Purjevene hakusessa

Oma ja kaverini vaimo haluavat purjeveneen. Sovimme kaverini kanssa että ostamme veneen puoliksi ja jaamme sitten vuorot kausien alussa. Vaimot hallitsevat purjehtimisen mutta me miehet emme. Meidän kuitenkin pitäisi ko. paatti ostaa joten neuvoa kysynkin nyt täältä. Veneen tulee olla sellainen mihin mahtuu neljä ihmistä yöpymään ja on mehdollisuus ruoan laittoon. Tarkoitus on seilailla näitä rannikkoseutuja. Tarvittava pituus lienee siis jotain 8 metriä. Euroja on käytettävissä alustavasti noin 10 000 ja muovirakenne lienee helppohoitoisin. Mikä paatti kannattaisi hankkia? Mukaan toki palkkaamme jonkun joka jotain näistä tietääkin mutta alustavasti olisi kiva vähän katsella millaista näillä tarkenteilla löytyisi.
207530
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Ei kannata sekaantua veneen valintaan jos kerran vaimoväki on se joka osaa seilata. Maksakaa vain se kymppitonni kun vene on valittu. Tuossa hintaluokassa valinnanvaraa on niin vähän että vaihtoehdot on pian selattu. Sellainen vene on toki etusijalla jossa on kivat ankkurikuvioiset ikkunaverhot.

Äänestä

Tuohon hintaluokkaan mahtuu aika paljon veneitä. Itse päätimme rielu vuosi sitten hankkia ruotsista Albin Vega merkkisen veneen.

Pituutta veneellä oli 27 jalkaa (eli noin 8,2 m) sisätilat ihan kohtalaiset (testattu 3 hengellä että mahtuvat ainakin nukkumaan, neljälle periaatteessa paikka). Veneessä on jääkaappi, vesivessa ja sisämoottori jotka helpottavat elämää aika paljon:)

Meidän veneemme on ihan vanhimmasta päästä eli vuosimallia 69 mutta olen käsittänyt että niitä tehtiin vielä 10 vuotta myöhemminkin, eli saa uudempiakin (ja kalliimpia).

Veneessä on pitkäköli joka ei ehkä ole kaikkein nopein ja helpoin käsitellä (=kääntyä) mutta toisaalta sen ohjaaminen on helpompaa kun se pitää suunnan paremmin. Pitkäköli lienee myös aloittelijalle parempi, kestää kolhuja paremmin jne. Veneemme maksoi n. 6000 euroa ja kymppitonnilla saa jo varmasti paljon hienomman uudemman ja luksuksen.

Suosittelen lämpimästi! Mitä olen katsellut samankokoisia/hintaisia h-veneitä yms. niin kyllä tämä on asuinmukavuudeltaan selvästi parempi.

Äänestä
  • www.blocket.se on ruotsalainen veneiden myyntipalsta. Ruotsissa veneiden hinta/laatusuhde on selvästi parempi mitä suomessa. Veneistä myös pidetään selkeästi paremmin huolta joten vanhatkin veneet voivat olla tosi hyvässä kunnossa (kuten omamme).

    Äänestä

  • Irma kirjoitti:

    www.blocket.se on ruotsalainen veneiden myyntipalsta. Ruotsissa veneiden hinta/laatusuhde on selvästi parempi mitä suomessa. Veneistä myös pidetään selkeästi paremmin huolta joten vanhatkin veneet voivat olla tosi hyvässä kunnossa (kuten omamme).

    Kiitos Irma rohkaisevasta vastauksestasi. Eräs tuttu mainitsikin tuon Albin Vegan, eli on asiallinen vene rentoon purjehdukseen. Euroja toki voi tässä hommassa pistää paljon enemmänkin menemään mutta ajattelimme että joku taso hankintahinnalle pitää asettaa ja kyllä tuolla vaikuttaisi saavan, jos ei muuta niin kivan näköisen paatin. Kiitos myös linkistäsi.

    Äänestä

  • vega.... kirjoitti:

    Kiitos Irma rohkaisevasta vastauksestasi. Eräs tuttu mainitsikin tuon Albin Vegan, eli on asiallinen vene rentoon purjehdukseen. Euroja toki voi tässä hommassa pistää paljon enemmänkin menemään mutta ajattelimme että joku taso hankintahinnalle pitää asettaa ja kyllä tuolla vaikuttaisi saavan, jos ei muuta niin kivan näköisen paatin. Kiitos myös linkistäsi.

    Hei,
    Tuolta voi kysellä Vegasta ja muista Albineista:
    http://groups.yahoo.com/group/suomenalbinpurjehtijat/

    Vegan pyynnöt ovat suomessa 9000 - 12000 euroa, riippuen vuosimallista ja varustuksesta niin ja tietenkin kunnosta.

