Voiko lehtokotiloa ottaa luonnosta lemmikiksi?
Voiko niitä kasvattaa? Mulla ei olisi mitään terraariota niille koska vanhemmat ei anna hommata! Vaan joku 2½ litran laatikko..en ole ihan varma onko se minkäkokoinen mutta jotain vähä yli litran loota se on. Voiko siellä pitää ja kasvattaa lehtokotiloita? Mitä pitää laittaa laatikon pohjalle? Mitä ne syövät?
Lehtokotilo
7
696
Vastaukset
- kotilo-ja-gekkofani
Kyllä, lehtoja voi ottaa luonnosta lemmikiksi.
Ja niitä voi kasvattaa. Ja tuohon lootaasi voi ottaa varmaankin 1-3 lehtoa..Kasvatukseen kannattaisi hankkia isompia terroja..Pohjalle sammalta, lannoittamatonta turvetta tai -multaa..Ja lehdot syövät kaikkea yleensä mitä aksutkin (ks. sivuni: http://www.freewebs.com/tamanaks ) - kotilo-kaktusfani
Voi ottaa lemmikiksi.Voi kasvattaakkin.Tuossa laatikossa voi pitää korkeintaan kahta lehtoa.Jos laatikossa ei ole ilmareikiä niin tee ne itse.Laita terran pohjalle lannoittamatonta turvetta jota saa esimerkiksi puutarhaliikkeistä.Lehdot syövät:kurkkua,salaattia,omenaa,kaalia,appelsiinia,perunaa, ja suolatonta raakaa vähärasvaista jauhelihaa.Sinun pitää ostaa kotiloillesi myös kalkkia joka on välttämätöntä kotilolle.Paras ja halvin vaihtoehto on eläinkaupoista saatava seepiansuomu.
- kotilo-fani
- Voiko lehtokotiloa ottaa luonnosta lemmikiksi?
Voi!
- Voiko niitä kasvattaa?
Voi!
- Mulla ei olisi mitään terraariota niille koska vanhemmat ei anna hommata! Vaan joku 2½ litran laatikko..en ole ihan varma onko se minkäkokoinen mutta jotain vähä yli litran loota se on. Voiko siellä pitää ja kasvattaa lehtokotiloita?
Voi mutta jos se on tuo 2½l sinne ei mahdu montaa lehtoa.
- Mitä pitää laittaa laatikon pohjalle?
Lannoittamatonta turvatta, multaa tai talouspaperia (huono vaihtoehto).
- Mitä ne syövät?
Kasviksia ja kalkkia on tarjottava! - Kotilo4ever
Ne syövät myös kurkkua ja voi antaa salaattia omasta jääkaapista mutta sitä pitää jäädyttää hetken vaikka tiskipöydällä :3 Itelläniki on 1 kotilo c--; Mulla ei silä oo multaa eikä muuta mut vettä oon laittanu ja nyt laitan multaa ku pääsen äidin luo
- Jemelin kotilot
KÄYKÄÄ JEMELIN KOTILOT SIVULLA SIELLÄ JUTTUA KOTILOISTA
- kotilo128
yksi lehtokotilo tarvii vain 1l -2l terra tilaa joten pari lehtoo sinne mahtuu lehto kotilot on kaikkiruokaisia ja syö : kurkku
salaatti
bataatti
voikukanlehtiä
meloonia
kerran kuukaudessa lihaa jauhenlihaa raakana XD - Nipan muistolle
nipan muistolle
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin33611471IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3567833Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut872654Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?952185Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1402056Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61611- 1101251
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin521054Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26898MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312782