Onnistuuko tänäpäivänä?

Niin siis onnistuuko tänä päivänä vielä laivalle lähtö siten että menee vaan lähtöselvitykseen ja koittaa saada jonkun peruutetun paikan? Ennen ainakin aina pääsi laivaan mukaan ja vielä vähän edullisemmin. Onko kenelläkään kokemuksia tänäpäivänä ja jos onnistuu niin kuinka paljon halvemmalla? Kuinka paljon ennen laivallelähtöä paikkoja yleensä vapautuu?
9938
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ei taida onnistua, mutta varmaan huomiselle saat.

Äänestä

Kyl se mahdollista on jos siellä tyhjää on. Mut miks et esim. soita jo nyt ja kysy.

Äänestä

esim, jos laiva on täynnä.

Jos laiva ei ole täynnä, olen itsekin mennyt vaan suoraan lähtöselvitykseen jopa n. 10 min ennen laivan lähtöä ja ostanut liput. Joskus ei kyllä saa haluamaansa hyttiä.

Jos laiva on täynnä voi se onnistua. Tuohon edullisuuteen en usko. Saman hinnan joudut maksamaan.

Äänestä
  • Tarkoitan siis silloin kun laiva on jo täyteen varattu. Onko kokemuksia, onko joku koittanut mutta ei oo päässy mukaan laivaan? Arvelinkin että täyden hinnan kyllä joutuu maksamaan, pitäis pääästä huomenna 22.päivä vikingillä stokiksen risteilylle mutta se on jo täynnä. Ajattelin vaan että kannattaako edes yrittää?

    Äänestä

  • Sean1 kirjoitti:

    Tarkoitan siis silloin kun laiva on jo täyteen varattu. Onko kokemuksia, onko joku koittanut mutta ei oo päässy mukaan laivaan? Arvelinkin että täyden hinnan kyllä joutuu maksamaan, pitäis pääästä huomenna 22.päivä vikingillä stokiksen risteilylle mutta se on jo täynnä. Ajattelin vaan että kannattaako edes yrittää?

    tänään kokeilla josko satamassa olisi peruutuspaikkoja tullut Galaxy laivalle.Äsken soitin niin vielä oli ihan täytä .
    Ennen en ole moista kokeillut , mutta kerta se on ensimmäinenkin :)

    Äänestä

  • hansu3 kirjoitti:

    tänään kokeilla josko satamassa olisi peruutuspaikkoja tullut Galaxy laivalle.Äsken soitin niin vielä oli ihan täytä .
    Ennen en ole moista kokeillut , mutta kerta se on ensimmäinenkin :)

    kerrohan kuinka kävi

    Äänestä

  • varattu kirjoitti:

    kerrohan kuinka kävi

    Tallinkilla kokeilla .
    Menin satamaan niin , että laivan lähtöön oli 20min aikaa.Kysyin onko peruutuksia tullut eukko kysyi olenko jonossa sanoin , että en (kun en edes tiennyt , että jonoon voi mennä).Sitte tää sanoi , että meillä on 10 jonossa,että niin paljon peruutuksia ei kyllä tule ei vaivautunut edes katsomaan koneelta onko tullut peruutuksia.
    Monet ei edes peruuta hyttiään jättää vain tulematta ja eikö se säännöissäkin ole , että jos ei 45min ennen ole ilmoittautunut lähtöselvityksessä niin laivayhtiöllä on oikeus peruuttaa matka .
    Säännöissä on vielä , että lähtöselvitys suljetaan 15min ennen laivan lähtöä jolloin laivaan ei enään pääse eli 5 min mulla oli aikaa ja terminaalissa ei enään paljoo porukkaa näkynyt .

    Äänestä

Pääsee jos on tilaa, alennusta ei saa. sen sijaan peritään lisämaksu kun matkan maksaa vasta lähtöslevityksessä

Äänestä

Joo, onnistuu

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sean1 kirjoitti:

Niin siis onnistuuko tänä päivänä vielä laivalle lähtö siten että menee vaan lähtöselvitykseen ja koittaa saada jonkun peruutetun paikan? Ennen ainakin aina pääsi laivaan mukaan ja vielä vähän edullisemmin. Onko kenelläkään kokemuksia tänäpäivänä ja jos onnistuu niin kuinka paljon halvemmalla? Kuinka paljon ennen laivallelähtöä paikkoja yleensä vapautuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu