On vaihdettava koneeseen toinen näytönohjain. En kuitenkaan omista ns. antistaattisia pusseja, joissa näytönohjainta voisi säilyttää. Onko tällaisia pusseja saatavilla mistään?
Itse näytönohjaimen asennuksessa sähkö saattaa tietääkseni myös vahingoittaa osia. Onko syytä ottaa muita varotoimenpiteitä, kuin että vaatteet pois, koskettaa käsillä ensin koneen metallikuorta, käsittelee näytönohjaimia vain reunoista? Otanko riskin, jos laitan näytönohjaimen ensin pöydälle enkä pussiin?
Onko muita neuvoja näytönohjaimen asennukseen? En ole tuota ennen tehnyt, mutta tietääkseni se käy niin, että asetetaan kortti emon AGP-paikkaan ja laitetaan se koteloon kiinni 1 ruuvilla. Tilanteesta riippuen laitetaan näytönohjaimeen vielä kiinni erillinen virtakaapeli, jos sellainen on. Onko operaatio näin yksinkertainen ja turvallinen?
Staattinen sähkö ja näytönohjain
7
1442
Vastaukset
- make
Staattisen sähkön määrää on tietysti vaikea sanoa, mutta jos haluat tarkka olla, niin ota ainakin keinokuituinen villapaita pois (jos näillä säillä käytät). Runkoon kannattaa koskea ennen asennusta. Jotkut käyttävät myös maadoitusranneketta asennuksen aikana. Ota näyttiksen ruuvi pois ja vedä vanha ohjain ulos liittimestä. Sitten uusi tilalle ja ruuvi kiinni. Vanhoillahan ei yleensä juurimitään tee, mutta voit säilyttää sitä uuden ohjaimen pussissa. On mulla kulkenut niitä pitkin pöytiä ja laatikoitakin, mutta ehjänä ovat pysyneet.
- ...
lämpöpatteri on hyvä paikka maadoittaa itsensä ennen hommiin ryhtymistä.
- Tilhi
... kirjoitti:
lämpöpatteri on hyvä paikka maadoittaa itsensä ennen hommiin ryhtymistä.
Kiitos tiedoista! On kuitenkin niin, että kummallakaan näytönohjaimella ei ole pussia. Joudun luultavasti lähettämään vanhan takuuseen, ja sitä varten tarvitsisin antistaattisen pussin paketointia varten. Onkohan sellaisia saatavissa kaupasta?
- ...
Tilhi kirjoitti:
Kiitos tiedoista! On kuitenkin niin, että kummallakaan näytönohjaimella ei ole pussia. Joudun luultavasti lähettämään vanhan takuuseen, ja sitä varten tarvitsisin antistaattisen pussin paketointia varten. Onkohan sellaisia saatavissa kaupasta?
paperiin, tai hae lähimmästä koneita kokoavasta liikkeestä pusseja. Ne varmasti luopuvat roskistaan mielellään.
- totanoinni
> En kuitenkaan omista ns. antistaattisia pusseja,
> joissa näytönohjainta voisi säilyttää. Onko
> tällaisia pusseja saatavilla mistään?
Tietokonekaupoista niitä saa. Jos kehtaavat pyytää rahaa, niin marssi seuraavaan tk-kauppaan.- Tilhi
Selvä, pitää käydä kaupoista kyselemässä pusseja.
Huomasin juuri, että näytönohjaimeni (Radeon 9000 Pro) toimii toisella koneella korkeintaan AGP 2X-tilassa. Sen pitäisi kuitenkin olla AGP 2x/4x-kortti. Emolevyn ohjekirjassa sanotaan, että emo tukee AGP 4x/8x -kortteja. Sanotaan myös, että emolle asennettavan näytönohjaimen pitää olla 1.5V, ei 3.3V. En tiedä, mihin kategoriaan tuo R9000 Pro kuuluu.
Onko mahdollista, että vahingoitan emolevyä tai näytönohjainta, jos ne eivät olekaan yhteensopivia keskenään?
- ...
...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 836019
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj474015- 1314003
- 693763
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262958Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan72547Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?332329- 272244
- 2042131
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh4491844