terassi savimaalle

t e rassi

Hei,

tarkoituksena tehdä pieni, n. 3x4 kattamaton patio tuonne pihalle. Pintamateriaalina olisi kestopuu.

Paikka on toissakesänä rakennetun rivitalon pihamaalla, pinnassa on n. 20 cm multaa ja sen alla tiivis ja kova savi. Talvella terassin alueella ei liikuta.

Tuleekohan pulmia, jos poistan tuon mullan ja saven päälle teen pihalaatasta yhdestä 19 cm korkeasta pilariharkosta perustuksen rakenteelle ? Vai onko syytä kaivaa syvemmälle ?

5

6392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • savimaassa

      Tarttee perustaa routarajan alapuolelle. Muuten se nousee talvella nurkista epätasaisesti ja vääntyilee.

    • ja helppo

      nostaa ja kiilata suoraan jos routa nostelee.

    • toteuttaa.

      1. Kuvailemasi tapa. Helppo ja halpa. Joka talven jälkeen kiilaat terassin vaateriin.

      2. Kunnon montut routarajan alapuolelle tai matalaperustus routaeristein. Hieman työläämpi ja hintavampi. Oikein mitoitettuna ja toteutettuna ei kaipaa huoltoa perustusten osalta.

      Feel free to make your choice.

    • ...

      elä usko noita saven päälle rakentelijoita, saat olla jatkuvasti kiilailemassa maan routimisen vuoksi. tee kunnon perustukset

    • perustuksista ...

      Jos rakentaa ns. nurkkakivien päälle kevyt kylmä rakennus, niin joko laitetaan kivet suoraan nurmikon päälle tai sitten kaivetaan routarajan alle.
      Kevyt patio liikkunee hyvin roudan mukana, kunhan kaikki nurkat liikkuvat samaa tahtia. Ja ainakin vanhemmilla huussi-liiteri on pelittänyt kymmeniä vuosia ko. periaatteella (kivet nurmen päällä).
      Jos kaivat saveen saakka, niin laita riittvästi muovikelmuja tms. sen harkon ympärille, että routiva multa ei tartu siihen kiinni. Tai tee kartimainen pilari. Routa nostaa harkon ylös ja sen alle valuu jotain. Vuosien mittaa eri nurkat nousevat eri tahtia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      266
      3302
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      20
      1829
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      24
      1499
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      81
      1334
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1038
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      984
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      61
      799
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      746
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      677
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      50
      626
    Aihe