Käärmepuu

Hipsu

Osaisko joku sanoa onko käärmeepuu myrkyllinen? Netistä ei mitään tietoa löydy..

Kiitos jos joku osaa auttaa!

6

3023

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitä häh
    • traakkipuuko?
    • joku vaan jolla on 2 käärme...

      Tota ite omistan 2 käärme puuta eikä ne oo vaarallisia!!! Mä sain äitiltäni ne käärmepuut ja silloin äitillä oli 2 kissaa..Mutta äiti oli aina nostanu sen ruukun ylös ettei kissat pystynyt syömään sitä..Silloin ku se katkee niin silloin siittä tulee jonkin tapasta nestettä..

    • Anonyymi

      Käärmepuu on myrkyllinen.

    • Anonyymi

      Hienoa, vastaus aloituksen kysymykseen kolmessatoista vuodessa palstan aktivointi kerralla!

    • Anonyymi

      Lohikäärmeet ei tykkää kylmästä. Oli muutamana yönä pari astetta pakkasta, lasiteteulla parvekkeella pysyi varmaankin plussalla, mutta kun toin sisälle, lehdet alkoi tummua ja haisi kamalalle. Katkaisin lyhyeksi kaikki kolme runkoa, saa nähdä kasvaako enää mitään. Upean näköinen, mutta kasvoi turhan nopeasti ja vie paljon tilaa, monta kertaa jo joutunut lyhentämään kun kasvaa kattoon.

      Fiikuskin tiputti paljon lehtiä kun toin sisälle, mutta tekee nopeasti uusia. Kannattaa näköjään ottaa ajoissa sisälle Pelargonit ei vähästä säikähdä, täydessä kukassa edelleen, mutta sisällä kukat kuihtuu äkkiä.

      Muratit taidan jättää parvekkeelle, vihannespunkit hyökkää sisällä melkein heti. Ei varmaankaan kannata kastella talvella yhtään, pitäisikö suojata? Pienessä ruukussa varmaan paleltuu aika herkästi juuret.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      72
      4128
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      57
      3813
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      52
      2354
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      44
      2151
    5. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      36
      1925
    6. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1829
    7. 99
      1616
    8. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      55
      1603
    9. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      48
      1592
    10. Ikävä Jii.

      Toivotko vielä näkemistä?
      Ikävä
      57
      1453
    Aihe