    Tälläkin palstalla on käyty paljon keskustelua Vegasta.
    Itse suosittelen sitä, mutta omastani en luovu.
    T: Kauko J

    Äänestä

Olisko kuitenkin parempi tossun alla kuin veneen alla?

Äänestä

FE83:n saa hiukan yli 10 000 e hintaan, on tilava ja helppo purjehtia.

www.fe83.org

Äänestä

on aika suosittu ja tuota kokoluokkaa, mutta hintaa hyvinvarustetulla yksilöllä kuitenkin esittämääsi rajaa enemmän.

Jos etsitte sisämoottorilla varustettua purkkaria, kannattaa huomioida, että moottorin ikä ja kunto vaikuttavat erittäin paljon hintaan.

Äänestä

Bianca 27 on reilusti yli kolmetonninen tukeva pitkäkölinen jolla pärjää kelissä kuin kelissä. Saa jopa surffiinkin kovassa tuulessa.

Äänestä

On vene, jollaisen saa hyväkuntoisena 10k€ -hintaan, täysin varustettuna, on nätti, ja kiva purjehtia. Pituus 7,40. Mutta sitten H-venellä voi kilpaillakin. Jos retkeilytilaa halutaan enemmän, niin vanhempi ja vaikka pitkäkölinen voi antaa rahalla enemmän, vaikka se Vega. Erillinen vessa?

Äänestä
  • Vegassa on joo erillinen, tai eriytetty vessa. Eli se on siinä salongin ja keulapunkan välissä. Minulle se ainakin oli tärkeää koska teemme pidempiä purjehduksia ja isommalla porukalla on kivampi että on vessa erikseen.

    Semmoinen ongelma tuli kyllä mieleen, että jos hakee Vegan tai muun veneen ruotsista niin siellä tuskin on täällä jo pakollista septitankin imutyhjennysmahdollisuutta tehty (vaikka tankki ainakin omastamme kyllä löytyi) ja toisekseen ruotsalaiset kaasupullot eivät ole samanlaisia kuin suomessa, eli siihen kannattaa varautua että joutuu ne ja liittimet vaihtamaan. Mutta näiden hommien jälkeen Vega on kyllä mallikelpoinen purjehdittava ja puuhataanhan tänne suomeen yhdistystäkin jonka parissa voisi vaikkapa kilpailla.

    Äänestä

  • Irma kirjoitti:

    Vegassa on joo erillinen, tai eriytetty vessa. Eli se on siinä salongin ja keulapunkan välissä. Minulle se ainakin oli tärkeää koska teemme pidempiä purjehduksia ja isommalla porukalla on kivampi että on vessa erikseen.

    Semmoinen ongelma tuli kyllä mieleen, että jos hakee Vegan tai muun veneen ruotsista niin siellä tuskin on täällä jo pakollista septitankin imutyhjennysmahdollisuutta tehty (vaikka tankki ainakin omastamme kyllä löytyi) ja toisekseen ruotsalaiset kaasupullot eivät ole samanlaisia kuin suomessa, eli siihen kannattaa varautua että joutuu ne ja liittimet vaihtamaan. Mutta näiden hommien jälkeen Vega on kyllä mallikelpoinen purjehdittava ja puuhataanhan tänne suomeen yhdistystäkin jonka parissa voisi vaikkapa kilpailla.

    Kanntaa miettiä, onko septijärjestelmä yleensäkään tarpeen. Omassa veneessäni on pian 20 vuotta ollut kemiallinen PortaPotti ja aivan hyvin on tultu toimeen.

    Kapasiteettia riittää normaalioloissa oikein hyvin, kun monissa satamissa on kuitenkin kiinteät käymälät. Tyhjennys on yksinkertaista. Ei muuta kuin limppu kantoon ja lähimmän puuseen luo. Kun käyttää luontoystävällisiä hajottajaaineita, ei pitäisi olla ongelmia.

    Äänestä

Itse ottaisin H-veneen tai Albin Expressin. Kumpikin erittäin hyviä purjehtia ja hyviä harjoitteluun. Näistä löytyy vieläpä paljon kilpakäytössä olleita, joissa on kunnolla säätöjä tuotuna istumalaatikkoon asti ja kohtuu vähän käytettyjä kilpapurjeita saatavana edullisesti.

