mitä mukaan?

Q.T

kutsu tuli ja Raasin korpeen 10.lokakuuta. En ole ennen ollut kertaamassa, joten mitä kannattaa pakata mukaan liikuntavarusteiden lisäksi? Kameran ajattelin ottaa kännykän lisäksi, kai sallittua tuo kameran käyttö vaikka sotilasalueella ollaankin?

3

1265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kahdesti kertaamassa

      1. Ehdottomasti muovikasseja vaatteitten pitämiseksi kuivana repussa.
      2. Pikakahvia, koska sotkuautoa ei näy pariin päivään ja 7 kahvikupilliseen tottuneella alkaa pää takuulla särkeä.
      3 Sytkäri ja taskulamppu.
      4. Vaikka energiapatukoita, sillä kertausharjoituksissa myös vääpeli ja muut keittiötyypit ovat myös reserviläisiä, eikä varsinkaan hyökkäystä harjoitellessa ruokapönikät löydä tietä oikean suon laitaan. Muista ottaa kenttäpullo aina täyteen ja vanikkaa taskuun. Kesällä varavesipullokin on tarpeen, ei sieltä suolta juomavettä löydy.
      5. vessapaperia
      6. Kynä. Tarvitaan heti aluksi kun täytetään niitä lomakkeita.
      7. pankkiyhteystunnus korvausten maksua varten.
      8. Kaulapussi on parempi kuin lompakko.
      10. Kamera, lapsista oli mukava
      nähdä kuvia isistä armeijan vetimissä.

      - Intin vaatepuoli on meikäläisen kokemusten puolesta nykyisin riittävä, ei tarvinnut omia.

      • Q.T

        Oli tuossa muutama asia, jotka eivät ihan heti olisi tulleet mieleen... Olisin luultavasti janoisena ja nälissäni kärsinyt päänsärkyä ja joutunut pyyhkimään jäkälällä :)


      • kerran ollut
        Q.T kirjoitti:

        Oli tuossa muutama asia, jotka eivät ihan heti olisi tulleet mieleen... Olisin luultavasti janoisena ja nälissäni kärsinyt päänsärkyä ja joutunut pyyhkimään jäkälällä :)

        tuossa edellä tulikin kaikki tarpeellinen :) ei kuitenkaan älyttömiä määriä kannata roudata mukana.

        jos mettäreissu tulee, niin sitten tietysti pakkipusseja tai kertakäyttölautasia mukaan. ei oma pyyhekään pahitteeksi ole, kun sillä intin vekottimella ei tee yhtään mitään.

        ja tietysti hammasharjat sun muut saippuat mukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      530
      8937
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      160
      6144
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      374
      5203
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4749
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      98
      4351
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4053
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      185
      3942
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      92
      1886
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      103
      1404
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      969
    Aihe