ossako kukaan kertoa onko arvoa

Sain haltuuni helsingin olympialaisten vyösoljen. ja nyt kyselenkin osaisko kukaan kertoa onko sillä mitään arvoa? ps. se ei kuitenkaan mene myyntiin, mutta olisin muuten kiinnostunut. (sen verran tiedän että kyseisiä tuotteita on kolmelta eri valmistajalta)....

toinen asia mikä askarruttaa on vanhat 1 markan setelit (en muista vuotta) hallussani on niitä kaksi. tiedän ettei niillä sinällään ole mitään arvoa mutta nämä ovat perättäisiä sarja numeroltaan (en muista niitäkään) ja uskoisin että se saattaisia nostaa niiden arvoa?
5916
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Sait haltuun, mutta et omista?
Arvoa kysyt, mutta et myy, ei tolla pelillä kauppaneuvokseksi pääse.
Tiedät että solkia on kolmelta eri valmistajalta, sinänsä mielenkiintoinen nippelitieto ja silti et ole saannut selville niiden arvon.
Seteleiden peräkkäiset numerot on taas hieno juttu, se tasan tuplaa sinun haltuunottamia seteleiden arvon.
Hinnastosta katsoin että 1 markan seteli on hinnoiteltu 5500 euroksi ja kun sinulla on niitä kaksi niin muhkeat 11,000 euroa kopsahti maallista omaisuutta laskuriin lisää.
Taidat olla savolaismiehiä?

Äänestä
  • millanen hinnasto sulla on...... setelit on jotain 60 lukua ja ainakin netissä kirjoitetaan että joinakin vuosina painosmäärä on niin suuri että jouduttu painamaan myös 2:lla kirjaimella.
    ps. jos maksat vaikka parikin tonnia kappaleelta niin saat heti


    muihin kommentteihin en edes viitsi vastata!!!

    Äänestä

  • bart-80 kirjoitti:

    millanen hinnasto sulla on...... setelit on jotain 60 lukua ja ainakin netissä kirjoitetaan että joinakin vuosina painosmäärä on niin suuri että jouduttu painamaan myös 2:lla kirjaimella.
    ps. jos maksat vaikka parikin tonnia kappaleelta niin saat heti


    muihin kommentteihin en edes viitsi vastata!!!

    1 mk:n setelit ovat erittäin todennäköisesti vuodelta 1963. Nämä eivät ole kovinkaan arvokkaita (ellei nimikirjoituksissa tms. ole jotain rariteetteja). Oma realismiin perustuva arvioni on n. 0,5-0,8 €/seteli, korkeintaan 1€, jos sopiva ostaja löytyy. Vaikka sarjanumerot olisivatkin peräkkäisiä arvo ei juurikaan kasva, sillä tämä on hyvin yleistä vuoden 1963 markan seteleissä. Näitä kun usein myydään 100kpl:een nipuissa. Itselläni on noita nippuja kaksi tai kolme ja sarjanumerot niissäkin sata peräkkäistä per nivaska.

    Tuo 5500€ per kpl olisi kyllä ollut mukavampi ilmoittaa hinnaksi. :)

    Äänestä

Olumppiasolki on tosi arvokas jos se on tuon toisen valmistajan tekoa. Ensimmäinen ja kolmas onkin jo sitten tavallisempii, en nyt ihan muista kaikke mutta jotenkin niin se varmaan on.
Seteleiden arvo on kovassa kurssissa, arvoa en osaa sanoa kun et muista sitä vuosilukua.

Juu että silleen kyllä kysyä saa, ehkä jokin vastaus mielyttää, jokin ei.
Mikäli muuten vaan on hinnoista kiinnostunut voi piipahtaa vaikka makkaratiskillä niitä luurailemassa, eihän nekään kovin pielessä ole.
Minimivaatimus näissä kysymyksissä on että kohteesta on edes jonkinlaiset selvät perustiedot, kysyjä ei toki tarvitse olla selvä.

Äänestä
  • mistä saisin tietää kenen valmistajan se on, ja millä valmistajalla se "arvokas" on. ja paljonko sen arvo on n.

    markan sain selville arvo n. 1€ mutta vielä epäselväksi että miten vaikuttaa se että on kaksi peräkkäistä sarjanumeroltaan

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


bart -80 kirjoitti:

Sain haltuuni helsingin olympialaisten vyösoljen. ja nyt kyselenkin osaisko kukaan kertoa onko sillä mitään arvoa? ps. se ei kuitenkaan mene myyntiin, mutta olisin muuten kiinnostunut. (sen verran tiedän että kyseisiä tuotteita on kolmelta eri valmistajalta)....

toinen asia mikä askarruttaa on vanhat 1 markan setelit (en muista vuotta) hallussani on niitä kaksi. tiedän ettei niillä sinällään ole mitään arvoa mutta nämä ovat perättäisiä sarja numeroltaan (en muista niitäkään) ja uskoisin että se saattaisia nostaa niiden arvoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu