Hei!
Riita on jatkunut nyt jo kohta viikon. Narttu ei edes siedä kollin näkemistä. Heti murina, syljentä ja kynsien sohiminen. Kirjoitimme aikaisemmin, kävimme eläinlääkärillä ja apua ei löydy. Onko toisesta kissasta luopuminen ainut oikea tapa? 3 vuotta meni täysin riitelemättä ja kumpikin on vielä leikattu, joten ei pitäisi olla agressioita.
Riita on jatkunut nyt jo kohta viikon. Narttu ei edes siedä kollin näkemistä. Heti murina, syljentä ja kynsien sohiminen. Kirjoitimme aikaisemmin, kävimme eläinlääkärillä ja apua ei löydy. Onko toisesta kissasta luopuminen ainut oikea tapa? 3 vuotta meni täysin riitelemättä ja kumpikin on vielä leikattu, joten ei pitäisi olla agressioita.
Vastaukset 5
Vanhimmat
luovuttaisi vielä viikkoon, vaan koittaisin edelleen etsiä ongelmaan kiivaasti ratkaisua.
http://www.incatsuomi.fi/6easysteps.asp
luovuttaisi vielä pitkään aikaan :)
incatin forumista löytyy samanlaisia ongelmia ja paljon viisaita kissaihmisiä. samoin
http://www.lemmikkipalstat.net
on paikka, josta kannattaa käydä kyselemässä asiasta.
onko sinulla käytössä feliway haihdutin? jos ei hommaa sellainen pikapikaa.
Ostitteko Feliwayhaihduttimen? Suosittelen ehdottomasti, jos ette. Apteekit ja eläinlääkärit.
Joo, ostimme haihduttimen. 3 päivän tuloksena kissa on rauhallisempi, mutta sama jatkuu. Katsotaan viikonpäästä lisää. Tosi stressaavaa tämä on myös muille perheenjäsenille. Kissa on peto,, se on kyllä meidän perheen tulos tästä viimeisestä viikosta.
kokonaan toisistaan ja yritä useamman päivän (viikon/viikkojen) päästä totuttaa niitä alusta asti uudelleen eli kuten vieraat kissat toisilleen. Tutustu tuohon InCatin sivuilla olevaan juttuun (linkki tuossa ylempänä aiemmassa vastauksessa) ja käytä sen ohjeita apuna. Eristäessäsi kissat jätä vähintään yksi huone täysin kissavapaaksi alueeksi, jota voit käyttää sitten totuttaessasi kissoja uudelleen yhteen (huoneen on tarkoitus olla ei-kenenkään-reviiriä).
Kärsivällisyyttä vaaditaan mutta uskon, että kissat tulevat vielä hyvin toimeen. Käytä haihduttimen lisäksi suihketta ja käsittele sillä kissojen kulkureitit niiden pään korkeudelta päivittäin (kaikki huonekalujen ja seinien kulmat ym ulokkeet). Eristysaikana vaihda kissat (ja hiekkalaatikot) toistensa tiloihin muutaman päivän päästä (pahimman stressin loputtua) niin, etteivät ne pääse näkemään toisiaan. Tee myös mahdollisimman paljon hajujen vaihtoa ja seuraile kissojen reaktioita.