Rengas jumissa

Tiku ja Taku

Mulla on vuoden 2002 Chrysler Voyager, jonka ongelmana on kuljettajan puoleisen takarenkaan jäätyminen talvipakkasella; liikkeelle lähdettäessä jumittunut rengas rahaa perässä 10 metriä jonka jälkeen kuuluu pieni paukahdus ja rengas rullaa taas. Kerran kovalla pakkasella rengas oli jumissa 50 metriä. Muut kolme rengasta ei mene koskaan jumiin. Rengas ei ole koskaan jumissa kun on plus-asteita.

Mikä on jumissa, rengas vai jarrut? Jos jarrut niin käsijarru vai jalkajarrut?

7

1536

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jätä autosi parkkiin käsijarrun sijasta vaihde päällä.
      Aika yleistä on että jarrukengät jäätyy rumpuun kiinni talvella kun käsijarru on päällä.

      • käsijarrua

        on käytetty jatkuvasti kesät ja talvet eikä kertaakaan ole päälle jääny, mutta auton merkki onkin...¤O¤¤¤¤


      • Jumppi
        käsijarrua kirjoitti:

        on käytetty jatkuvasti kesät ja talvet eikä kertaakaan ole päälle jääny, mutta auton merkki onkin...¤O¤¤¤¤

        Ohitin jo viestisi mutta sitten alkoi hymyilyttää; parissa Chryslerissä (ei Voyager tosin) ei ole koskaan jäänyt jarrut jumiin edes pesun jälkeen mutta aikaa sitten Carina II:ssa jumitti molemmat takapyörät monet kerrat joka talvi ihan riesaksi asti :) Tästä todisteena edelleen pihalaatoituksessa pitkät nastojen aikaansaamat jäljet.


      • käsijarrua kirjoitti:

        on käytetty jatkuvasti kesät ja talvet eikä kertaakaan ole päälle jääny, mutta auton merkki onkin...¤O¤¤¤¤

        ei ole kokemusta POBEDAsta josko siinä ei jäädykkään.


      • juntti
        Rakentelija kirjoitti:

        ei ole kokemusta POBEDAsta josko siinä ei jäädykkään.

        Mikä on, nyt vain: jäädykkään. Eikö oleKaan hyvä äidinkieli hallussa. Masentavaa lukea tuota uutta nykysuomea. Kielioppi on jäänyt hakuseen. Pyydän, ei tähän ylimielisiä, ei myös harmittavaisia vastauksia. Kun ei ole asiallisia perusteita.


    • pöpi

      eli elä pidä käsijarrua päällä ja vika voi olla sama kun oopelissa piti laittaa auton alle kumi läpät että pyörä ei jäädy kiinni. se oli tyyppivika.

    • lollero1234

      Älkää käyttäkö käsijarrua parkissa! laita 1vaihde silmään niin se pysyy ihan hyvin parkissa. käsijarrulla on tapana ruostua/jäätyä kiinni jos se on vähäki liiankauan päällä pysähdyksissä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      121
      1290
    2. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      113
      961
    3. Työttömät risusavottaan

      Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus
      Maailman menoa
      277
      710
    4. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      42
      690
    5. Kuka tai ketkä tappo eilen?

      Kenet ja miksi?
      Varkaus
      16
      676
    6. Jos tunnistit...

      Voit hyvin ottaa yhteyttä...olisi mukava jutella☺️
      Ikävä
      59
      607
    7. Mitä teet mies?

      Oletko jonkun naisen kanssa? 😞
      Ikävä
      61
      533
    8. Arvostele kaivattusi

      ulkonäköä, asteikolla 1-10. Perustelut myös 🧢
      Ikävä
      37
      517
    9. Väsynyt odottamiseesi, M.

      Vaikka et minua haluaisi tai huolisi, asia pitäisi käydä lävitse. Siksi etten sinusta pääse ylitse. Pystyisinkö tyytym
      Ikävä
      38
      515
    10. Persujen kansanedustaja häpäisi lipun!

      "Persujen kansanedustaja Pekka Aittakumpu julkaisi Instagramissa videon, jossa hän heittää Pride-lipun roskiin. Video on
      Maailman menoa
      201
      504
    Aihe