mitä mieltä ala-asteikäsen kotona opiskelusta? (kotikoulusta)
kysymyksessä on oppilas jota ns. opettaja ei halua opettaa.kuuluu opettajalle ei toivottuihin oppilaisiin.
kysymyksessä on oppilas jota ns. opettaja ei halua opettaa.kuuluu opettajalle ei toivottuihin oppilaisiin.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olisiko parasta yrittää vähemmän radikaaleja keinoja ensin? Mitä muuten käytännössä tarkoittaa "opettaja ei halua opettaa"?
no tarkoitin "kun ope ei haluu opettaa" niin kysymyksessä on 3lk. viikari joka ei aina keskity omaan opiskeluun, mutta ei myöskään häiritse muita. silloin kun opettajalla on opetus menossa lapsi poistetaan luokasta leikkimään esikoululaisten kanssa muuhun tilaan. no oppiminen jää käytännössä kotiin... niin eikö ole sama sitten jäädä toistaiseksi kotiin oppimaan kokonaan?
lapselle opettaa, että miten koulussa käyttäydytään. Kyllä kolmasluokkalainen jo ymmärtää, että pitää keskittyä tehtäviin.
ehkä jopa loistava vaihtoehto, jos
1) osaisit edes äidinkieltä
2) sinulla olisi 15 maisterin tutkintoa kaikista opetettavista aineista
3) sinulla olisi niin paljon lapsia, että he kaikki oppisivat sosiaalisia taitoja toisiltaan, niinkuin välitunneilla tapahtuu.