Jos nyt ajan A-kortin (olen 21v.), mutta sen ns. välivaiheen kortin pienemmällä pyörällä niin minkä tehoisella pyörällä saan silloin ajaa? Pitääkö pyörän olla a1-rekisterissä?
Välivaiheen A-kortti
Nicci
7976
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei tartte olla tossa rekisterissä, riittää kun rekisterissä näkyy pyörän tehot. En tiennytkään, ett A1 pyörät näkyy rekisterissä erikseen? Pyörä saa olla enintään 25Kw (34hv) ja kaks vuottahan siis toi välivaiheen kortti on voimassa, kunnes muuttuu isoksi A- kortiksi. Sen jälkeen saapi ajella yli 35Kw:n pyörillä.
P.s. AKE:n sivuilta löytyy aika hyvin tietoa noista asioista ;)
Jos on jo 21v, niin eiköhän saa suoran tuon ison A:n? Miksi pitäisi ottaa joku välivaiheen kortti?
No vaikka siks jos pyörän tehot oikeuttaa vain väliluokan korttiin. Minulle meinasi käydä niin oman pyörän kans, mutta kun rekisteröin sen kouluajoneuvoks muutin samalla alkuperäiset tehot siihen takaisin (35kw). Ja olisin muutenkin "joutunut" väliluokan kortin ajamaan jos en tuolla omalla pyörällä nyt ajaisi, kun kaikki isot pyörät oli autokoululla mulle liian isoja..että kyllä siinä järkeäkin on, vaikka tyhmältä kuulostaa.
Anteeksi,en ymmärtänyt mitään tuosta viestistä,mutta
mikäli olet 21 vuotta niin aja suoraan A-kortti
ilman sekoilua.
Tämän jälkeen ajelet millähyvänsä motolla 0kw-11000kw.
Siinä se.
joutuu ottamaan, mikäli haluaa "isolla" ajaa. Kevarilla näppärämpi ajaa käsittelykoe, ja siten jopa pienimmätkin meistä saa kortin suht kivasti.
...aja suoraan iso ja sillä selvä. Eikö teidän kaaliin mene, ettei se ole aina käytännössä mahdollista. Ei olis mullekkaa ollu, jos en olisi omaa pyörää katsastanu. Olisin joutunut ajelee autokoululla pikkupyörällä kun "normaalit" oli mulle liian isoja (olen lyhyt)...sillon mulle olistullu väliluokan kortti. Ja ettehän te siitä kärsi jos joku haluaa väliluokan kortin ja ajaa sillä sen 2 vuotta. *hermostu*
Toisaalta aivan älytön tää kortin porrastus.
Mutta toisaalta hyvä, ei saa enää 18 vuotiaana ns tappo pyörää..
Itsellä kyllä oli iso A heti kun täytti 18.
Onnellisesti edelleen elossa..
Kyykkyihin kun en koske..