autolla eurooppaan

Tässä vaihtoehtoinen resepti:
Ota hammasharja ja eurot mukaan ja vino pino
hyviä karttoja
Aja omalla autolla hampuriin
Vuokraa vw transporter turbodiesel kahdelle
On munakuppeja keittimiä viinilaseja myöten täydellinen vaunu. Ei mitään ulokkeita kulkee
kovaa ja mahtuu sinne minne henkilöautokin.
Maksaa 61 euroa keväällä eli 10 pv 610 euroa
Ajelet kolminumeroisia pikkuteitä pitkin joki-
varsia n 2-300 km päivässä ja nukut missä haluat
71710
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Siihen transportteriinkin täytyy ostaa bensaa ja auton peltilattialla nukkuminen lusaannuttaa aika pian matkalaisen huonoon kuntoon eli tuolla 600 eurolla saa myös aika hyvän hotellihuoneen kymmeneksi yöksi

Äänestä
  • Punkat on 200 x 60 cm ja patja 10 cm
    kahdet lämppärit
    Vesi sisään ja ulos
    Viinilasit, ruokailuvälineet
    Ei tarvitse kuluttaa aikaa hotskun hakuun
    Parkit missä haluat
    Jääkaapista viileä Belgian olut
    Ei häviä hotellille missään suhteessa

    Äänestä

  • Totta puhut. Ei siellä kovin kauaa jaksa pakussa asua. Ollaan mamman kanssa kierrelty autolla muutamassa maanosassa 6.n vuoden aikana ja viimeksi kesällä pari viikkoa euroopassa. Kaadettiin mamman pikkuautosta penkit alas ja otettiin maastopyöristä (2 kpl) vanteet irti ja sinnehän ne meni heittämällä. Katolla ei viitsi pitää pyöriä kun muutaman sata kilsaa kerrallaan. No me rantauduttiin stokikseen ja siitä suoraan köpikseen missä vuokrattiin mökki lerintäalueelta 20 km keskustasta ja siellä meni fillaroidessa pari päivää. Siitä sitten hampuriin jossa oltiin 3 yötä ja pyöriin tuli kilsoja 150. Sieltä repäistiin kerralla saksan halki (n. 1000 km) Zurichiin asti. Välin ajoi, kun aamulla lähti ajoissa, kymmeneen tuntiin. Olimme siellä 2 yötä ja sitten siirryimme 100 km etelään alppimaisemiin patikoimaan ja harrastamaan kunnon maastopyöräilyä. Sieltä ajoimme ranskan puolelle 400 km päähän Thann nimiseen kaupunkiin. Siellä oli hienot ja hyväpintaiset vuoristotiet fillaroida. Siellä pari päivää ja hampurin kautta köpikseen takaisin (on meidän molempien suosikki stadi, fillaroitsijan paratiisi). Siellä meni taas pari päivää, tällä kertaa keskustan hotellissa joka oli aivan sikakallis mutta kyllä kannatti. Että näin me tehdään. Ei sitä viitsi enään ilman suihkua tässä iässä ( 30) aamulla herätä. En nyt niin tarkasti ynnäillyt mitä reissussa rahaa loppujen lopuksi meni mutta 50-70 euroa lienee keskimäärin hotelliyö maksanut tällä kertaa. Ajomatkaa tuli n. 5000 km mutta ei tuo autokaan kauheasti polttoainetta vienyt. Pyöräiltyä tuli 1000 km.

    Äänestä

Kuulostaa hyvältä. Olisko heittää Hampurista vuokramoon tai -mojen nimiä, nettiosoitetta tms.

Äänestä

Miksi vuokrata kallis auto, kun omallakin pääsee tai edes halvemmalla vuokra-autolla. Mitä pienempi, sitä helpompi kulkea. Ei pakettiautolla voi kaupungissa ajaa. Ja ymmärrättehän autossa nukkumisen vaarat? Kokemusta on... Pitäkää huoli itsestänne, ihan oikeasti! Auto ei suojaa pahoilta ihmisiltä! En varmaan enää koskaan voi nukkua autossa pelkojen vuoksi.

Äänestä
  • miten niin ei voi ajaa???

    ajetaanhan niillä täälläkin!!!

    Äänestä

  • ei voi kirjoitti:

    miten niin ei voi ajaa???

    ajetaanhan niillä täälläkin!!!

    Tilasin taas ensi kevääksi
    Netistä DRM eli deutsche reisemobil
    Vw turbodiesel josta ei päältä näy että se
    on asuntovaunu eli nukut vähän missä haluat ja
    vaunu taipuu sinne minne henkilöautokin.
    Hyvät punkat kahdelle jääkaappi, liesi, makeavesi
    septi,
    Kulkee kovaa eikä ole tuuliherkkä.
    Mukavampi ajaa kuin henkilauto.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


fendert kirjoitti:

Tässä vaihtoehtoinen resepti:
Ota hammasharja ja eurot mukaan ja vino pino
hyviä karttoja
Aja omalla autolla hampuriin
Vuokraa vw transporter turbodiesel kahdelle
On munakuppeja keittimiä viinilaseja myöten täydellinen vaunu. Ei mitään ulokkeita kulkee
kovaa ja mahtuu sinne minne henkilöautokin.
Maksaa 61 euroa keväällä eli 10 pv 610 euroa
Ajelet kolminumeroisia pikkuteitä pitkin joki-
varsia n 2-300 km päivässä ja nukut missä haluat

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu