Aloitin minipillereitä syömään heti jälkitarkastuksen jälkeen, eli vauva oli silloin 8vko vanha. Nyt vauvalla on ikää lähes 5kk ja painoni ei enää sen jälkeen pudonnut grammaakaan. Kunnes lopetin pillerit viime viikon keskiviikkona, ja kas kummaa paino oli tippunut maanantaihin mennessä puoli kiloa!!!
Onko muilla moisesta kokemusta? Multa saa jäädä pillerit kaappiin, ja kierukan laitatan sitten kun imetys on lopetettu ja kuukautiset tulleet. Painoa vielä pudotettava se seitsemän kiloa ja itku jo meinasi tulla, kun mitään ei lähes kolmeen kuukauteen tapahtunut... Perhanan pillerit ;)
Onko muilla moisesta kokemusta? Multa saa jäädä pillerit kaappiin, ja kierukan laitatan sitten kun imetys on lopetettu ja kuukautiset tulleet. Painoa vielä pudotettava se seitsemän kiloa ja itku jo meinasi tulla, kun mitään ei lähes kolmeen kuukauteen tapahtunut... Perhanan pillerit ;)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mulla Cerazette-merkkiset pillerit nosti painoa 8 kiloa. Koko ajan samat elämäntavat. Vaikuttivat kyllä muullakin huonolla tavalla minuun... Pillereiden lopettamisen jälkeen paino pikkuhiljaa alkoi laskemaan.
Jos mulla alkaa paino nousee, niin pakko keksiä, joku muu ehkäisykeino. Mullakin painonlasku kyllä loppui pillereiden aloituksen myötä..
Mä olen käyttänyt cerazetteä viime syksystä ja pääsinkin synnytyksen jälkeen lähes samoihin mittoihin kun ennen raskautta. Mutta nyt keväällä paino alkoi ihan syyttä nousta ja usein on tosi turvonnut olotila. Vatsaan koskee helposti iltaisin. Muutenkin vuotoa tulee miten sattuu ja pinna on tosi lyhyt. Ei siis kyseinen pilleri enää sovi minulle joten meinaan lopettaa sen tässä kesän mittaan.
Mä aloitin kanssa imetyksen takia cerazetet viime kesänä ja painoni tippui 20 kg n. 4-5 kk. Ennen oli ollut pillereistä vain pelkkää harmia mut nää cerazetet ei vaikuttanu mielialoihin eikä turvotuksiin ja painokin tippui, mutta siihen vaikuttaa tietysti imetys, ruokavalio ja liikunta!!!
mutta kyllä se painonnousu on yksi yleisistä haittavaikutuksista. Eihän siinä elämäntavoissa vika ole, jos ainoa muutos on pillereiden aloitus ja paino alkaakin nousta. Mulla Cerazette aiheutti myös muuta ikävää. Heti loppui alavatsan turvotus ym oireet kun lopetin pillerit. Vaihdoin Evra-laastariin mutta se oli vähintään yhtä paha... Joka päivä itkua, vihainen olo, jättimäisiä finnejä, ei haluttanut tippaakaan ym. Ja pian lopettamisen jälkeen olin taas oma itseni :)