Olen käyttänyt zoloftia ( tai sertralin hexalia)noin kaksi vuotta 100 mg päivässä.
Koko ajan minua on vaivannut erittäin runsas hikoilu, joka ilmenee erityisesti aamulla herätessäni. Tuolloin yövaatteet ja lakanat ovat aivan kosteina ja oloni on epämielyttävä.
Onko kenelläkään vastaavanlaisia kokemuksia?
Aloin jo epäilemään jos kyse onkin jostain muusta, kuten kilpirauhasen vajaatoiminnasta tms.
Koko ajan minua on vaivannut erittäin runsas hikoilu, joka ilmenee erityisesti aamulla herätessäni. Tuolloin yövaatteet ja lakanat ovat aivan kosteina ja oloni on epämielyttävä.
Onko kenelläkään vastaavanlaisia kokemuksia?
Aloin jo epäilemään jos kyse onkin jostain muusta, kuten kilpirauhasen vajaatoiminnasta tms.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Juu kyllä on tuttu juttu tuo hikoilu. Itse aikoinaan aloitin lääkkeen kesähelteellä, ja mies vitsaili, että myy minut saharaan kasteluvettä tuottamaan. Vuoden verran söin ja pyykinpesukonekone oli kovilla ja sitten loppui kärsivällisyys. Kun kerroin lääkärille, ettei tätä enää jaksa, hän sanoi että tää on ihan yleinen ongelma ja että miksen tullut aikaisemmin pyytämään vaihtoa. No näitä lääkkeitä on kymmeniä, joten uutta troppia kiertoon. Suosittelen.
kiitoksia! Mieleni keventyi :)
Toisaalta vaihto uuteen lääkkeeseen pelottaa, sillä alkuoireet voivat olla yhtä ikäviä kuin zoloftissa oli.
Ilmeisesti kuitenkaan muuta keinoa hikoilun vähentämiseksi ei sitten ole?
aiheutti kans valtavan hikoilun, mutta kesti vain noin pari kuukautta sit helpotti. En ois itse uskonut hikoilun lääkeest johtuvaks, mutta kuulin parin tuttavan kertovan saman havainnoin!