VAROITUS!
Tänään kävi ihmeellinen porukka englantilaisia (n. 20v) tarjoamassa kivetyksen tekoa meille. Valkoinen uudehko Transit UK-rekkareilla. Olisi halpa hinta, näyttivät ruotsalaisesta alan julkaisusta esimerkkejä (tietyt sivut repäisty pois). Kysyessäni mistä formasta tulevat niin näyttivät A5 paprua jossa puhelinnumero ja PO Box tyyppinen osoite Tanskaan (Esbjerg). Paperi oli tietenkin mustesuihkukirjoittimella aikaansaatu.
Siispä aavistan että kyseessä on taas jonkunlainen "scam" jota kokeillaan Suomessa. Mehän uskotaan kaikkea ja halutaan ainatehdä hyvä kauppa.
Liian moni asia vaikutti epäilyttävältä.
Englantilaisia huijareita? liikkeellä
3
1156
Vastaukset
- puupää
Missäpäin suomea liikuvat?
- Hasse
Olivat Vantaalla silloin kun kirjoitin ekaksi. Eilen oli ilmoitus poliisin sivuilla että olivat Hyvinkäällä!! - Eli siis näyttävät olevan huijareita
http://www.poliisi.fi/poliisi/hyvinkaa/home.nsf/PFBD/A2E6D8382BE0197EC22571A3003F68D1
Kannattaa olla tarkka ettei tule huijatuksi. Muistakaa että jos Suomessa näyttää voivan tehdä hyvä kauppa niin siinä on jotain pielessä...
- ovat
Suomessa näitä englantilais-irlantilaisporukoita on ainakin 3kpl, ovat kiertäneet Saksan, Tanskan, Ruotsin, Norjan ja nyt Suomea, pk-seudulla pyörivät uusilla okt-alueilla, myyvät ovelta ovelle.
Aloittavat uudessa maassa niin, että tehtailta ostavat halvalla b-luokan kiveä työmailleen, b-luokan kivi kun loppuu saavat tuntuvat alennukset, kun ovat jo ostaneet niin suuria määriä.
Onko sekään rehellistä, että asiakkaalle myydään b-luokan kivi a-luokan hintaan, moniko kivistä mitään tietämätön huomaa a- ja b-luokan kiven eroja, tosin tätä tapahtuu erittäin monessa paikassa jossa betonikiveä myydään -ei pelkästään enkkujen huijausidea.
Piha näyttää hyvältä vuoden, korkeintaan kaksi, pohjatyöt on tehty huonosti, onhan se piha nyt siisti, saumat suorat, kaadot kunnossa, mutta routa ja maan tiivistyminen tekee armotonta jälkeä näille pihoille, massanvaihtoja ei nimeksikään tehneet, eikä mursketta tärytetty tiiviiksi.
Naapurilleni enkut teki pihan, sääliksi käy, saivathan he pihakiveyksen nyt halvemmalla kuin kotimaiselta yrittäjältä, tosin kotimaiselta olisi saanut takuun pihaansa, keneltäs menee naapuri ensitalven jälkeen vaatimaan korjauksia, kun piha on routinut hirveän näköiskesi ja piha täynnä monttuja joissa vesi seisoo?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2913580Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell281984Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.441616- 841471
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.851177- 1431159
- 811054
Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.95992Kannattaa ymmärtää se asia
että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.210834Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61767