Hei muut Neitsyet, oletteko kriittisiä itseänne ja muita kohtaan?
Kriittisyys
Neitsyttyttö80
5809
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
mutta toisia kohtaan kyllä ja isosti
Olen kriittinen itselleni sekä toisille.Varsinkin nuorempana itsekritiikkini oli aivan valtavaa, vaadin itseltäni täydellisyyttä ihan kaikessa.Onneksi olen oppinut armahtamaan itseäni jo hieman-on nimittäin raskasta pidemmän päälle ja vie itsetunnon.
Muita kohtaan olen myös kriittinen, jos toimivat huolimattomasti tai itsekeskeisesti tms.Uskallan myös sanoa kritiikkini ääneen sille toiselle, jos tarve vaatii.Tätäkin puolta olen oppinut jalostamaan ja koitan aina sanoa sen kritiikin rakentavasti enkä lynkaten.
että olet oppinut jalostamaan tuota kriittisyyttä.
Jotkut valittavat että olen ihminen joka ei osaa nauttia elämästä, joka näkee vain epäkohtia elämässä ja nostaa sitten syyttävän sormensa niitä kohti lausuen "Neitsyen taikasanat".
Nautin elämästä paljonkin, mutta epäkohtia huomatessa en tunnu voivan mitään halulle parantaa epäkohtia, en myöskään osaa olla hiljaa jos joku mielestäni käyttäytyy moraalittomasti.
Itsekritiikki on liiallista, sen myönnän. Vaadin itseltäni paljon, enkä helposti anna tehtyjä virheitä anteeksi itselleni. Pitäisi opetella olemaan armollisempi itseään kohtaan. Ja kai niitä muitakin :)
Olen kyllä tosi kriittinen, erityisesti itseäni kohtaan. Pikkasen jo oppinut antamaan itselleen anteeksi, mut edelleen jos teen toisia kohtaan väärin tai loukkaan, on itsesyytökset ja häpeä valtava!!
Suorapuheisuus ja toisten "koulutus" kriittisesti ovat myös "ihania" avujani, joista olen yrittänyt päästä eroon tai edes hillitsemään. On vain niin vaikea olla puuttumatta vääryyksiin ja huomauttamatta toiselle kun tämä ei vältämäti edes huomaa tökeröää käytöstään..
Kai se on vielä kun itseltään vaatii paljon ja "kouluttaa" itseään koko ajan, toivoisi muidenkin kehittävän itseään. Vaikka eihän se mulle kuulu miten toiset elää, joten siinäkin koulutus käynnissä!!
Koetetaan kuitenkin nautiskellakin siitä elämästä =)
Olen ihan ylikriittinen. Vaadin itseltäni ihan liikoja, arvostelen kaiken eteen tulevan, huomaan pienetkin virheet.