Nyt tuli uusia arvoja:
t3v 5.0
t3 2.3
Ei sitten lääkäri ollut laittanut uusia kokeita t4v:stä, eikä TSH:sta. Viimeksi otettu tammikuussa.
Arvot silloin
TSH 0.01
t4v 11
Nyt nostettiin lääkitystä: 2.5 tablettia 0.1 mg per vrk. Melkoinen norsuannos.
Lääkäri on ihan yhtä pihalla näiden arvojen kans kuin minäkin, ellei enemmänkin. Eikä todellakaan tee muuta ku tuijottaa viitearvoja.
Oireista pahimpana jatkuva väsymys sekä painonnousu.
Masennuslääkkeitä on tarjottu, mutta niistä ei ole ollut apua. Enhän edes ole ollut masentunut. Kohta kyllä olen, koska en jaksa tätä väsymystä!
Apua!!! Huutelee
6
735
Vastaukset
- googlesta
t3v:n viitearvot 2.8-6.5, eli se on normaali. en tiiä mikä on toi pelkkä t3
- Kilpirauhaton
Kiitti vinkistä.
Vieläkö ymmärtäis, mitä nuo tarkoittaa. Vaan eipä ymmärrä lääkäritkään.
- porkan12
t3v arvon pitäisi olla 3,5 - 6,5 minulla tehty kilpirauhasen totaalipoisto 2 vuotta sitten kävin cityterveydessä kokeissa minulla on tsh 17.60 ja t4v on 0.09 t3v on 3.99 on vajaatoiminta oireita näillä arvoilla kovat nivelkivut hikoilu päänsärky turvotus vatsavaivoja 21.12 on lääkäri saa nähdä saanko lääkkeen noston syön 125 mikrog joka aamu ...olo on huono lääkettä alennettin 150mikrog 125 mikrog 7 kk.sitten ja olo on huono
- Hashimoto
Onkohan sittenkin mennyt tsh ja t4v väärinpäin - olisi uskomatonta muuten...? Jos on, arvot ovat kyllä aikalailla hyvät, t3v voisi olla vähän korkeampikin. Lääkitys on kylläkin yllättävän matala tai sitten lääkäri on pahasti kuutamolla. Itselläkin suurempi annos (2 tbl/pv) eikä kilpparia ole poistettu vaan on autoimmuunipohjainen tauti.
Sanoisin ettei nuo muut oireet nyt johdu kilpirauhasesta vaan johtuvat muusta syystä. Sulla lääkäri aika pian, joten toivotaan sieltä kunnon palvelua ja apua oireisiin. - Suomessa_ei_tutkita
Ilmoittamissasi on varmaan kirjoitusvirheitä?
17.6 ehkä onkin T4v ja 0.09 TSH? TSH kyllä voi olla mitä vain 0...100 mutta T4v ei
Lääkityllä T3v oltava sen valviran piinapenkissä olevan huippuhyvän kuopiolaisen lääkäriin mukaan lehtikirjoituksessaan 5.0...6.0 ja tuoreella videollaan 5.5.
Englannin vertaistuki suosittaa: T4v ja T3v viitealueen yläkolmanneksessa tai -neljänneksessä silloin kun yritetään hoitaa pelkällä tyroksiinilla JA muuntumiset T4->T4 toimivat.
Mikrogrammoista päätellen yrittävät pitää sinuakin hengissä pelkällä tyroksiinilla, vaikka kilpparin normaalin toiminnan mukaan olisi oltava lääkkeessäkin T4 ja T3 suhteessa 4:1
Yksinkertainen fysiologinen ratkaisu on lisätä Lio tyroksiinin rinnalle puoleksi vuodeksi koeluontoisesti. Vaikkapa tyroksiini 75ug tai 100ug Lio 20ug (Lio neljästi neljännestabletti)
Suomessa potilaita yleensä oikeasti tutkivat vain endoyhdistyksen silmätikkuina olevat oikeasti osaavat lääkärit, mutta tsäkällä voi saada tutkituksi mahdolliset ferritiini- ja B12-vajaukset. Ehkä jopa keliakian, hyperkalsemian ja hypokortisolismin, - ferritiinivajeansat
Eräs alaa opettava varoitti pelkästä ferritiinimittauksesta.
(Lääkäreillä tosin menee vielä enemmäni pieleen kun katsovat vain hemoglobiinia.)
Seerumin rauta ja transferriinireseptori (P -TfR) kuulemma eivät sekoa muista sairauksista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El746374MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny415448Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.624289NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun764169Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja673911Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.801287- 3281125
- 601080
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?32900Toivotko, että
Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?62831