H-veneitten hinnat on noin 5...10k€ iästä ja kunnosta riippuen. Expressit vähän kalliimpia ja ei niin yleisiä kuin H-veneet, mutta vanhempia voi kymppitonnilla löytyä.
Kannattaa katsoa kunto (runko, purjeet, köydet, moottori) hyvin, sillä se rahanmeno ei valitettavasti tuohon lopu. Joka tapauksessa ainakin 1000€ kannattaa varata kesän ja ensi talven huoltoihin. Esimerkiksi pelkkään nostimen köyteen saa kivasti 100€ menemään. Kannattaa ottaa perämoottorilla oleva, sillä sisämoottorit tuossa hintaluokassa ei liene järkeviä. Ja moottori kannattaa viimeistään ensi syksynä huoltaa hyvin.

Sisävessat, keittolevyt ja muut melkeinpä unohtaisin. Portapotti on helpompi puhdistaa ja siirrettävää retkikeitintä voi käyttää myös ulkona jos sää on hyvä (ahtaat sisätilat -> ei kovin kivaa tehdä ruokaa ja toisaalta tilat lämpiää turhaan.

Äänestä

Kiitos paljon kaikille. Vinkit ovat olleet todella hyviä. Wikipedian kautta kirjoittamalla sanan purjehdus löytyi paljon kivaa (mm. pieni purjehdussanasto by Pekka Kuittinen) Osaisitteko muuten kertoa sisä tai perämoottorilla varustettujen purjeveneiden hyvistä / huonoista puolista ja suositella jotain kirjaa purjehtimisesta, navigoinnista ja purjemerenkulun historiasta.

Äänestä
  • Aika usein keskusteltu aihe täällä, mutta tässä omaa näkemystäni. Itselläni on tosin kokemusta vain perämoottorista.

    Perämoottori maksaa vain murto-osan siitä, minkä sisäkone, niin uutena kuin käytettynäkin. Sen asentaminen käy nopeasti keltä tahansa, ja se on helppo napata muualle korjailtavaksi jos tarvetta tulee.

    Jos perämoottorin saa veneeseen niin, että siihen pääsee helposti käsiksi, on veneen käsittely satamassa ylivertaista sisäkoneeseen verrattuna. Moottoria kääntämällä veneen saa vaikkapa pyörimään paikoillaan kölinsä ympäri.

    Jos perämoottorin joutuu asentamaan hankalasti käsiteltävään paikkaan, voittaa sisäkone veneen käsittelyssä, sillä sen aiheuttamaa peräsinvirtausta voidaan kääntää veneen peräsimellä, joilloin ohjailu on tehokkaampaa kuin suoraan työntävän perämoottorin kanssa.

    Perämoottorin lataus (jos sitä ylipäänsä on) on niin nimellinen, ettei maksa vaivaa edes vetää piuhoja akulle, ellei niitä valmiiksi jo ole. Sisäkoneen laturi puolestaan lataa akkuja tehokkaasti. Veneilyn luonteesta riippuu kuinka paljon tällä on merkitystä. Jos konetta käyttää vain satamamanöövereihin, ei sisäkonekaan ehdi ladata merkittävästi, eikä laturille siis kannata antaa paljoakaan arvoa. Enemmän pöristelevälle sisäkone sen sijaan antaa mahdollisuuden mm sähköjääkaapin käyttöön.

    Aallokossa perämoottori nousee välillä ilmaan ja on siis lähes käyttökelvoton, kun sisäkone puolestaan puksuttaa venettä eteenpäin aallokosta huolimatta. Tälläkään ei ole merkitystä, jos konetta käytetään vain satamassa ja tyvenessä. Jatkuva aallokkohan on lähes poikkeuksetta tuulen aiheuttamaa.

    Perämoottori (mallista riippuen) meluaa selvästi enemmän kuin sisäkone, joten jos aikoo enemmänkin koneella ajella, niin sisäkone on ehdottomasti parempi vaihtoehto.

    Tiivistettynä: Paljon koneella ajelevalle sisäkone ja yleensä purjehtivalle perämoottori.

    Äänestä

  • jotakin asiasta kirjoitti:

    Aika usein keskusteltu aihe täällä, mutta tässä omaa näkemystäni. Itselläni on tosin kokemusta vain perämoottorista.

    Perämoottori maksaa vain murto-osan siitä, minkä sisäkone, niin uutena kuin käytettynäkin. Sen asentaminen käy nopeasti keltä tahansa, ja se on helppo napata muualle korjailtavaksi jos tarvetta tulee.

    Jos perämoottorin saa veneeseen niin, että siihen pääsee helposti käsiksi, on veneen käsittely satamassa ylivertaista sisäkoneeseen verrattuna. Moottoria kääntämällä veneen saa vaikkapa pyörimään paikoillaan kölinsä ympäri.

    Jos perämoottorin joutuu asentamaan hankalasti käsiteltävään paikkaan, voittaa sisäkone veneen käsittelyssä, sillä sen aiheuttamaa peräsinvirtausta voidaan kääntää veneen peräsimellä, joilloin ohjailu on tehokkaampaa kuin suoraan työntävän perämoottorin kanssa.

