saarna

olen ammatiltani myyjä. olen tullut siihen tulokseen että ihmiset syövät huonosti, makaroonia,riisiä, vaaleata leipää, limua,kaljaa sipsejä,makkaraa,pizzaa, lihapiirakka,ranskalaisia,suklaata ja karkkeja.... mitä niistä saa ei muuta kun ison vatsan,ummetusta ja vatsa vaivoja sitten onkin meidän toiset aivot (vatsa)sekasin.. miten sitten on sen liikunnan laita? selkä sohvaan ja kakku on valmis. miten käy meidän nuorten? kuolevat varmasti nuorena läskeihinsä ja huonoon kuntoonsa ja suureen määrään synteettisiä lääkkeitä. kuulostaa varmasti siltä että olen todella positiivinen,eikö. iloista jussia kuitenkin kaikille.
101258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

varmaankaan ainakaan paranna hiusten kuntoa!

Äänestä

Kun pääsin eroon noista kaikista ( telkkarista!) niin tukkakin alkoi pysyä päässä ja eläminen rupesi tuntumaan niin ihmeen hyvältä. Oikein hyvä saarna.

Äänestä
  • pääsisin minäkin tuohon olotilaan. Kaikea tuota syön ja liikkuminen on mitätöntä ja aivan kauhea morkkis asiasta mutta niin saamaton ja vetämätön olo että ei oikeen voi tehdä asialle mitään. Onnea sulle, rohkea teko....ehkä jonain päivän mäkin saan itseäni niskasta kiinni :(

    Äänestä

  • No, itse en syö mitään em. ruoka-aineista (kuin harvoin jossain juhlissa tms.), oluen jos toisenkin voin kyllä näin terassikautena ottaa.. Paino lähempänä alipainoa kuin liikakiloja, liikuntaa kohtalaisesti. Elintapojani en ole mitenkään muutellut, mutta tukkapa alkoi kuitenkin harvenemaan reilu vuosi sitten. Kaikensorttista arvoa siinä selvitettiin, mutta olen taipunut siihen, että asia geneettinen (viimeistään valokuvat äidistäni ajoilta, jolloin hän lähestynyt keski-ikää).

    Äänestä

Muuten hyvä ja aiheellinen saarna, mutta eipä tuolla miestyypin hiustenlähdön kanssa kovin paljon ole tekemistä.

On ehkä mahdollista, että jos eläisi aivan jollain itämaalaisella dieetillä soijineen ja kaloineen, saattaisi hiukset pysyä päässä vähän kauemmin, mutta ravinnolla voi kumminkin vaikuttaa sairauteen aika rajallisesti.

Äänestä
  • niin, ihmettelen kyllä kun en ole mielestäni nähnyt montaa vähähiuksista "tumma" miestä. hyvin taitaa pysyä hiukset niillä päässä kun syövät meitä terveellisemmin. kulkevat jalan paljon enemmän ja kuulemma käyvät wc.ssä useimmin kun me. olisiko liikunnalla ja ruualla tuohon jokin vaikutus?

    Äänestä

  • meillä kirjoitti:

    niin, ihmettelen kyllä kun en ole mielestäni nähnyt montaa vähähiuksista "tumma" miestä. hyvin taitaa pysyä hiukset niillä päässä kun syövät meitä terveellisemmin. kulkevat jalan paljon enemmän ja kuulemma käyvät wc.ssä useimmin kun me. olisiko liikunnalla ja ruualla tuohon jokin vaikutus?

    Miestyyppinen hiustenlähtö on kai myös rotuominaisuus, sitä on eurooppalaisilla tai sitten yleensä vaan valkoihoisilla miehillä enemmän?

    Naisilla se taitaa olla kaukaasialaisilla tavallisinta, koska heillä on eniten sitä hormonihäiriötä, joka tekee naisille hiustenlähtöä. Mutta olen silti nähnyt myös pari japanilaista kaljuuntuvaa naista ja tunnenkin yhden afrikkalaisen kaljun miehen.

