vähän mua vituttaa noi mun mutzi ja faija. mä en saa koskaa rahaa ku pyydän!! mun faija on sellane vitun aivoton sika et se luulee et käytän sen rahan johonki muhun paskaaaaaa!!=/ oisko kohtalo tovereita!? ois niin kiva kuulla muittenki samanlaisten typpien mielipiteeet! jos tajusitte! vastatkaa,pliiiiiz!!!=)
paskamaiset vanhemmat!=/
muija
14851
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
No kyllä asiat selkiytyvät, kunhan kasvat aikuiseksi.
Huomaatko kuinka murrosikäsi painaa jo päälle?
Ei taida tässä maailmassa saada mitään ilmasiks.
Tee töitä, siitä pitäisi saada rahaa, kysy jos vaikka voisit vanhemmillesi tehdä jotain hommia josta ne maksais?
Ja miks sun vanhempies pitäis antaa sulle rahaa ku sä pyydät? Antaaks joku niille rahaa ku ne pyytää? Mihinkäs se raha sit menee jos sä et sitä käytä? Oleks kuullu semmosta sanaa kun duuni? Oleks kuullu että sillai saa rahaa?
Ootsä tyttö vai poika ja mis sä asut?kun tunnen yhen Makkosen..et sillain.=)
Ei minullekaan vanhemmat juurikaan rahaa antanut - sitä kun ei liiemmin ollut. Sen sijaan mutsi ja faija ovat kustantaneet meikäläiselle katon pään päälle sekä safkat, muista elämän perusasioista puhumattakaan. Ymmärrät kyllä kun kasvat, että se raha ei kasva puussa eikä tipu taivaasta. Vanhempiesikin täytyy tehdä töitä sen eteen. Itse olen 16-vuotiaasta lähtien käynyt töissä ansaitsemassa rahat kaikkiin omiin tarpeisiin ja olen siitä todella ylpeä.
huomata että suurin osa nuorista ymmärtää että raha ei todellakaan kasva puissa ja että se pitää ansaita, kypsää. Itse olen kahden teini-ikäisen nuoren yksinhuoltaja äiti ja rahaa ei ole liikaa. Annan lapsilleni käyttörahaa kohtuudella, mutta sen lisäksi 16 vuotias tyttöni on ollut jo kahtena kesänä osan kesälomastaan kesätöissä ja nyt talven ajan pitään seurakunnan lastenkerhoja 1 - 2 iltana viikossa ja tienaa näin vähän lisärahaa. Yhtään ei ole tyttö nurissut, töitä on hakenut aivan oma-aloitteisesti ja omasta tahdosta. Kun jo nuorena oppii työllä tienaamaan rahansa niin sen arvon ymmärtää ja saa hyvän pohjan itsenäiselle elämälle.
ja mihkäs sä sitä rahaa tarviit? mee duuniin jos haluut rahaa, ei ne porukat oo mitää pankkeja
Munki vanhemmat on... sanonko mistä. En mäkään rahaa saa, mut suurempi ongelma on se, ettei muhun luoteta! Siis mä oon tämmönen, en riehu kaupungilla viiikonloppusin tai vastaavaa. Mut jos mä perjantaina lähen johonki, ni heti ne luulee et mä meen juómaan... ne soittaa viissataa kertaa ja käskee mun soittaa siihe ja siihe aikaan...
mulla! Mä oon kyllä
Siis Voi vittu kU Sun Vnhemmat on KAMALII Mä en KÄxitä Apua! HnaKI Joku 20kybä lover Niin kyl SE siitä! ;););)!!!
Älähän nyt...!!! En tiedä taustojasi ja sitä onko vanhempasi tehneet jotain muutakin kuin olleet antamatta rahaa?! Mutta tiedän sen, että rakastat vanhempiasi,jos et pinnalla niin sisimmässäsi kyllä! Mieti jos vanhempiasi ei olisi niin ei sinuakaan olisi! Onko raha sitten kuitenkaan tärkeämpää kuin vanhempien rakkaus ja huuolenpito?! Mielestäni ei. Niinkuin vanha sanonta kuuluu:rahalla ei saa rakkautta! Tiedän että on hankala sulattaa vanhempien sääntöjä, ja valtaa, mutta se on vain hyväksyttävä. En tarkoita että sinun olisi alistuttava vanhempiesi joka sanaan. Vaan toivon että mietit oletko itse osa syyllinen ongelmaan?! Ehkä sinun pitäisi muuttaa asennettasi ja kysyä kauniista ja jos et saa rahaa niin annat olla. Ensi kerralla voi onnistaa paremmin...!
Joo voisit vähä pistää arvostusta vanhemmilles, jotka on sut kuitenki tähän maailmaan suorittaneet. Ne kun kuitenkin käyvät töissä sen eteen, että sulla on syötävää ja edes jotain vaatteita päälläs, kaikilla ei sitäkään. Se on tämä materialistinen paskayhteiskunta jonka ehdoilla me elämme, raha on kaikille kaikki kaikessa(kärjistys). Aina pitää saada sitä ja tätä.
Ja noi vanhempien asettamat rajat kertoo vaa rakkaudesta ja huolenpidosta, ne ei vaan halua, että sulle tapahtuu mitään. Oisit iloinen siitä, että joku rakastaa sua.
Kohta se murrosikäki on muisto vain ja suhtautumisesi vanhempiisi muuttuu.
älä ota turhaa stressii se suhun pessii.
peace.
En oo kinunnu vanhemmilta rahaa pariin vuoteen.
Parempi 5e käteisvaroina, ku ruikuttaa vanhemmille.
Kohta saan ehkä viikonloppuduunii, sais sellaset 100€/kk.
Vai etteivät isukki ja äityli anna rahaa? Sinun asiasi sentään ovat hyvin. Onko sinua koskaan pahoinpidelty niin kuin minua?! Voi herrajumala teidän pilalle hemmoteltujen niiskuiinesten kanssa! Minut ja molemmat veljeni pidettiin aisoissa öljyparkitun Jerusalem-vyön avulla jolla hakattiin pienimmästäkin rikkeestä ja kerran niin kauan että perseeni oli verillä! Oma isä huitoi remmillä tupakalta ja halvalta viinalta haisten. Ala-asteella sama rumba jatkui: opettaja (se sallalainen miesope joka myöhemmin pidätettiin ahdistelusta) piti ruotua yllä kiroten suu vaahdossa ja uhkaillen elinikäisillä ruumiinvammoilla eikä uskonut nykyaikaisiin opetusmenetelmiin. Uhkailu, kiristys ja lahjonta toimivat meihin hyvin koska niihin sitä oli kotona totuttu. Kun pääsi yläasteelle tuntui siltä kuin opettajilta olisi leikattu munat pois: ei saanut huitaista sormille, ei jättää jälki-istuntoon, ei poistaa luokasta. Sinä varmaan osotat että ne maksaisivat sun ajokorttisikin! Sinä podet ilmiselvästi ylemmän keskiluokan lasten angstia eli tahdot epätoivoisesti olla vanhemmistasi riippumaton mutta alat vinkua vanhempiasi heti kun ensimmäinen vastoinkäyminen tulee vastaan. Ja ruumiillinen väkivalta ON paras pelote, se muuttaa kovimmankin pikku riiviön itkua tihrustavaksi kakkapökäleeksi.Sinun pitäisi kokeilla sitä joskus.