Arvoa kyselen

Löytyi vintiltä sellainen tosi vanhan näköinen kolikko. Heikosti erottuu teksti "
Ilenat Atsuna Emi" Sitten siinä on miehen pää ja ihan kuin sen kieli tulisi ulos ja sitten sen kielen lähellä joku aukko.

Mikähän voisi olla arvo?
1215
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Löytyisikö lisäksi sen harvinaisempi muoto? Tämä on tosin hieman uudempi, joskin melko vanha, ehkä viikinkiaikaan heijasteleva, jossa lukee seuraava alkukielinen (ehkä vanhaa lätinää) teksti: NEVS ISI-IRUNAH ES EGNUT tekstin DEI GRATIA (lat. Jumalan armosta) edellä. Tässä yksipuolisessa rahakkeessa (brakteaatti) nähdään Sveanmaan kartta, jossa jokin jykevä torni tai vastaava aivan kuin työntyisi kohti katsojan silmää. Jos vielä tällainen löytyy niin tästä täydellisestä sarjasta joku alan keräilijä voisi maksaa ainakin satasen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vintti Hunter kirjoitti:

Löytyi vintiltä sellainen tosi vanhan näköinen kolikko. Heikosti erottuu teksti "
Ilenat Atsuna Emi" Sitten siinä on miehen pää ja ihan kuin sen kieli tulisi ulos ja sitten sen kielen lähellä joku aukko.

Mikähän voisi olla arvo?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu