Park Compact olisi hakusessa, mutta siinä ei ole valoja. Voiko siihen sellaiset tehdä, kestääkö laturi, ja vieläkö akku latautuu? Tarviis talvella, ei pääse ku viideltä töistä, ulkovaloja ei ole ja pimiä alkaa tulla jo sitten. Ja sitten toinen juttu: Miten kevyt on nostaa linko tai etuleikkuri sillä "jalkapolkimella". Ajattelin hoitaa senkin homman sähkömoottorilla. Eihän sen leikkuulaitteen tai lingon nostaminen kauaa kestä, joten se ei paljoa akusta varmaankaan virtaa vie. Ja kun kesällä tulee ajettua tunnin ainakkii, ja talvella saman verran, luulis ehtivän akunkin lattautuu. Ja kestääkö virtalukko, 20 watin halogeeniä, vai tarviiko releen? Nostimelle tarvii releen sen tiedän. Miten ison moottorin tarvii leikkuulaitteen ja lingon nostamiseen? Monta sataa wattia?
Nyt on kyllä sekava kirjoitus, mutta toivottavasti saatte selvää :-)
Nyt on kyllä sekava kirjoitus, mutta toivottavasti saatte selvää :-)
Vastaukset 7
Vanhimmat
Täytyy sanoa että tuo poljin systeemi ei ole mikään kovin hyvä .Itselläni oli Villassa vastaava , laite 85 sm multiclip -yllättävän raskas se oli huonon poljin suhteen vuoksi . Liikevara oli pieni.
Jos minä parantaisin tuota nostokykyä ,harkitsisin ehkä pienen hydraulikka järj. rakentamista .
Kyllähän se sähkölläkin nousee ;- tutustuppa siihen isompaan sähkösellä nostolla varustettuun leikkuriin ks. liikkeessä.
Stigassasi on varmaan prässätty avain virtalukossa , joten en kestävyys ei ole kaksinen , ennenmin laittaisin oman katkaisimen valoille .
joo, tietysti laitan oman katkaisimen, mutta tarviis vaan laittaa virtalukon kautta että valo ei jää päälle valoisaan talliin ajettaessa. Virtalukon on-asentoonhan tulee myös laturin latausvirta. Ei ole tarkoitus käyttää valoa leikkuri pysäyksissä, vaan silloin kun moottori käy. Näinhän virtalukon pitäisi kestää.
Ja nostimen teen varmasti leikkuulaitteelle, koska on jälkikasvua kuskiksi, jotta hekin saavat leikkuulaitteen tai lingon ylös.
Miten pieni hydrauliikkajärjestelmä rakennetaan?
Onko näin:
- Sähköpumppu
- Painesäiliö
- Paineeton öljyn paisuntasäiliö
- Sylinterit
- Magneettiventtiilit
- Painekatkaisija
Vai voiko ottaa hydrostaatin pumpulta magneettiventtiilin kautta?
Ehkä toimii noinkin ?
Tarkoitin kyllä mekaanista systeemiä :
Osat öljyn kiertosuuntaan :
Öljysäiliö -> pumppu - > paineenrajoittaja -> hydraulikka venttiili - > työsylinteri .
Ja tarvittavat letkut .
Toimintaperiaate:
- öljy kiertää venttiilin vapaa asennossa ; säiliö -> pumppu -> paineenrajoittaja -> venttiili -> säiliö ( paineettomana !! )
Kun venttiiliä käytetään käytetään katkea paluuyhteys säiliöön ja paine alkaa nousta järjestelmässä jolloin työsylinteri alkaa toimia .
Vastaavasti ( venttiiliä) toiseen suuntaa käännettäessä öljy menee takaisin paluukiertoon ja sylinteri laskeen alas .Tänä aikana pumppu pumppaa öljyn paineenrajoittajan läpi .
Harmi että en oikein saa piirrettya kaaviota tuon toiminta periaatteesta , käytännössä olisi yksinkertainen toteuttaa .
Pumppu ottaa voiman ajohihnalta , mikäli vain rungossa tila riittää .
Toivottavasti ymmärrät tuosta jotakin eli sähköä tuo systeemi ei tarvitse lainkaan.
Toivottavasti joku osaa selittää paremmin ?
Ja tuosta "varakuskista" sen verran : - Ruohonleikkuri on työkone ja alaikäistä kuskia pidä päästää omin luvin ajamaan konetta .
HYVÄÄ JUHANNUSTA
joo, minun systeemi toimii näin:
Osat öljyn kiertosuuntaan: Paisuntasäiliö - sähköpumppu - magneettiventtiili - sylinteri
Sähköpumppu nostaa paineen painesäiliöön ja sammuu, magneettiventtiili päästää öljyä sylinteriin, sylinteri alkaa toimia, sähköpumppu käynnistyy ja nostaa painetta ja sammuu sen jälkeen. Laskemisessa magneettiventtiili päästää öljyä paisuntasäiliöön ja sylinteri laskee
painesäiliö jäi pois sähköpumpun ja magneettiventtiilin välistä
siinä jos toimii :)
Ei tuossa minun versiossa ole hitsattavaa - ehkä porattavaa kuitenkin .
KYSYMYS : - Miten aijot saada öljysäiliön painestettua - öljyhän on kokoonpuristumatonta ?
Aijotko kenties käyttää ilmaa painesäiliössä ?
kyllä aion :-)