Korjailen vanhaa taloa johon joskus uusittu koko rossipohja palkkeineen päivineen. Rakenne on ulkoa päin: Tuulensuojalevy 12mm-Paroc mineraalivillaa 250mm/ Palkisto-pontattu lastulevy22mm-muovimatto.
Tarkoitus olisi asentaa lattiaan laminaatti.Mutta koska lattiassa on sen verran heittoa ajattellin poistaa muovimaton ja asentaa päälle rakennusmuovin ja edelleen tämän päälle tasoitteen ja sitten laminaatin.Onko ajatus Ok?.Alunperin ilmeisesti on ajateltu muovimaton toimivan rakenteessa höyrysulkuna koska mitään sellaista ei löytynyt lastulevyn alta,Lastulevyn alla ilmeisesti olisi höyrynsulun oikea paikka.
Tasoite Lastulevyn päälle?
8
11567
Vastaukset
- maton päälle
miksi sitä poistamaan. Eikä tasoite se tartu muoviin, se pitäisi laittaa suoraan lastulevyyn kiinni.
- Toppi
Maton ajattelin poistaa koska se on useista kohdin "kuprulla" eli irronnut liimauksestaan.
Epäilen hiukan että liimaus ois irronnu sen takia etä lattia ei ole toiminu oikein eli maton ja lastulevyn väliin ois kondensoitunu kosteutta,
en tiedä onko mahdollista.. mutta täytynee varmistaa poistamalla matto.
- höyrysulkua
vaan alusta pitää olla tuuletettu ja salaojat kunnossa. Tarkasta asia vaikka paikallisesta kunnallisesta rakennusvalvonnasta.
- Toppi
No kyllä mun tietojen mukaan pitää olla höyrysulku tai no ilmansulkupaperi riittäis, mutta tarkoitus olisi valaa tasoite lastylevyn päälle siksi ajatteli laitta rakennusmuovin(höyrynsulku)Lastulevyn päälle. Alusta on todella hyvin tuuletettu, joka sivulla 2 kpl 20cmx20cm reikiä. Altapäin rossipohja onkin aivan erinomaisessa kunnossa. Salaojitus on myös kunnossa. Tuon muovin kanssa pelaaminen mua arvelluttaakin siksi täällä kyselen:)
- laita
ei tasoitetta muovinkalvon päälle, jos laitat tasoitteen niin se tulee lastulevyn (tai muovi maton) päälle. höyrysulun tarkoituksena on suojata rakennetta ilmankosteudelta jotta kosteus ei tiivisty runkorakenteisiin. ja harkitse samalla lattialämmityksen laittoa.
- vapaallakin töissä
matto pois ,irto tavara imuriin,pohjuste =primer
lastulevyyn ,tasoita kuituvahvisteisella tasoitteella,laita höyrynsulku kalvo, alusmateriaali esim solumuovi, ja viimeinen pinta on se sitten lamin. tai parketti .
minkään muovin päällä ei tasoite tule pitkässä jouksussa ilman erityisaineita pysymään.
kysykää ihmiset rautakaupasta niin me kerromme
sitä varten meillä se tieto on ( ainaskin k-75:ssa)- Lastu
Ja minneköhän se tasoite sieltä muovimaton ja laminaatin välistä karkaa??? Varmaan Norjan vuonoille onkimaan turskia?? HALOO!!
- Anonyymi
Lastu kirjoitti:
Ja minneköhän se tasoite sieltä muovimaton ja laminaatin välistä karkaa??? Varmaan Norjan vuonoille onkimaan turskia?? HALOO!!
Tasoite murenee nopeasti, jos se ei ota kunnolla kiinni alustaansa. Muovi ei hyvä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163447Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370