Voiko ovulaatio olla heti menkkojen jälkeen?

Niin siis olisko mahdollista et ovulaatio olis heti menkkojen jälkeen? Yleensähän se on kierron puol välissä. Asiasta enempi tietävät kertokaahan.
49738
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Eli edelliset kuukautiset alkoivat 19.6. ja ovislimat (kai ne sitä oli) bongasin eilen 27.6. Voiko olla mahdollista että ovis oli jo nyt? Ja miten se vaikuttaa raskaaksi tuloon, onko raskautuminen edes mahdollista? Vastatkaa enemmän tietävät!

Äänestä
  • Että jos on pitkä kuukautiskierto, voi samaan kiertoon tulla kaksi ovista. Ei varmaa tietoa, mutta muistelisin joskus (tällä palstalla??) nähneeni tuon sisältöisen viestin.

    Äänestä

  • Joillakin ovulaatioajankohta voi heitellä paljonkin. Ovistestejä kannattaa käyttää, jos haluaa varmistaa ovulaatioajankohdan. Ja testitkään eivät kaikilla näytä tarkasti tai oikein. Lääkäri sitten viimeistään osaa ultran avulla sanoa miten ovuloi vai ovuloiko ollenkaan.

    Mutta noista limoista! Itselläni on aika tarkka "limakierto" ja muistaakseni kirkas limaneritys on alkanut juuri viikko menkkojen alkamisen jälkeen ja sitä on kestänyt noin viikon ajan. Vuoto on sitten yleensä loppunut paksumpaan limaan (=mahdollinen ovulaatio).

    Joten voi olla, että sinunkin kohdallasi on kyse hedelmällisestä jaksosta, jolloin kirkasta limaa alkaa erittyä. Tarkkaile sitä nyt noin viikon ajan ja sitä paksumpaa limaa myös! Minulla on mennyt aika tarkkaan ovulaatiolaskurin antamien päivien mukaan nuo jutut...

    Toivottavasti käsitit tuosta jotain, en oikein tarkemmin osaa selittää näin lyhyellä kaavalla... :D

    Äänestä

Tässä osoite, josta löytyy tietoa ovulaatiosta
http://www.kutri.net/iblog/C1537542522/index.html

"Toisaalta on epistä, ettei naisille opeteta että ovulaatio on poikkeuksetta 10-16 päivää ENNEN seuraavia kuukautisia ja (olosuhteista riippuen) 8 vrk -- useita kuukausia edellisten kuukautisten jälkeen."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yksi ihmettelijä. kirjoitti:

Niin siis olisko mahdollista et ovulaatio olis heti menkkojen jälkeen? Yleensähän se on kierron puol välissä. Asiasta enempi tietävät kertokaahan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu