Kun käytin mun hamsua ulkona se alko syomään ruohoa joka on ihan vihreetä.
Voiko sen antaa syödä sitä.
Voiko sen antaa syödä sitä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
VASTATKAA PLIIS EDES SIIHEN ETTÄ VOIKO SITÄ KÄYTTÄÄ ULKONA?
voi antaa syöjä ja ne ei kyllä oo päiväeläimiä mutta kyllä ihte niitä vein sitte pihal..voit vaikka kerätä ruohoo sille yötä varten.. (hamsut ei aina pidä siitä että ne herätetää..)
"voi antaa syöjä ja ne ei kyllä oo päiväeläimiä mutta kyllä ihte niitä vein sitte pihal..voit vaikka kerätä ruohoo sille yötä varten.. (hamsut ei aina pidä siitä että ne herätetää..)"
Hamsterit stressaantuvat todella paljon jos sitä jatkuvasti herätellään. En ymmärrä mikä pakkomielle ihmisillä on raahata kaikki mahdolliset lemmikkinsä ulos, vain koska itse kuvittelevat lemmikin pitävän siitä. Tai mikä pahempaa pitävät ITSE siitä niin kovasti.
en oikeastaan herätä sitä koska se saattaa herätä itsekin keskellä päivää.
Kyllä voi viedä ulos, ja kannattaakin.. Ja saa antaa syödä ruohoa :) Vaikka kaikki ulkoa kerätyt ruohot, kepit yms. pitäisikin pestä, niin ei se haittaa jos hamsu vähän siellä ruohoa hamstraa.. Ei hätä päivää!
Todellisuudessahan hamsteria ei saisi missäännimessä viedä ulos! Ei valjaissa eikä muutenkaan. Hamsteri ei todellakaan nauti siitä eikä se ole sille hyväksi.
Miksikö?
Hamsterit eivät pidä kirkkaasta auringon paisteesta. Hamsteri voi saada lämpöhalvauksen tai vilustua. Ulkona on myös hamsterille vaarallisia bakteereita joihin se ei ole tottunut, ja petoeläimiäkin ulkona riittää(kissat, linnut yms.)
Hamsteri voi myös saada suuhunsa jotain sille epäterveellistä, myrkylliset kasvit, roskat ym.
Hamsteri vain stressaantuu kun joutuu taivasalle ilman suojaa outoihin hajuihin.
Hankkikaa kani tai koira, tai joku muu mielellään ulkoileva eläin jos eläin on pakko saada viedä ulos, hamsterihan ei näihin todellakaan kuulu.
Hamsteriyhdistyksen sivuilta voit lukea lisää aiheesta: http://www.hamsteri.info/forum/forum_posts.asp?TID=1766&PN=1
Paljon parempi vaihtoehto on viedä ruohoa, voikukanlehtiä ja oksia ym.hamsterin omaan häkkiin, missä se voi nauttia niistä turvallisesti.
Toivon että ajattelette hamsterinne parasta, ettekä omasta mielestänne mukavia ulkoiluhetkiä!
Hyvää kesää :)
"Hamsteriyhdistyksen sivuilta voit lukea lisää aiheesta: http://www.hamsteri.info/forum/forum_posts.asp?TID=1766&PN=1"
Tämä on kyllä ihan pakko nyt korjata. Hamsteri.info ei ole SHY:n sivusto eikä edes sen ylläpitämä. Suomen hamsteriyhdistys ry:n kotisivut ovat osoitteessa http://www.hamsteriyhdistys.net .
Muutoin allekirjoitan kaiken, mitä animall^ sanoi ulosviemisestä.
Kiitos tiedosta ja hyvää kesää :)
Hamsteria ei saa viedä ulos!
ite mietin saamaa että saako se hamsteri syödä vihreää ruohoa