apukuskin turvatyyny

Tietääkö kukaan miten Golf 4:stä kytketään
apukuskin airbag pois käytöstä kun siihen
laitetaan vauvan turvaistuin???
ps. onko tietoa, mahtuuko rattaat heittämällä peräkonttiin vai joutuuko purkamaan?
5373
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eivät kytke merkkiliikkeissä pois turvallisuus-syistä. Kuka tietää kytketäänkö se takaisin!
Ihme, ettei ole erillistä avaimella toimivaa kytkintä, polossakin on. Itselläni sama juttu, turvakaukalo takana.
No, ehkä vauvalle paras paikka onkin takana, kinastelu alkakoon...
Varianttiin ainakin mahtuu hyvin vaunut.

Äänestä
  • On typerää käyttää niitä pois/päälle kytkimiä.

    Edelleenkin se räjähde on siellä sisässä ja voi räjähtää törmäyksessä yhtälailla, oli kytkin missä asennossa tahansa.

    Ei paljoa lapsensa turvallisuutta arvosta, jos moiseen luottaa...

    Äänestä

Ainoa tapa tehdä turvatyyny vaarattomaksi on poistaa koko kaasuzydeemi, jolla tyyny täytetään kolarin sattuessa. Maailmalla on monta varoittavaa esimerkkiä lauenneista turvatyynyistä, jotka on "kytketty pois käytöstä".

Natiainen tuoleineen takapenkille. Soonsiinä.

Äänestä

On todella edesvastuutonta ottaa lapsi etupenkille turvatyynyttömässä autossakin.

Auton turvallisin paikka on keskellä takana, ei kuskin vieressä, joka itse asiassa on kaikkein vaarallisin paikka lapselle.

Kuski pyrkii aina omilla osittain tiedostamattomillakin toimillaan vaikuttamaan siihen, että 'vaurio' ei kohdistuisi häneen itseensä. Tästä johtuen repsikan puoli autosta on todennäköisyyksillä laskien vaarallisempi kuin kuljettajan puoli.

Keskellä takana on turvallisin paikka, koska se on etäimmällä kaikista auton ääripisteistä.

Lisäksi etupenkillä lapsen pitäminen aiheuttaa usien kolareita ja ojaan suistumisia kun kuljettaja alkaa tyynnyttelemään vauhdissa itkevää lasta tms...

Lapsilla ei ole mitään ongelmaa tottua siihen, että ovat 'yksin' takapenkillä, kun teet sen heti pienestä pitäen.

Äänestä

itselläni onnistui, kun sain vakuutettua myyjän, että turvatyyny laitetaan jälleen toimimaan ennen auton edelleenmyyntiä. asia kirjattiin myös huoltokirjaan. "ohituspalikan" VW-varaosanumero on: 1HO 972(478A)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


turvakaukalo kirjoitti:

Tietääkö kukaan miten Golf 4:stä kytketään
apukuskin airbag pois käytöstä kun siihen
laitetaan vauvan turvaistuin???
ps. onko tietoa, mahtuuko rattaat heittämällä peräkonttiin vai joutuuko purkamaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu