Käärmepuu

Hipsu

Osaisko joku sanoa onko käärmeepuu myrkyllinen? Netistä ei mitään tietoa löydy..

Kiitos jos joku osaa auttaa!

6

3138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitä häh
    • traakkipuuko?
    • joku vaan jolla on 2 käärme...

      Tota ite omistan 2 käärme puuta eikä ne oo vaarallisia!!! Mä sain äitiltäni ne käärmepuut ja silloin äitillä oli 2 kissaa..Mutta äiti oli aina nostanu sen ruukun ylös ettei kissat pystynyt syömään sitä..Silloin ku se katkee niin silloin siittä tulee jonkin tapasta nestettä..

    • Anonyymi

      Käärmepuu on myrkyllinen.

    • Anonyymi

      Hienoa, vastaus aloituksen kysymykseen kolmessatoista vuodessa palstan aktivointi kerralla!

    • Anonyymi

      Lohikäärmeet ei tykkää kylmästä. Oli muutamana yönä pari astetta pakkasta, lasiteteulla parvekkeella pysyi varmaankin plussalla, mutta kun toin sisälle, lehdet alkoi tummua ja haisi kamalalle. Katkaisin lyhyeksi kaikki kolme runkoa, saa nähdä kasvaako enää mitään. Upean näköinen, mutta kasvoi turhan nopeasti ja vie paljon tilaa, monta kertaa jo joutunut lyhentämään kun kasvaa kattoon.

      Fiikuskin tiputti paljon lehtiä kun toin sisälle, mutta tekee nopeasti uusia. Kannattaa näköjään ottaa ajoissa sisälle Pelargonit ei vähästä säikähdä, täydessä kukassa edelleen, mutta sisällä kukat kuihtuu äkkiä.

      Muratit taidan jättää parvekkeelle, vihannespunkit hyökkää sisällä melkein heti. Ei varmaankaan kannata kastella talvella yhtään, pitäisikö suojata? Pienessä ruukussa varmaan paleltuu aika herkästi juuret.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      202
      4810
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      218
      3663
    3. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      14
      3035
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      123
      3018
    5. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      157
      2995
    6. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      55
      2913
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      15
      2501
    8. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      64
      2462
    9. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      80
      2288
    10. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      2105
    Aihe