Niin tulikos meidän alalla se lomaltapaluurahan toinen puoliska, seuraavaan tiliin kun jo olet töissä, vai edelliseen tiliin kun vielä olet lomalla.
Lomaltapaluuraha
Pian rahaton
31090
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei tule. Lomaraha on 18,5% lomanmääräytymisvuonna ansaitusta palkasta ja se maksetaan ennen lomille lähtöä. Tuohon lomarahaan on yhdistetty kaikki. Eli ennen ensimmäistä lomanjälkeistä tiliä ei ole rahaa tiedossa.
sinulle on maksettu ennen lomia lomakorvausta 14% lomanmääräytymisvuoden palkoista, niin lomilta palattuasi saat 4,5%:a. Mutta jos olet saanut 18,5%, et saa enää mitään.
Monissa firmoissa lomarahan maksun voi sopia työnantajan kanssa,yleensä se menee jotakuikin näin
loman alkaessa 14% ja talviloman alussa 14,5% jos
pidät ennen vuoden vaihdetta, jos myöhemmin niin talviloma osuus pitää/pitäisi maksaa ulos viim.31/12
tai miten se tilipv.sit kelläkin on. PS. nämä tiedot saat tarkemmin Rakennusliiton sivuilta. www.rakennusliitto.fi tai soittamalla kyseiseen liittoon no:löytyy puh luettelosta. PSS.kannattaa ottaa muistakin asioista paremmin selvää muuten toden näköisesti sinua ja kaltaisiasi tullaan "kusettamaan"