Lehtokotilo

......

Voiko lehtokotiloa ottaa luonnosta lemmikiksi?
Voiko niitä kasvattaa? Mulla ei olisi mitään terraariota niille koska vanhemmat ei anna hommata! Vaan joku 2½ litran laatikko..en ole ihan varma onko se minkäkokoinen mutta jotain vähä yli litran loota se on. Voiko siellä pitää ja kasvattaa lehtokotiloita? Mitä pitää laittaa laatikon pohjalle? Mitä ne syövät?

7

675

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kotilo-ja-gekkofani

      Kyllä, lehtoja voi ottaa luonnosta lemmikiksi.
      Ja niitä voi kasvattaa. Ja tuohon lootaasi voi ottaa varmaankin 1-3 lehtoa..Kasvatukseen kannattaisi hankkia isompia terroja..Pohjalle sammalta, lannoittamatonta turvetta tai -multaa..Ja lehdot syövät kaikkea yleensä mitä aksutkin (ks. sivuni: http://www.freewebs.com/tamanaks )

    • kotilo-kaktusfani

      Voi ottaa lemmikiksi.Voi kasvattaakkin.Tuossa laatikossa voi pitää korkeintaan kahta lehtoa.Jos laatikossa ei ole ilmareikiä niin tee ne itse.Laita terran pohjalle lannoittamatonta turvetta jota saa esimerkiksi puutarhaliikkeistä.Lehdot syövät:kurkkua,salaattia,omenaa,kaalia,appelsiinia,perunaa, ja suolatonta raakaa vähärasvaista jauhelihaa.Sinun pitää ostaa kotiloillesi myös kalkkia joka on välttämätöntä kotilolle.Paras ja halvin vaihtoehto on eläinkaupoista saatava seepiansuomu.

    • kotilo-fani

      - Voiko lehtokotiloa ottaa luonnosta lemmikiksi?
      Voi!

      - Voiko niitä kasvattaa?
      Voi!

      - Mulla ei olisi mitään terraariota niille koska vanhemmat ei anna hommata! Vaan joku 2½ litran laatikko..en ole ihan varma onko se minkäkokoinen mutta jotain vähä yli litran loota se on. Voiko siellä pitää ja kasvattaa lehtokotiloita?
      Voi mutta jos se on tuo 2½l sinne ei mahdu montaa lehtoa.

      - Mitä pitää laittaa laatikon pohjalle?
      Lannoittamatonta turvatta, multaa tai talouspaperia (huono vaihtoehto).

      - Mitä ne syövät?
      Kasviksia ja kalkkia on tarjottava!

    • Kotilo4ever

      Ne syövät myös kurkkua ja voi antaa salaattia omasta jääkaapista mutta sitä pitää jäädyttää hetken vaikka tiskipöydällä :3 Itelläniki on 1 kotilo c--; Mulla ei silä oo multaa eikä muuta mut vettä oon laittanu ja nyt laitan multaa ku pääsen äidin luo

    • Jemelin kotilot

      KÄYKÄÄ JEMELIN KOTILOT SIVULLA SIELLÄ JUTTUA KOTILOISTA

    • kotilo128

      yksi lehtokotilo tarvii vain 1l -2l terra tilaa joten pari lehtoo sinne mahtuu lehto kotilot on kaikkiruokaisia ja syö : kurkku
      salaatti
      bataatti
      voikukanlehtiä
      meloonia
      kerran kuukaudessa lihaa jauhenlihaa raakana XD

    • Nipan muistolle

      nipan muistolle

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      99
      7690
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      105
      5532
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      266
      4748
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      49
      4703
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      71
      3441
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      50
      2778
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      58
      2467
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2418
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2382
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2254
    Aihe