuosista selviän varmasti, täytyy tutkia mitä luonnontuotteita on saatavilla ongelmaan.

    Äänestä

samalla linjalla on lääkärit täälläkin, mutta ei ehkä ihan noin jyrkästi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


utelias kirjoitti:

Asun ulkomailla ja asuinmaassani laakarit eivat anna tai suosittele hormonikorvausta vaihdevuosiin jos potilas on rintasyovan riskitapaus.
Minun aidilla ja isoaidilla molemmilla oli rinta- syopa ja laakarini sanoo etta en missaan tapauksessa voi ottaa hormonikorvaus laakkeita vaikka vaihdevuodet olisivat kuinka pahat.

Onko Suomessa sama mielipide laakareilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu