Että mä nyt alotan tästä lomalle lähdöstä luultavasti miljoonannen topicin.Mutta,olen lähdössä tädilleni käymään ja ajattelin hiukan kysellä tuosta matkan teosta..
kertoisitteko miten menetellään..
1)ennen lähtöä
2) matkalla
3) ja tietenkin perillä?
Matka kestää reilut 4tuntia ja menemme omalla autollamme.Autossa on ilmastointi ja pysahtelemme melko paljon...Ja voisitteko kertoa,mihin fauna olisi hyvä sijoittaa autossa.
Kiitos kaikille jotka vastaavat edes johonkin kysymykseen!
ja Hyvää Juhannusta kaikille kotiloiden ystäville!!
eh...-.-
2
237
Vastaukset
- kotilo-fani
1)ennen lähtöä
Laitat tietysti kotilot matka valmiuteen eli matkalle mukana on hyvä ottaa: Ruokaa , sumutinpullo (viileää vettä) sekä jokin kangas tai pyyhe millä peittää terraario ettei auringo paista siihen suoraan.
2) matkalla
Sumuttele usein terraariota koska kotilot voivat jopa kuolla kuumuuteen. Tietysti tarkista kotilot sumuttelun yhteydessä.
3) ja tietenkin perillä?
No eipä tarvitse mitään ihmeempiä tehdä.
Kannattaa sioittaa johonkin viileään ja varjoiseen paikkaan esim. jalkatilaan mutta jos on jokin kangas mukana se suojaa auringolta kotiloita. Kanattaa myös huolehtia ettei terraario kaadu.
Mulla oli 5 akaattikotiloa mukana 5pvä ansuntovaunulla ja hyvin selvisivät! Olivat ajossa yleensä asunto vaunulla koska siellä oli viileämpää!- tuhi
Kiitos paljon,Kotilo-fani!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista1058315- 1135806
- 565327
- 2895245
- 783911
- 593075
- 662782
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222576Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292549- 462524