    Perämoottorin lataus (jos sitä ylipäänsä on) on niin nimellinen, ettei maksa vaivaa edes vetää piuhoja akulle, ellei niitä valmiiksi jo ole. Sisäkoneen laturi puolestaan lataa akkuja tehokkaasti. Veneilyn luonteesta riippuu kuinka paljon tällä on merkitystä. Jos konetta käyttää vain satamamanöövereihin, ei sisäkonekaan ehdi ladata merkittävästi, eikä laturille siis kannata antaa paljoakaan arvoa. Enemmän pöristelevälle sisäkone sen sijaan antaa mahdollisuuden mm sähköjääkaapin käyttöön.

    Aallokossa perämoottori nousee välillä ilmaan ja on siis lähes käyttökelvoton, kun sisäkone puolestaan puksuttaa venettä eteenpäin aallokosta huolimatta. Tälläkään ei ole merkitystä, jos konetta käytetään vain satamassa ja tyvenessä. Jatkuva aallokkohan on lähes poikkeuksetta tuulen aiheuttamaa.

    Perämoottori (mallista riippuen) meluaa selvästi enemmän kuin sisäkone, joten jos aikoo enemmänkin koneella ajella, niin sisäkone on ehdottomasti parempi vaihtoehto.

    Tiivistettynä: Paljon koneella ajelevalle sisäkone ja yleensä purjehtivalle perämoottori.

    Tuossahan tulikin hyvin selväksi että perämoottorilla ei paljoa akkuja ladata. Teidän kannattaa ottaa se huomioon jos haluatte veneeseen elektroniikkaa, että jostain pitää saada virtaa akuille, oli se sitten lataava moottori, maasähkö tai aurinkopaneeli/tuuliviiri. Kokemuksesta voin kertoa että esim. jääkaappi vie melkoisesti sähköä ja jos jotain stereontynkää tms. niin puhutaan jo suurista määristä ja akuista.

    Me ostettiin kirjakaupasta kirja nimeltä Suuri Purjehdusopas joka on toiminut erinomaisena perusopuksena. Veneilysääntöjä yms. oppii Navigaatioseuran järjestämillä saaristolaivurin kursseilla ja purjehtimisen perusteita jollain pienellä purjehdukurssilla mutta myös tuosta kirjasta. Siellä on hienosti selvitetty esim. erillaisia rantautumistyylejä ja laiturista lähtemistä yms

    Toivottavasti tämä auttoi edes vähäsen:) Meillä on nyt vene ensimmäistä kautta ja kaikenlaisia juttuja on kyllä kantapään kautta tullut opeteltua. Viimeksi tänään käytiin ostamassa veneeseen uudet akut...

    Äänestä

  • vene on vaihtanut tänään omistajaa

    Äänestä

mun mielestä esim rock 20 missä makuutilat neljälle ja evästäkin mahtuu tekemään on hyvä turvallinen venho, varsinkin jos teillä vain naisito hoitaa purjehtimisen sillä sitä on helppo käsitellä, sen verran tuhti ja turvallinen paatti on. mastokin on tuettu paremmin kuin muissa vastaavissa paateissa on nimittäin yhdet vantit enemmän kuin muissa pursissa. säilytystilaakin on riittävästi mm. punkkien alla ja keulassa on purjeille oma loosinsa ja sen alla isohko tila esim vuodevatteille ja kasseille.

Äänestä

mulla olis albin vega myynnissä hinta 7000€
ostin uuden veneen niin jäi käteen perhe kasvaa piti hommata isompi tarkoitus ei rahastaa vanhalla vaan toivottavasti se saa hyvän kodin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ttt kirjoitti:

Oma ja kaverini vaimo haluavat purjeveneen. Sovimme kaverini kanssa että ostamme veneen puoliksi ja jaamme sitten vuorot kausien alussa. Vaimot hallitsevat purjehtimisen mutta me miehet emme. Meidän kuitenkin pitäisi ko. paatti ostaa joten neuvoa kysynkin nyt täältä. Veneen tulee olla sellainen mihin mahtuu neljä ihmistä yöpymään ja on mehdollisuus ruoan laittoon. Tarkoitus on seilailla näitä rannikkoseutuja. Tarvittava pituus lienee siis jotain 8 metriä. Euroja on käytettävissä alustavasti noin 10 000 ja muovirakenne lienee helppohoitoisin. Mikä paatti kannattaisi hankkia? Mukaan toki palkkaamme jonkun joka jotain näistä tietääkin mutta alustavasti olisi kiva vähän katsella millaista näillä tarkenteilla löytyisi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu