Mitä jengi maksaa omasta surffaamisesta? Kyseessä on nyt kiinteäyhteys (ADSL). Mitä mä olen hintoja seurannut, niin Turku on lähes Suomen kallein paikka käyttää nettiä... onko todella näin? Mun netti maksaa (Sonera ADSL) 61,3 €/kk ja nopeus on 256/256. Monessa paikassa esim. pääkaupunki seudulla surffaus on paljon halvempaa!
Terve kilpailu olis myös tervetullut tänne Turkuun!
Terve kilpailu olis myös tervetullut tänne Turkuun!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Saan samaaan hintaan ;)
Itse maksan omasta nettiliikenteestä seuraavasti:
Arkisin koulun "tarjoama" 1Mbit linja (Funet) 17€/kk.
Viikonloppuisin kotona on 128kbit (2-linjainen isdn) n. 33€/kk. Hintaan kuuluisi viikonloppujen lisäksi myös arkisin 18-08 välinen aika ilman minuutti maksua.
Kotona olisi myös tarjolla 512kbit yhteyttä hintaan 35€/kk. Aloituskustannukset olisivat aikamoiset, mutta yhteysd olisi taattu.
Mä maksan 25€/kk, 1Mega molempiin suuntiin.Suomi communications Oy.
Näistä muutamista vastauksistakin voidaan jo päätellä, että Turku on nettiyhteyksien PERSEREIKÄ! Kauheessa monopoli asemassa oleva Auria (omistaa kaupungin puhelinverkot) pitää hinnat älyttömän korkealla! TODELLA VÄÄRIN! Onneks Turku Energia on tuomassa markkinoille sähkörasiasta tulevan nettiyhteyden! Heti kun on vaan mahdollista vaihtaa, niin näin tapahtuu! BOIKOTOIKAA SONERAA ja AURIAA!
Joo, mut hei, ottakaa huomioon et ei toi oo niin suoraviivasta et vois suoraan verrata kun se riippuu missä hevonkuusessa asuu. ADSL:ää ei voi rakentaa jos talosta puhelinkeskukseen on enemmän kuin 7km puhdasta kuparia tai jos välissä on joku vääränlainen jakokaappi. Ja välillä pitää maksaa internet-providerille erikseen ja ADSL-piuhan toimittajalle erikseen, välillä ei. Ja jos vertaa johonkin taloon mihin tulee vaikka Funetin kautta opiskelijoitten kiinteä piuha kellariin niin totta hitossa se on halvempaa. Tai jos sattuu olemaan paikassa jossa on kaksisuuntaistettu kaapeli-TV-verkko. Mut kun niitä paikkoja on vaan niin kovin vähän. Eikä joka talonkulmaan ikinä tulekaan, ei kukaan hitto pysty maksamaan niitä miljoonia mitä se maksaa.
Been there, done that. Ei pidä verrata omenoita appelsiineihin. Olin ennen Funetilla duunissa ja sitten Soneralla ja nyt asun Sveitsissä... ja älkää te hei valittako, nää turvelot ei oo edes digitalisoinu kaikkia puhelinkeskuksiaan vielä eli täällä saat esim meillä jonkun kuppasen 40k modeemin yli ja maksat siitä markoissa 50-80 mk kuussa. Olisin pirun ilonen noista Turun taksoista ja palveluista !
Nii joo ja hei, se verkkovirran päällä oleva netti: ei se oo mikään autuus, se on jaettua kaistaa ja riippuu montako tyyppiä samassa verkossa sattuu käyttämään sitä eli saat sitten mitä sattuu nopeudeksi. Lisäksi se on hiton häiriöherkkää eikä sitä voi ikinä rakentaa muuta kun oikeen tiheesti rakennetuille alueille. Englannista on oikeen huonoja kokemuksia. Täällä Sveitsissä Alcatel tekee niitä purkkeja ja ne on ny melkeen kanttuvei...
Satun tietämään että Auria on entinen Turun puhelin yhdistys joka myytiin Soneralle, joten samaa puljua ovat molemmat. Tuohon Auriaan kuuluu toki paljon muitakin sen alueen firmoja, esim Loimaan puhelin.
