seksi ja dementia

verisuonet ahtaalla

Miksi edellisillan kovan rakastelun jälkeen on aamulla muisti huonontunut ?
(Voihan tästä vitsiäkin vääntää,mutta asia on todellinen)
Olisiko verenkierrolla yhteyttä asiaan?
Esim kaulaverisuonien ahtaus ?

Isälläni on kaulaverisuonien ahtautta ja hän mm. pyörtyi kymmenisen vuotta sitten ravintolassa (stressitilanne > jännittyneisyyttä > lihakset puristavat kaulasuonia vieläkin ahtaammalle > verenkierto aivoihin heikkenee > pyörtyminen)

Viisi vuotta senjälkeen hänellä alkoi ilmetä alzheimerin taudin oireita.(Hänen setänsäkin sairasti alzh. tautia)

Onko mitään epäilyjä esitetty siitä ,että verenkierrolliset seikat saattaisivat olla edistämässä dementian syntymistä ?

2

1456

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juuri yksi syy

      esim. aivoinfarkti ja sen aiheuttama aivoverenkierron häiriö on yksi dementia tyyppi :
      Verisuoniperäinen dementia. Oireita on useita,esim.lyhyt ja töpöttävä kävely.

    • --------

      Testosteroni arvojen lasku kovan rakastelun jälkeen on kuulemma huonomuistisuuden syy, testosteronilla on tutkijoiden mukaan yhteys muistitoimintoihin.Näin ainakin miehillä en tiedä miten naisilla.

      Dementia sairauden alkuvaiheisiin etenkin frontaalilohkodementiassa jolloin pidäkkeet ja estot löystyy, joissakin henkilöissä ilmenee yliseksuaalisuutta oletetaan että muuttuva aivotoiminta etsii ärsykkeitä ja kanavoituu libido kokemukseen,siinä vastaus seksi ja dementia,kysymykseesi.

      Googlaa: vaskulaarinen dementia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. "Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"

      Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk
      Maailman menoa
      252
      7117
    2. SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"

      Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit
      Maailman menoa
      269
      3757
    3. Mistä ihmeestä sitä viirasi?

      Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti
      Jyväskylä
      34
      3578
    4. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      254
      2478
    5. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      151
      1914
    6. Partamies hoi!

      En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re
      Ikävä
      40
      1887
    7. Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä

      Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.
      Haapavesi
      126
      1764
    8. Valion maitotehtaalla kapina

      Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa
      Maailman menoa
      26
      1690
    9. Martina Aitolehti pistää luun kurkkuun Erikoisjoukot-kouluttajalle - Ei usko tätä!

      Martina Aitolehti on persoona, joka herättää monessa tunteita. Hänen yksityiselämänsä on noussut kohuotsikoihin mm. eläm
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1254
    10. Etkö vieläkään ole löytänyt ketään??

      😅😅😅😅😅😅😅
      Ikävä
      131
      1221
    Aihe