muutama kuukausi takaperin

mimmikäs

olen kirjoittanut tänne pojastani joka täyttää nyt syksyllä 3 vuotta eikä puhu kunnolla/ymmärrä kaikkea mitä hänelle annetaan tehtäväksi.

Nyt on asiat edennyt siihen pisteeseen että syksyllä mennään sairaalaan kahdeksi viikoksi tarkempiin tutkimuksiin. poika on alkanut puhumaan enempi, mutta vieläkään ei kaikesta saa selvää, ja esim käsky, tuo laatikosta veitsi ei mene perille... siis hän ei ymmärrä mitä sieltä laatikosta tuoda.

nyt siis tutkitaan että millä tasolla hän on, jäljessä on joka tapauksessa...
huoh... saapahan anoppi taas nakutettavaa kuinka huono äiti minä olen... =( näin meillä , muutkin kertokaa kokemuksia jos ootte joutunu tarkempiin tutkimuksiin tai jos teillä poika on samalla tasolla...

5

1351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äitee +4

      ei se maailmaa kaada jos ei veistä tunne kun ei sitä käytä! Lapsesi kielellinen kehitys on jäljessä, mutta eihän tulevasta tiedä jos kirii tai sitten ei! On jo ihan lupaavaa että menee hakemaan siltä laatikosta jotain!

      Kielellisen kehityksen häiriöitä on niin monia ja osaa voidaan auttaa paljon, osaa vähemmän. Osa oppii muita konsteja olemaalla lahjakas jossain muussa alueessa jolloin puute osittain katoaa. Ja osalla vaivaa on todella enemmänkin kuin on suotavaa!

      Oleellista on että pääsette asioissa eteenpäin! Oma lapseni ei osannut tuossa iässä puhua vaikka toisinaan sanoi jonkin sanan ja kieltämättä huoletta oli siinä mielessä, että lapsi ymmärsi selkeästi puheen aivan loistavasti. Koomista, että kun puhe tuli mukaan niin ymmärrys alkoi heiketä ja lopulta selvisi ettei lapsi aina ymmärrä kuulemaansa..

      Anopille voi muistuttaa että lapsella on isäkin ja puolet geeneistä tulee siltä puolelta! Voitpa huomauttaa ekana vielä senkin ettei teidän suvussa moista vikaa ole kellään ollut niin saa niellä omaa lääkettään vähän aikaa. Yksi oiva konsti on myös kertoa juurta jaksain ja välittömästi kaikki mikä tutkimuksissa selviää ja etenkin jos se edellyttää teiltä jotakin uutta taitoa tai valmiutta jolloin anopinkin on se opeteltava!! Ota mokoma mukaan niin kympillä, että ei ole varaa ilkeillä tai saa osan omaan nilkkaan takaisin..

      Suuntaa nyt ajatus niihin hyviin asioihin puutteiden sijaan niin on kivempi kesä odotella sitä syksyä. Tuollaisia tehtäviä voi harjoitella ihan arkisin vaikka osittamalal ne palasiin; hae laatikosta/ ota laatikosta/ tuo äidille.. Toistojen kautta lapsi saattaa oppia yllättävästikkin. Tästä tuli mieleen, että meillä lapsella oli ongelmaa nimenomaan lyhytkestoisessa kuulomuistissa ja kuullun jäsentelyssä jolloin liikkeelle olisi lähdetty, mutta loppu unohtuu jo matkalla ja "vauvana" seurasi kyllä hyvin moniosaisia kehoituksia..

    • Suometar78

      oltu neljä kertaa lastenneurologisilla tutkimuksissa, osastojaksolla. Ensimmäisen kerran mentiin kun poika oli 3-vuotias (tästä nyt 2,5 vuotta) Poika ollut melkein aina pari vuotta kielen kehityksestä jäljessä mutta nyt on ottanut isompaa harppausta eteenpäin :) Mutta paljon on vielä ongelmia ja opittavaa.

      Osastojaksot ovat olleet hyviä ja varsinkin se, että poika on viihtynyt todella hyvin. Viimeksi oltiin toukokuussa jaksolla ja jo tammikuussa poika alkoi kyselemään että koska pääsee sinne :)

      Meillä kaksi poikaa 5- ja 6-vuotiaat joilla kummallakin dysfasia.... Perinnöllistä varmaan onkin ku kummallakin mutta itse en tunnusta että meidän suvussa muka olis ;)

    • Sama juttu

      Poika on todettu lievästi kehitysvammaiseksi puheen ja motoriikan viivästymisen takia. Äijä on pian 5 vuotta ja puhe on n. puolitoistavuotiaan - 2 vuotiaan välillä, ja motoriikka kaksivuotiaan tasolla. Pienikokoinenkin on.

      Taitaa tämä asia painaa sulla mieltä? Niin mullakin oli alussa.

      Nykyään vain huolettaa se että poika ei saa pihalla kavereita kun ei osaa puhua ja tehdä asioita samalla lailla kun muut. Eli siis ihan yksin on, kavereita nolla.

      Murhetta ja mietintää tästä tulee siis jatkossakin...

      Voimia meille....!! :)

    • Nimetön

      meillä poika nyt 3.7v, ei ouhu juuri mitään. nyt on n. 30 sanaa tullut ja joitain kahden sanan lauseita. n. vuosi sitten pistivät neuvolasta puheterapeutille lähetteen ja käytimme aluksi 1kertaa viikossa puheterapiassa, nyt käy 2 kertaa viikossa kotona. poika edistyny helmikuun alusta melko paljon ku puheterapia alkanu käymään kotona useammin. olemme käyneet sairaalassa tutkimuksissa 2 kertaa ja kumpiki kerta oli kahden viikon hoitojakso. nyt seuraavan kerran on puolen vuoden päästä yhden päivän poli käynti. pojalla on ymmärrys vuoden jäljessä ikäisiään.

      • Asian vierestä

        Teillä on IHANIA pieniä kultamussukoita siellä, puutteistaan huolimatta - älkääkä myöskään unohtako kuinka ihania äitejä te olette! Oikeita leijonaemoja! Terveiden lasten vanhemmilla ei ole hajuakaan siitä, mitä te olette lastenne eteen tehneet! Voimia teille kaikille! T: Erityisen äiti


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe