seksi ja dementia

verisuonet ahtaalla

Miksi edellisillan kovan rakastelun jälkeen on aamulla muisti huonontunut ?
(Voihan tästä vitsiäkin vääntää,mutta asia on todellinen)
Olisiko verenkierrolla yhteyttä asiaan?
Esim kaulaverisuonien ahtaus ?

Isälläni on kaulaverisuonien ahtautta ja hän mm. pyörtyi kymmenisen vuotta sitten ravintolassa (stressitilanne > jännittyneisyyttä > lihakset puristavat kaulasuonia vieläkin ahtaammalle > verenkierto aivoihin heikkenee > pyörtyminen)

Viisi vuotta senjälkeen hänellä alkoi ilmetä alzheimerin taudin oireita.(Hänen setänsäkin sairasti alzh. tautia)

Onko mitään epäilyjä esitetty siitä ,että verenkierrolliset seikat saattaisivat olla edistämässä dementian syntymistä ?

2

1461

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juuri yksi syy

      esim. aivoinfarkti ja sen aiheuttama aivoverenkierron häiriö on yksi dementia tyyppi :
      Verisuoniperäinen dementia. Oireita on useita,esim.lyhyt ja töpöttävä kävely.

    • --------

      Testosteroni arvojen lasku kovan rakastelun jälkeen on kuulemma huonomuistisuuden syy, testosteronilla on tutkijoiden mukaan yhteys muistitoimintoihin.Näin ainakin miehillä en tiedä miten naisilla.

      Dementia sairauden alkuvaiheisiin etenkin frontaalilohkodementiassa jolloin pidäkkeet ja estot löystyy, joissakin henkilöissä ilmenee yliseksuaalisuutta oletetaan että muuttuva aivotoiminta etsii ärsykkeitä ja kanavoituu libido kokemukseen,siinä vastaus seksi ja dementia,kysymykseesi.

      Googlaa: vaskulaarinen dementia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      143
      5284
    2. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      176
      3807
    3. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      47
      3213
    4. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      46
      1913
    5. Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?

      Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik
      Liharuoka
      40
      1299
    6. Loimaan k-citymarketilla puukotus

      Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun
      Loimaa
      40
      1207
    7. Martinan ex-rakas ulkoilutti Espanjassa koiraa.

      No on hyvä asia, että heillä on kuitenkin hyvät välit, vaikka eroneet jo viimme syksynä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      319
      1158
    8. Kunnanjohtaja haista sinä

      Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei
      Heinävesi
      30
      1111
    9. Jos hän pyytäisi luokseen!?

      Uskaltaisitko mennä?
      Ikävä
      83
      1056
    10. Shokkitulos: venäläisten ja iranilaisten älykkyys keskimäärin korkeampi kuin suomalaisten

      Kiina: 106.48 pistettä Iran: 104.80 pistettä Venäjä: 103.68 pistettä Suomi: 99.97 pistettä Ukraina: 95.66 pistettä
      Maailman menoa
      255
      877
    Aihe