Helsingin kaupunginhallitus aikoo tehdä jo tänään keskiviikkona esityksen niistä maa-alueista, joita Helsinki havittelee itselleen Vantaalta ja Länsi-Sipoosta.
Helsingin Sanomien tietojen mukaan kaupunginhallitus on kutsuttu yllättäen ylimääräiseen kokoukseen kello kahdeksaksi aamulla.
Kokouksen aiheena on salassa valmisteltu esitys niistä maista, joita Helsinki esittää siirrettäväksi sen alueisiin Länsi-Sipoosta ja Vantaan Vesterkullasta. Tavoitteena on, että kaupunginhallitus käsittelee kiireellisesti rajansiirtoja koskevan esityksen.
Jos kaupunginhallitus hyväksyy kaupunginjohtaja Jussi Pajusen (kok) esityksen, asia viedään hyväksyttäväksi tänään kello 16 kokoontuvaan Helsingin valtuuston kokoukseen.
Jussi Pajunen ei tiistai-iltana suostunut kommentoimaan asiaa millään tavalla Helsingin Sanomille.
Kaupunginhallituksen ryhmät kokoontuvat poikkeuksellisesti ennen kello kahdeksaa aamulla. Ennakkotietojen mukaan niille jaetaan vasta silloin esityslistat, joista selviävät hankkeen yksityiskohdat.
Helsinki aikoo esittää valtioneuvostolle, että kaupunkiin liitettäisiin Länsi-Sipoosta noin 5 000 hehtaarin alue.
Maa-alueen siirto ei onnistu, ellei kunnilla ole yhteistä maarajaa. Sen vuoksi Helsingin täytyy saada itselleen myös osa Vantaan niin sanotusta Vesterkullan kiilasta.
Vesterkullan kiila on epämääräinen alue, jonka koosta on kiistelty. Vantaalla itsellään ei ole suunnitelmia sen kehittämisestä. Helsinki haluaa Itäväylän eteläpuolelle sijoittuvan kiilanosan siirtämistä itselleen.
Aiemmin suunniteltiin Vesterkullan kiilan vaihtamista Helsingin Ala-Tikkurilan kaupunginosaan. Vaihtokaupasta on kuitenkin nyt luovuttu.
Helsinki vie hanketta eteenpäin poikkeuksellisen tiukalla aikataululla. Syynä on se, että kaupunki haluaa lähettää hakemuksen rajansiirroista sisäministeriöön niin nopeasti kuin mahdollista.
Nopealla toiminnalla halutaan varmistaa se, että valtioneuvosto ehtii päättää rajansiirroista ennen ensi maaliskuun vaaleja.
Helsingin Sanomien tietojen mukaan hankkeeseen on suhtauduttu ministeritasolla suopeasti.
Sipoon kunnanhallitus keskusteli eilen kokouksessaan ylimääräisenä asiana Helsingin aikeista. "Tämä on kauhuskenaario", kunnanhallituksen puheenjohtaja Christel Liljeström (r) sanoi.
"On erittäin mautonta, että lähdetään näin aggressiiviseen hyökkäykseen yhteistyökumppania vastaan."
Helsinki vie väkisin
4
674
Vastaukset
- lihamestari
Laitetaanko palana vai viipaleina?
- Endlösung
Olisi Sipoon varmaan kannattanut aikanaan suostua vapaaehtoiseen yhteistyöhön Helsingin, Espoon ja Vantaan kanssa... Nyt viedään lakiteitse parhaat maat ja rannat.
No, seuraavaksi mennään sitten metrolla Sipoonlahteen (M) saakka!
Tack SFP! - Kiitos RKP!- porvoolaisittain
"No, seuraavaksi mennään sitten metrolla Sipoonlahteen (M) saakka!"
Katos vaan, siltähän tuo näyttäisi. Nykyisin tulee vaihdettua Porvoon bussiin Itäkeskuksessa, jatkossa sitten Sipoonlahden metroasemalla. Hienoa!
http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Helsinki haluaa 14 prosenttia Sipoon pinta-alasta/1135220382598 - Nimimerkki
porvoolaisittain kirjoitti:
"No, seuraavaksi mennään sitten metrolla Sipoonlahteen (M) saakka!"
Katos vaan, siltähän tuo näyttäisi. Nykyisin tulee vaihdettua Porvoon bussiin Itäkeskuksessa, jatkossa sitten Sipoonlahden metroasemalla. Hienoa!
http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Helsinki haluaa 14 prosenttia Sipoon pinta-alasta/1135220382598Hyvät kokkomustalaiset sapelidemarit sekä muut proselyytit (esim. kepulaiset). Miksette pysy alueillanne? Pitikö tosiaan tulla pilamaan meidänkin vesiämme. Sibbo böndet ovat jo tehneet sen vuosisadan verran ja Hesalaiset porvarit vuodesta 1930...
Have a veri verinen nais dei - änivei...äniwhere!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 22214826
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m202196Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?381873- 1371242
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes951230- 251118
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30892- 77802
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex80713Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80698