niin eli siis välillä netti ns.sammuu eli ei toimi ja kun koneen käynnistää uudelleen,taas toimii ja ei toimi myöskään kotipuhelimen kanssa samaa aikaa..???
Kiitos etukäteen!!
Kiitos etukäteen!!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Osta suodatin puhelinpistorasiaan, koska netti ja lankapuhelin ei toimi hyvin yhtäaikaa. Siis jos yrittää puhua lankapuhelimella samaan aikaan kun käyttää nettiä, niin puhelimesta ei kuulu kuin surinaa ja epäselvää puhetta. Liitä modeemista johto suodattimeen.
suodatin on jo ja johtojenki pitäs mennä oikein.. eli olisikohan suodatin rikki? mutta miten se netin toimintaan yksinään vaikuttaa?
puhelin kyl toimii hyvi mut netti ei toimi samaa aikaa lainkaan
lisää tietoja systeemistä. Ei noilla tiedoilla kukaan pysty vastaamaan.
eli meillä on dna laajakaista 512,adsl-modeemista menee johto suodattimeen siihen adsl kohtaan,alakerrassa on lankapuhelin jossa kans suodatin mutta kun pistää puhelimen seinään niin puhelin kyl toimii mut netti ei sit enää ja nettiki välil lakkaa toimimast vaiks ei puhelinkaa olis seinäs ja kun käynnistää koneen uudellee ni toimii taas paremmi en oikee osaa selittää..
Väittää että se johto suodattimeen ei saisi olla kuin 1.5 m pitkä tai mikä siinä nyt mukana tulee.
Taas mulla toimii hyvin ilman suodatintakin että välillä tämä on ihmeellistä. Suodatin on halpa ja jotkut antavat sen ilmaiseksikin. Entä liitokset.
Kirjoita jos sait toimimaan. Kiinnostaa.
teillä vaan kahta adsl-modeemia ole ? Eivät nimittäin toimi. Noita suotimia voi kyllä olla useita, eli kyllä se noin pitäisi toimia. Koeta vaihtaa suotimia keskenään, jos niistä toinen on risa.
kahta modeemia, tarvii testata tota juhan kertomaa juttua mutta vielä en pysty