Kuinka pääsee Imatralle veneellä jonka syväys on 1,2 m.
Pääseekö Saimaalta kallavedelle... ja siitä taas iisalmeen....
Pääseekö Saimaalta kallavedelle... ja siitä taas iisalmeen....
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
No tietysti pääsee Sawon syvämmeen...voit tulla vaikka vähän isommalla botskilla syväväylää myöten Kuopioon.
saimaalla on monen yllätyksesksi vähän yli 1,2 m vettä.
mikä oli kysymys
kyllä tiedossa oli että saimaalla on yli 1,2 metriä...
ajattelinkin vain kysellä että kuinka kauas pohjoiseen pääseee sisävesiä pitkin aluksella jonka paino 10 t. ja syväys 1,2 m.
pitäis kato tuoda imatralle vene pohjoisesta ja toi "maasiirto" on aika kallista kun kuljetuksen korkeus (kin) on yli 4 m.==> siis seilaamalla pääsisi halvemmalla..:))
asti saimaalta tuolla tai isommilla veneillä
Sinne asti kun autolla raahaat, eli riippuu vähän missä sen sinun "pohjoisesi" oikein sijaitsee. Mutta tuolla kun tipautat purtilosi lätäkköön, niin eipä ole esteitä etelän suuntaan, ja merellekin pääsee.
Jees...
IIsalmi kiehtoisi enemmän kun lähtöpaikka on Himanka. Tietty voisi "kiertää" merta pitkin...
mutta hiukan arveluttaa toi "äiti venäjän" kanssa seilaaminen...siis kanavan kautta mneno???
siis iisalmestako pääsee imatralle asti vesiä pitkin...ko. venholla... (syväys 1,2)
Iisalmesta on muistaakseni 2,4 metrin väylä Kuopioon ja siitä eteenpäin vaikkapa 4,2 metrin syväväylä Varkauden kautta.
hieno homma... kiitoksia...