Ukkossuojaus

Suojaako sähköliikkeissä myytävät pistorasian ja kojeen väliin asennettavat ylijännitesuojat ihan oikeasti esim. tietokonetta ja televiosiota ukkosen aiheuttamilta tuhoilta? Onko saatavana puhelinpistorasiaan asennattavaa laitetta, joka suojaisi modeemin?
91446
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ainoa varma suoja ukkosen aiheuttamia vaurioita vastaan, on johtojen irroittaminen. Myös antennijohto kannattaa irroittaa, niin televisiosta, kuin tietokoneestakin.

Äänestä

suojaus modeemia varten eli puhelinta.

Luulen että suojaa yli 50 % piikeistä, jos salama lyö lähelle niin vain johtojen irroittaminen suojaa.

Äänestä

suojauksen seuraavalla vekottimelle
http://www.tietoasema.fi/eshop/?sid=1&cid=5&gid=&sgid=&vid=28&pcode=BK500EI&whid=

samalla sain varavirtajärjestelmän. Laitteita on eri kokoa ja myös ilman akkua olevia. Puhelin/modeemilinjan saa suojattua samalla. Valmistaja antaa muistaakseni jonkinlaisen vakuutuksen niille laitteille, jotka ovat suojauksen takana.

Linkin takana oleva hinta ei välttämättä ole halvin, joten kannattaa tsekata myös muualtakin, jos meinaat hankkia. Itse en muistaakseni maksanut ihan noin paljon.

Äänestä
  • Mulla on telkku tietokone ym APC:n ylijännitesuojan takana (ei UPS-ominaisuuksia tai puhelinlinjan suojaa). niissä tosiaan on vakuutus, mun ylijännitesuojassa 30.000€ saakka korvaavat. Laitteessa on myös elinikäinen takuu Eu alueella.
    Maksoi 29€, puhelinlinjan suojalla varustettu taitaa maksaa jonkin 39€ pintaan.

    Äänestä

Toimiiko suoja jos käytössä suojamaadoittamaton pistorasia?
Tietokoneet ovat yleensä kytketty suojamaadoittamaan pistorasiaan vastoin koneen käyttöohjeita, koska niitä suojattuja pistokkeita on harvemmin olo ja makuuhuoneissa.

Äänestä
  • Ainakin APC:n laitteissa on merkkivalokin sille, että suojamaa toimii. Ei se muuten pysty maadoitttamaan.

    Äänestä

  • aivan yhtä hyvin, oli kyseessä suojamaadoitettu tai sitten maadoittamaton
    rasia: ei taatusti toimi. Johtimien välille kytketyt komponentit eivät
    suojaa ukkosen aiheuttamilta ylijännitteiltä. Jos myyjä tai joku muu sellaista
    väittää, niin puhuu _PASKAA_.
    Ukkosen aiheuttamat ylijännitteet esiintyvät johtimien ja maan välillä,
    suojamaadoitusjohdin mukaanluettuna. Kaikissa johtimissa on sama potentiaali.
    Tämä johtuu johtimien välisestä kapasitanssista, ja se on käytännössä
    todistettu ja todettu.
    Ylijännitesuojalla, joka on johtimien välissä, voidaan suojautua virtapiirissä
    syntyviltä ylijännitteiltä, esimerkiksi sellaisilta, jotka syntyvät katkaistaessa
    induktiivista kuormaa.

    Äänestä

Minä irroitan maalla asuvana aina ukonilan uhatessa kaikki mahdolliset arvokkaampien laitteiden johdot irti pistorasioista, myös puhelinpistokkeen. Ukkonen tuli tietokoneeseen kerran ilmeisesti puhelinpiuhaa pitkin ja tuho oli totaalinen. Puhuvat jostain Faradayn (kirjoitataanko noin?) häkistä, joka olisi ainoa suoja salaman iskuja vastaan. Autokin on kuulemma sellainen. Voisiko tietokonetta käyttää ukonilmalla turvallisesti autossa? Kaapelit vain ovenraosta, vai onko ihan tyhmä ajatus?

Äänestä
  • se salama höökii koneeseesi niistä autonovenraosta tulevia kaapeleita pitkin. Sitten se hyppää PC.stä näpeillesi ja pikkuvarpaasta auton runkoon ja sieltä edelleen maihin. Siinä välissä voi sydänparkasi joutua koville.

    Auto sinänsä toimii faradayn häkkinä. Niinpä kannettava akuilla ja jollain langattamolla yhteydellä olis turvallinen välppä ukkosen aikaan autossa käytettynä eikä salamat riko pc:tä eikä sinua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ylijännitesuoja kirjoitti:

Suojaako sähköliikkeissä myytävät pistorasian ja kojeen väliin asennettavat ylijännitesuojat ihan oikeasti esim. tietokonetta ja televiosiota ukkosen aiheuttamilta tuhoilta? Onko saatavana puhelinpistorasiaan asennattavaa laitetta, joka suojaisi modeemin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu