meillä 13v. tyttö kärsinyt aknesta 2v. käynyt ihopuhdistuksessa vuoden aikana 8 kertaa. ihotautilääkärillä kerran ja sai dalacin 10mg/ml ei suurempaa apua. hänellä ei ole kyllä jäänyt arpia mutta on kuullut kyllä olevansa rupisammakko. löysin ruokatiivisteet ja nyt hän syö carotenoid complex 3 3 ,sustsined release c-vitamiiniä 1 1 ja wheat germ oil e-vitamiiniä 1 1,hän on myös kova syömään kynsiään kelpaa sormet ja varpaan kynnet siihen annan kal-mag 5-10kpl iltaisin, kynsissä pitkittäisiä viivoja.suihkussa joka päivä,tyynyliinan vaihto 2-3 kertaa viikossa ja tyynyliinat pestään 60 asteessa. kasvot hän pesee aamuin ja illoin foaming geelillä,sopivat rasvat ja näyttää paremmalta. kaikkeni koitan että hän saisi apua.
meillä
auttanut
61003
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kiva kuulla, että jaksat huolehtia murroskäisesi ongelmista ja antaa rahaa ihonpuhdidtukdiin. Akne on kuitenkin perinnöllinen ja kuuluu murrosikään, aina ei puhdistukset ja muut keinot auta. Ajan kanssa tyttäresikin akne varmasti helpottaa, onhan hän vasta 13 vuotias. Zemppiä hänelle!
mitenni akne muka perinnöllinen!!!!???!!
Se todellakin on perinnöllistä!
http://www.topkat.fi/index.php?cid=topkat&mid=209&sid=170
itsekin kuulin aknen perinnöllisyydestä vasta hetki sitten ja yllätyin että omani on peruja isäni siskolta joka on aikoinaan syönyt myös roakuurin.
Hän lohduttelin että kyllä se helpottaa siinä 40 ikävuoden jälkeen...Eipä paljon lophduta.Oma akne pääsemässä taas valloilleen,pitäisi tehdä jotain.
Ja se on juuri kummallista, miten se akne tosiaan saattaakaan periytyä. Erään entisen ystäväni ja hänen siskonsa iho on kuin vauvan peppu, ollut aina (sisko on häntä 6 vuotta vanhempi) mutta heidän isoveljensä (nykyään jtn 27v.) sairasti aikoinaan TODELLA pahan aknen.. Oli varmaan juuri roat ja kaikki käytössä, nykyään todella pahat arvet.
Omalla kohdallani isälläni oli melko paha akne, minulla ja veljelläni sittemmin ollut lievää aknea.. Tosin veljelläni ei ole enää, mutta minulla vielä on. No, luotan siihen että se lähtisi ajan ja hoitamisen myötä...
akneha periytyy niin kuin kaikki muukin, esim siniset silmät. Yhellä lapsella on ja toisella ei, eli ei pakosti kaikille lapsille... itelläni on, äidilläni ei... Geeneistähän se on usein kiinni se ihon kuntokin :S