Auto on siis 406 hdi 2001, jolla ajettu rapiat 250tkm. Autonratti (myös jalkatilassa jalat) tärisee kun vauhtia alkaa olemaan 80-90km/h. Pienemmillä nopeuksilla tärinä ei tule niin nopeina sysäyksinä, mutta huomaa kuitenkin.
Autossa on alla uudet kesärenkaat uusin vantein. Ongelma ei voi olla niissä, koska se esiinty myös peltivantein olevilla talvirenkailla.
Pösöliikkeen huoltoneuvoja sanoi niin monta mahdollisuutta, niin ajattelin täältä kysyä onko vastaavia kokemuksia muilla ja mnkälaisella remontilla selvisitte? Akselistossa kenties häikkää?
Olisin niin toivonut että vika olisi ollut niissä talvirenkaissa.. =)
Autossa on alla uudet kesärenkaat uusin vantein. Ongelma ei voi olla niissä, koska se esiinty myös peltivantein olevilla talvirenkailla.
Pösöliikkeen huoltoneuvoja sanoi niin monta mahdollisuutta, niin ajattelin täältä kysyä onko vastaavia kokemuksia muilla ja mnkälaisella remontilla selvisitte? Akselistossa kenties häikkää?
Olisin niin toivonut että vika olisi ollut niissä talvirenkaissa.. =)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos renkaat todella ovat pyöreitä, eli ettei kyseessä on edullisesti ostettu kakkoslaatua joka on myyty ykköslaatuna ;) sekä renkaat ovat todellakin tasapainoitettuja ( syytä epäillä aina, kumifirmat yleensä tyypillistä suomalaista työnlaatua, eli petojen sukua .... ) :
-Jarrulevyt
-napojen vastapinnat puhdistamatta ( konsernin toisessa merkissä tietty herkkyys tässä kohtaa )
-pultit vedetty liian kireälle jolloin vanne elää.
Nämä muutama halpa ehdotus josta kannattaa alkaa.
jos oikein tulkitsin alkuperäistä kysymystä niin vika ilmeni sekä alu- että peltivanteilla joten tuskin se liiallisesta kiristämisestä aiheutuu.
Mutta itsekin olen huomannut että autossa jossa käytetään kahta erityyppistä vannetta, jää pyörännapaan helposti ruostetta tai likaa joka voi jäädä "kantamaan" toisen vanteen kanssa.
Siis suomeksi: se osa pyörännavasta johon talvirenkaan vanne ottaa kiinni (tyypillisesti suorakaiteen mallinen alue pultinreiän kohdalla) on talven suolakylvyn jälkeen puhdas mutta kaikki muut alueet tietenkin ruosteessa ja ties minkä mömmön peitossa.
Kesärenkailla tuo pyörännapaan ottava alue on eri kokoinen joten puhdistamattomaan pyörännapaan ruuvatut kesärenkaiden aluvanteet voivat helposti jäädä kantamaan jos ruosteita ei puhdista renkaanvaihdon yhteydessä esim. karkealla hiekkaperilla.
Siinä ei tarvita kovin kaksista möykkyä ruostetta ja hiekkaa yhden pultin alle kun rengas vipottaa niin ettei ratti pysy kädessä. Myös vanteiden sisäpinnoille kertyvä kura tai talvella jääpaakku tekee saman.
Joo eli kesärenkaissa on tosiaan uudet aluvanteet ja kesärenkaat. Ja vaihtotyö ja asennus on tehty Ruotsin puolella, eli suomalaisen työn heikko laatukin on suljettu pois.. =)
Nyt kun tuli jarrulevyistäkin maininta, niin jarruttaessa ratti tärisee hieman, eli olisiko kieroutta etulevyissä. Taakse on laitettu uudet levyt ja palat aika vasta ennen katsastusta. Tuntuu vaan hassulta, että levyjen kierous tuntuisi ratin tärinänä myön normaaliajossa, sillä tätä ongelmaa ei vanhassa pösössä ilmennyt, kun etulevyt olivat kierot ja jarrut tärisi.
Eräässä huoltofirmassa epäilivät myös näitä jarrulevyjä, sanoivat että kun sorvataan levyt, voidaan samalla säätää? navat kohdilleen...?
Tämä on varsin tympeä ongelma, kun ei ole tarkkaa tietoa ongelman lähteestä ja hirveästi ei kehtaisi rahaa "tuhlata" kalliisiin huoltoihin.
Vetoakselissa vika ei ilmeisesti ole, kun kiihdyttäessä ei tärinää ilmene.
Moottorijarrutuksessa taas ilmenee, varsinkin pienimmillä nopeuksilla.
Epäilen vahvasti vetoakselin sisäpään niveltä syylliseksi.
Aiemmassa isossa audissa oli ihan samanlainen vika: yli 100km nopeudessa vasen etunurkka alkoi täristää niin kovaa että se tuntui ratin lisäksi jalkatilassa ja konepelti tärisi sivusuuntaan (lokasuojien välistet raot olivat sentin luokkaa) niin että sen näki paljaalla silmällä. Vika esiintyi sekä kesä- että talvirenkailla joten renkaat tuli suljettua pois.
Kokeilin pariin kertaan autiolla asfaltoidulla parkkipaikalla pyörittää autoa ratti tapissa niin oikealle kuin vasemmallekin sekä eteen ja taaksepäin ikkuna auki mutta minkäänlaista pauketta tai edes naksumista ei vetarista kuulunut.
Pari kertaa otin etupään ylös ja renkaan irti ja kokeilin kaikki nivelet sekä pyöränlaakerin ja nuo olivat kunnossa.
Lopulta satuin löytämään romikselta niin halvan mutta vähän ajetun purkuosan että päätin vaihtaa nivelen joka tapauksessa koska kaikki muut mahdolliset vikalähteet oli tullut suljettua pois ja helkkari sehän se oli. Vasta irrotettuna vetarissa tuntui ulommassa nivelessä väljyyttä mutta alla se ei pitänyt minkäänlaista meteliä.