Ai niin monopolista sen verran että se on vähän ympäri Suomea toi monopolitilanne, joko ne kaapelit omistaa yksityinen paikallinen puhelinyhdistys tai sitten Sonera. Asiaan ei voi vaikuttaa ja esim. paikallispuheluiden kilpailu ei päässy koskaan alkamaankaan juuri tuon asian takia että paikalliset puhelinyhdistykset pitää niin pirun korkeita kaapelivuokria ettei sitä kilpailua pysty järkevissä hinnoissa alkamaan, kukaan ei haluaisi puhua kilpailijan puhelinliittymällä jos joutuis maksamaan enemmän kuin paikalliselle py:lle. Sama tilanne on täällä hesassakin niin että ei kannata kadehtia, ei meillä asiat ole sen paremmin kuin teillä Turussakaan.
Joensuussa ADSL 256/256 maksaa 46,90€/kk.
Kyl vaan tuntuu sille, että täällä Turussa vaan maksaa toi ADSL aivan sikana! Asun lähes ydinkeskustassa
Vastaan ilkalle: "Maassa maan tavalla" kuten sanotaan. On mielestäni aivan turhaa lähtee vertailemaan muita maita Suomen internet palveluihin ja hinnoitteluun. On täällä maapallolla satoja muitakin maita (en viitsi luetella), joiden nettiyhteydet eivät ole meidän tasoa. Olemme sentään maailman kärkimaita tiedonsiirrossa, digitaalitekniikassa jne...
Pointtini on tässä: "Miksi maksaa kalliimpaa hintaa jostain samasta palvelusta mitä muutkin saavat halvemmalla". Tämä oli yleistys. Voin ottaa esimerkin. Viet auton pesulaan huoltoasemalle X Turussa, maksat siitä 25 €. Viet auton saman konsernin huoltoasemalle esim. Raisioon, maksat siitä 17 €, samoista palveluista. Onko mielestäsi oikein???
Sitä mä vielä siitä Turku Energian verkkovirtanetistä. Vaikka se "ei" toimiskaan, niin silti se luo kilpailua tänne. Aluksi, kun ihmiset alkaa siirtymään halvemman palvelun perään, niin toisten on pakko tulla alaspäin.
Turussa muka ole kilpailua? Oon kuullu just toisenlaisia juttuja. Onhan siellä päin paljon enemmän toistensa alueilla toimivia operaattoreita. Oletkos kokeillut esim. Dna:ta tai Baanaa? Ja mä ihmettelen et miten toi Sonera sulle voi maksaa tuon verran kun ei sen pitäis Sonera Laajakaista (KOTI-ADSL ja Internet ADSL yhdessä) maksaa kuin n. 50 €/kk. Onko sulla jokin muu kuin Sonera Laajakaista? Sisältyyks siihen jotain muita maksuja, esim jotain modeemivuokria tms.? Oletko miettinyt esim. kaapelimodeemiyhteyttä, jos asut kaapeli-tv:n alueella niin soitas teidän kaapelitv-yhtiöön ja kysy mitä liittyminen maksaa.
Tämän löytää Soneran sivuilta, mutta ei kovinkaan helposti aina törmää siihen!
Mee tänne saittiin:
https://kauppa.sonera.fi/kauppa/skd.asp
Klikkaa sieltä "Sonera ADSL -hinnasto"
Ja edelleen klikkaa "Turussa Sonera Laajakaista saatavilla Auria ADSL -liittymällä"
Auria omistaa Turun kaikki puhelinkaapelit, eli Aurialla on kaikkissa liittymissä sormet pelissä, joten siksi täällä on niin kallista!
Mullekin tulee kaksi internetlaskua kotiin. Toinen Aurialta(verkkomaksu) ja toinen Soneralta(palvelumaksu). Nämä tekee yhteensä 61,3 €, eikä ole mitään lisäpalveluja siinä edes!!! Nopeus (256/256)
Mä en ole kuullut, että Turussa toimis kaapeli-tv liittymät. Eiks nää oo jotain Hesan juttuja?
Jos annat hyvän vinkin halvemmasta netistä, niin KIITOS!