kyypakkauksen käyttö

mmm

Itellä todella paha nokkosrokko ollut vähän aikaa päällä. Pahimmillaan olen käyttänyt kyypakkausta (50 mg). Kuinka vaarallista niitä on ottaa ja kuinka kauan ?

8

7472

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Astmaatikko*

      Kyypakkauksessa on kortisonia todella suuri annos. Pienelläkin (5-10 mg)annoksella on haittavaikutuksia jatkuvasti käytettynä: ihon oheneminen, munuaisten toiminnan heikkeneminen, sydämen tiheälyöntisyys, mielialamuutokset jne. Kyypakkaus on todellakin tarkoitettu vain hätätapauskäyttöön! Hätätapaukseksi varmaan luetaan kyyn purema tai ampiaisen pisto, jos on allerginen ampiaiselle tai saa pistosta oireita. Nokkosrokko ei ole hyvä syy käyttää kyypakkausta!

      Mene lääkäriin ihottumasi kanssa, äläkä ota kyypakkausta ennen lääkäriin menoa. Saat oikean annostuksen oireenmukaisia lääkkeitä. Kerro lääkärille, että kun käytit kyypakkausta, oireet katosivat hetkeksi.

      • nuhat.on

        Kyllä paha nokkosrokko voi olla syy ottaa kyytabletit jos muuta kortisonivaihtoehtoa ei ole saatavilla! Itse kärsin urtikariasta joka aiheuttaa angiödeemaa joka levitessään hengitysteihin aikaansaa anafylaktisen shokin. Jotta välttyisin adrenaliinipiikiltä ja ambulanssireissulta, kasvojen alkaessa turvota otan kortisonia ja jos muuta ei ole tarjolla kyypakkaus on kelpaa kyllä minulle, ja on ihan lääkärin suosittelema!!!


      • Faktat

        Oletko ihan tietämätön? Paketissa lukee näin -Noudatettaessa suositeltua annosteluohjetta valmiste ei aiheuta haittavaikutuksia


    • nuhat.on

      Omasta kokemuksesta suosittelisin seuraavaa:
      Mene lääkärille, määrää tarvittaessa otettavaksi kyypakkausta paljon halvempia kortisoneja esim. Prednisonia. 30 kpl maksaa pari euroa, 2-4 tablettia aamuisin auttaa parissa päivässä. Tarvittaessa tabuja voi ottaa useammankin, kysy lääkäriltä. Pitkällä aikavälillä satunnainen käyttö (kerran pari kuussa) ei ole vaarallista, toisin kuin säännöllisempi käyttö. Jos urtikaria "jää päälle", oireiden ilmetessä kannattanee ottaa ensin antihistamiinia, jos oireet eivät lievene, ottaa hyvissä ajoin kortisonia. Jos esim. kasvot ehtivät turvota pahasti, turvotus ei nimittäin ihan hetkessä laske pois..

    • mitstä tuli?

      Hei,

      Tiedätkö mikä aiheutti nokkosrokon?

      Nim. krooninen nokkosrokko

      • mmm

        Nyt laukussa kyypakkaus, jota käytän todella pahoihin oireisiin.
        Viimeksi kuukausi sitten sain flunssan joka edesauttaa nokkosrokon puhkeamista. Nyt vasta alkaa helpottaa. tosin koko ajan päällä mutta ei pahana.
        allergiasairaalaan taas lähete, mutta tiedän jo entuudestaan mikä on vastaus.

        Onko adrenaliinin käytössä muita kuin mm. epipen kynä, ja onko aina pakko mennä lääkäriin otettua piikin.
        Kesälomat alkaa ja jossain päin suomen erämaata ei ole mukavaa jos taas sattuu jotain


    • Naigeli

      Olen kuullut joidenkin käyttävän 1.5 mg helposti, ilman minkäänlaisia haittavaikutuksia.

    • Anonyymi

      Voiko lääkeaineallergiaan ottaa kyypakkauksen lääkettä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      77
      1806
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1182
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      944
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      869
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    6. 77
      692
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      664
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      50
      593
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      63
      561
    11. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      33
      551
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      538
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. 36
      504
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      408
    20. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      398
    Aihe