kutsu tuli ja Raasin korpeen 10.lokakuuta. En ole ennen ollut kertaamassa, joten mitä kannattaa pakata mukaan liikuntavarusteiden lisäksi? Kameran ajattelin ottaa kännykän lisäksi, kai sallittua tuo kameran käyttö vaikka sotilasalueella ollaankin?
mitä mukaan?
Q.T
31298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
1. Ehdottomasti muovikasseja vaatteitten pitämiseksi kuivana repussa.
2. Pikakahvia, koska sotkuautoa ei näy pariin päivään ja 7 kahvikupilliseen tottuneella alkaa pää takuulla särkeä.
3 Sytkäri ja taskulamppu.
4. Vaikka energiapatukoita, sillä kertausharjoituksissa myös vääpeli ja muut keittiötyypit ovat myös reserviläisiä, eikä varsinkaan hyökkäystä harjoitellessa ruokapönikät löydä tietä oikean suon laitaan. Muista ottaa kenttäpullo aina täyteen ja vanikkaa taskuun. Kesällä varavesipullokin on tarpeen, ei sieltä suolta juomavettä löydy.
5. vessapaperia
6. Kynä. Tarvitaan heti aluksi kun täytetään niitä lomakkeita.
7. pankkiyhteystunnus korvausten maksua varten.
8. Kaulapussi on parempi kuin lompakko.
10. Kamera, lapsista oli mukava
nähdä kuvia isistä armeijan vetimissä.
- Intin vaatepuoli on meikäläisen kokemusten puolesta nykyisin riittävä, ei tarvinnut omia.
Oli tuossa muutama asia, jotka eivät ihan heti olisi tulleet mieleen... Olisin luultavasti janoisena ja nälissäni kärsinyt päänsärkyä ja joutunut pyyhkimään jäkälällä :)
tuossa edellä tulikin kaikki tarpeellinen :) ei kuitenkaan älyttömiä määriä kannata roudata mukana.
jos mettäreissu tulee, niin sitten tietysti pakkipusseja tai kertakäyttölautasia mukaan. ei oma pyyhekään pahitteeksi ole, kun sillä intin vekottimella ei tee yhtään mitään.
ja tietysti hammasharjat sun muut saippuat mukaan.