En voi käsittää sitä asiaa, että mikäli kirkkoon kuuluva ihminen maksaa koko elämänsä ajan kirkollisveroa niin häden haudaltaan ei ajeta edes nurmea ilmaiseksi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
On niin saa**nan väärin, että omaiset joutuvat maksamaan haudanhoidosta.
Eikö maksamillaan veroeuroilla todellakaan saa sen vertaa bensaa ruohonleikkuriin, että se jaksaisi leikata muutaman neliön pläntin haudalta?????
Hautausmaata rumentaa tälläkin hetkellä lukemattomat hoitamattomat haudat. Voi vi***u!
On niin saa**nan väärin, että omaiset joutuvat maksamaan haudanhoidosta.
Eikö maksamillaan veroeuroilla todellakaan saa sen vertaa bensaa ruohonleikkuriin, että se jaksaisi leikata muutaman neliön pläntin haudalta?????
Hautausmaata rumentaa tälläkin hetkellä lukemattomat hoitamattomat haudat. Voi vi***u!
Vastaukset 10
Vanhimmat
kun eroo kirkosta niin ei tarvii maksaa.. silti voi itsekseen uskoo käydä kirkossa ja saa kuoltuaan hautapaikan ihan samaan hintaan kuinkirj´kkon kuuluvatkin..
ainut et kirkkohäitä, kirkkokummilasta yms ei voi saada.. mut noh.. on se aika kiskontaa..
pensa on kallista..
Paikasta joudumme maksamaan enemmän mutta sen ymmärrän ja hyväksyn.
kiukkuan todellakin ihan vain siitä ettei koko hautausmaan nurmea voida leikata kerralla sileäksi. Koko hautausmaa on uskomattoman ruma kun osalla haudoista on yli puolen metrin heinä!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kun maksaa hautapaikan niin kyllä sillä pitäisi saada ruohonleikkuu vuosiksi eteenpäin.
Nyt puhun Seppälän kaupungin hautausmaasta. En tiedä onko muilla seurakunnilla yhtä kusipäinen systeemi!
Kyllä täälläpäin ainakin ajetaan nurmikot joka paikasta,eikä maksa mitään ja siistiä on. Hautapaikan hoidosta sitten taas otetaan maksu,jos laitetaan kukkia ja kastellaan koko kesä.
Jyväskylän kaupunkiseurakunnan hautausmaalla Seppälänkankaalla tehdään todellakin niin, että haudat joista ei ole maksettu hoitomaksua niin jätetään pitkälle heinälle.
Sehän on selvä että kukista ja niiden hoidosta pitään maksaa, mutta että nurmikko......
Ellen olisi jo eronnut kirkosta niin nyt tämän tiedettyäni eroaisin heti huomenna!
Eilen nimittäin vasta näin asian omin silmin. Käykääpä ihan "huviksenne" toteamassa asia. Saattaapa tulla kirkosta eroaminen teidänkin mieleen.
Olisi kyllä taas kerran adressin paikka.
Vuoden 2004 alusta voimaantullut Hautaustoimilaki (6.6.2003/457) määrää, että kaikki vainajat ovat pääsääntöisesti samanarvoisia. Oikeus tulla haudatuksi hautausmaalle on riippuvainen vainajan kotiosoiteesta eli vainajalla on lain mukainen oikeus tulla haudatuksi siihen hautausmaahan, johon haudattaisiin samassa osoitteessa asunut paikallisen ev.lut.seurakunnan jäsen.
Hautaus maksu on em. lain mukaan kaikille sama riippumatta siitä onko vainaja kuulunut kirkkoon tahi ei. Ainoan poikkeuksen muodostavat rintamaveteraanit ja heidän puolisonsa sekä heihin rinnastettavat henkilöt, joiden hautausmaksu voidaan alentaa.
Tämä on Suomen laki ja sitä myös kirkko noudattaa.
kirkkoon ja kuolee niin hautaus tapahtuu Mustankorkeella. Eihän pakanoita kirkkomaahan haudata ja olen nähnyt itse kun lesket itkee papille että eikö oikeasti miestä kirkon multiin ja vastaus on ei! Pakataan pahvilaatikkoon ja viedään kaatikselle eikun jätteidenkäsittelykeskukseen.
Minun vanhemmat on ainaski ihan kirkkomaahn isketty. Minut myös joskus sitten.
ihan varma että pakanat laitetaan siunattuun kirkkomaahan. älä viitsi höpöttää.
et taida olla ajan tasalla,ollaan perustamassa ja on jo perustettukin useisiin paikkoihin, teille jiddahleille abu hassaneille ym pakanoille, omia hautausmaita.
haudanhoidosta tulevilla rahoilla maksetaan myös haudanhoitajien palkat, että ei oo ihan pienistä summista kyse!