    Niin, ruokavalio auttaa ehkä eniten siihen kaljuuntumiseen, joka liittyy metaboliseen oireyhtymään, niihin insuliinijuttuihin.

    Äänestä

  • meillä kirjoitti:

    niin, ihmettelen kyllä kun en ole mielestäni nähnyt montaa vähähiuksista "tumma" miestä. hyvin taitaa pysyä hiukset niillä päässä kun syövät meitä terveellisemmin. kulkevat jalan paljon enemmän ja kuulemma käyvät wc.ssä useimmin kun me. olisiko liikunnalla ja ruualla tuohon jokin vaikutus?

    Onkin sinänsä hyvä kysymys, onko miestyypin hiustenlähtö ennenkaikkea elintasosairaus vai geneettinen sairaus. Itse kallistun kumminkin enemmän siihen geneettisyyden puolelle. Kaljuuntumista on esiintynyt varmaan niin pitkään kuin ihmisiä on ollut olemassa, ja sitä esiintyy myös esim. apinaurosten keskuudessa.

    Itämaissa kaljuuntuminen on harvinaisempaa kuin täällä, mutta onko pääasiallinen syy tähän ravinto vai geenit? Ehkä molemmat, mutta enemmän kallistun sinne geenien puoleen.

    Eikä Suomessakaan suinkaan kaikki miehet kaljuunnu, oli elintavat millaiset hyvänsä. Itse asiassa monella rapajuopolla ja laitapuolen kulkijallakin on pää täynnä tukkaa, joidenkin mielestä juuri siksi.

    Äänestä

Tyypillinen virheuskomus on juuri se että elämäntavoilla olisi tekemistä miestyyppisen kaljuuntumisen kanssa.
Kuitenkin kaljuuntumista verrataan usein esim. huonoihin hampaisiin tai kaljamahaan.

Yksi syy miksi itse syön gefinaa on juuri halu ylläpitää siistimpää ulkonäköä. Kaljuuntuva päänahka näyttää epäsiistiltä ja sairaalta vaikka sen vetäitisikin kaljuksi - se tosiasta että päänahka on sairas ja oireilee ei korjaannu sillä että hyväksyy kaljuuntumisensa. Jos haluaa näyttää siistiltä ja terveeltä, täytyy ihan oikeasti olla terve ja Gefina nimenomaan terveyttää päänahkaa.

Äänestä

Mutta ajatteleppa myö sitä mitä kaikkea ihmiset kehoonsa työntää myös ulkoisesti: väriä, vetyä, ammoniakkia, ja kaikenlaisia kosmeettisia aineita....niin kasvoihin, päähän ja muualle.
onhan ravinnolla kasvavaan hiukseen paljonkin vaikutusta, mutta tuskin perinnölliseen kaljuuntumiseen.. mutta kyllä eron huomaa värjätyn ja värjäämättömän hiuksen välillä; toinen kiiltää luonnottamalla tavalla ja toinen luonnollisella tavalla....kalju taas miehellä kiiltää ihan luonnollisella tavalla, itse en ajattele, että kalju mies olisi jotenkin epäterveellisesti elävä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


"saarnaaja" kirjoitti:

olen ammatiltani myyjä. olen tullut siihen tulokseen että ihmiset syövät huonosti, makaroonia,riisiä, vaaleata leipää, limua,kaljaa sipsejä,makkaraa,pizzaa, lihapiirakka,ranskalaisia,suklaata ja karkkeja.... mitä niistä saa ei muuta kun ison vatsan,ummetusta ja vatsa vaivoja sitten onkin meidän toiset aivot (vatsa)sekasin.. miten sitten on sen liikunnan laita? selkä sohvaan ja kakku on valmis. miten käy meidän nuorten? kuolevat varmasti nuorena läskeihinsä ja huonoon kuntoonsa ja suureen määrään synteettisiä lääkkeitä. kuulostaa varmasti siltä että olen todella positiivinen,eikö. iloista jussia kuitenkin kaikille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu