Miten neilikkaruusu leikataan, milloin?
Pensaat ovat kymmeniä vuosia vanhoja, keskellä tyhjä kohta ja reunoilta kasvaa jotenkuten. Pitääkö kaivaa ylös vai voiko sitä vielä entrata?
Minkä korkuinen sen pitäisi olla?
Kirvojen ruiskuttamiseen paljonko Tolua veden sekaan?
Neilikkaruusu
7
14261
Vastaukset
- ......
mahdollisesti Tornionjokilaakson ruusua ? Ohjeita en tiedä, mutta pisti vaan silmään tuo nimi. Mulla on ongelmana, että ruusu ei kasva. Otin taimia yhdestä vanhasta pensaasta, jota ei kukaan hoida mitenkään ja silti (tai siitä huolimatta)se kukkii tosi kauniisti. Mulla se vaan kituu, vaikka koitan sitä hoitaa ja lannoittaa. Missä lie vika ?
- kuin tornionjokilaaksonruusu
Suihkuttelin juuri tänään neilikkaruusuni mäntysuopaliuoksella (2-3 dl mäntynestesaippuaa/ 10 litraa vettä). Nuorten versojen kärjissä näkyi niitä "vanhoja tuttuja": pieniä, vaaleanvihreitä juttuja...
Vanhojen puskien leikkauksesta en tiedä, sillä omani ovat vielä aika nuoria. Sen tiedän, että neilikkaruusu kukkii saman vuoden versoilla. Siitä voisi päätellä, että ruusut voisi ihan hyvin leikata alas ilman että seuraavan vuoden kukinta kärsii.
Täällä neilikkaruususta:
http://puutarha.net/keskustelut/messages/90/642.html?986805679
Täällä (mm.) tornionlaaksonruususta:
http://www.koillismaa.fi/puutarha/pensaat_pensasruusut.htm - ....
kuin tornionjokilaaksonruusu kirjoitti:
Suihkuttelin juuri tänään neilikkaruusuni mäntysuopaliuoksella (2-3 dl mäntynestesaippuaa/ 10 litraa vettä). Nuorten versojen kärjissä näkyi niitä "vanhoja tuttuja": pieniä, vaaleanvihreitä juttuja...
Vanhojen puskien leikkauksesta en tiedä, sillä omani ovat vielä aika nuoria. Sen tiedän, että neilikkaruusu kukkii saman vuoden versoilla. Siitä voisi päätellä, että ruusut voisi ihan hyvin leikata alas ilman että seuraavan vuoden kukinta kärsii.
Täällä neilikkaruususta:
http://puutarha.net/keskustelut/messages/90/642.html?986805679
Täällä (mm.) tornionlaaksonruususta:
http://www.koillismaa.fi/puutarha/pensaat_pensasruusut.htmtiedosta ! Huomasin sen itsekin, kun googletin molemmilla nimillä. Äitini aina puhuu neilikkaruususta vaikka kyseessä on tuo torniojokilaaksonruusu, mutta näin sitä aina oppii uutta tällainenkin "puutarhuri", jolla on peukalo keskellä kämmentä.
- Anonyymi
Miullakin kasvaa pihalla muutama neilikkaruuusu. Leikkaan ne alas n. Joka kolmas vuosi. Olen huono lannoittaja mutta joka vuosi on runsaasti kukkia. Kirvat ei tunnu häiritsevän, en ole torjunut niitä kun on leppäkerttuja jotka ymmärtääkseni syövät kirvoja. Muita ruusuja kyllä kastelen mäntysuopa vedellä. Näin Kaakonkulmilla.
- plussa
Hei, laitoin viime syksynä ensimmäisen neilikkaruusupensaani. Keväällä tutkin sitä ja leikkasin kaikki oksat n. 20 cm korkuisiksi, koska näyttivät kärsineen talvesta. Myöhemmin luin jostakin, että niin niitä hoidetaankin, eli runsas leikkaus keväällä. Kukkii saman vuoden versoista. Kirvoja myös ollut riesana ja olen suihkuttanut mäntysuopa-vesiseoksella (20g saippuaa, 1litra vettä sekä hivenen suolaa!)Tehonnut aika hyvin, samoin valamonruusuun.
- onnellinen omistaja
Voi leikata alas jos haluaa. Lähtee siitä uuteen nousuun. Vaikka ruusussa on paljon kirvoja se ei tunnu haittaavan sitä mitenkään vaan kasvaa ja kukkii kuin tyhjää vaan. Annan kasvaa aina melko isoksi ja sitten kun oksat alkaa kaatuilemaan leikkaan taas alas. En siis leikkele joka vuosi.
- Anonyymi
Voi leikata kokonaan alas keväällä kasvaa sieltä entistä kovempana ja muutenkin runsas leikkaus vahat oksat pois niin pitkä kukinta taattu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.
Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii304645Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1283992Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta333717Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1462719Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten862593Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole412486Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom132471Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin662318Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt541969Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html1461793