siskon konetta huollan, kone käynnistyy hirveän hitaasti, mutta käynnistyttyään toimii ihan nopeasti esim. netissä
windowsin päivitystä ei saa ladattua koska järjestelmä on epävakaa
eheytin c-aseman, ajoin läpi ewidon ja muutamia rekisterinputsausohjelmia, vähensin automaattisesti käynnistyvien ohjelmien määrää, ei mainittavaa parannusta näillä konsteilla
mitäs kokeilen seuraavaksi?
windowsin päivitystä ei saa ladattua koska järjestelmä on epävakaa
eheytin c-aseman, ajoin läpi ewidon ja muutamia rekisterinputsausohjelmia, vähensin automaattisesti käynnistyvien ohjelmien määrää, ei mainittavaa parannusta näillä konsteilla
mitäs kokeilen seuraavaksi?
Vastaukset 28
Vanhimmat
koneesta tarvittaisiin vähän enemmän. Käyttiksen asennus kokonaan uudelleen voisi olla kokeilemisen arvoinen juttu. Ja vielä puhtaalta pöydältä, onhan se kai joskus toiminut kuitenkin. Muistin vähyys voi olla yksi syy myös.
voi olla muistista kiinni kun ennen toimi hyvin?
en muista ulkoa tietoja koneesta, compaqin kone jossa kai ihan nykyaikaisen pc:n ominaisuudet
tuollaista ohjelmaa kuin Advanced windows care!
kokeiltu on ja ohjelma ilmoitti että kaikki ok
Minusta tuota Advanced Windowscarea kyllä kannattaa vähän varoa, sillä siinä ole ei ole kunnon logia eli se ei kerro mitä se tekee koneelle. Siitä on olemassa aika ristiriitaisia arvioita.
Noista rekisterinputsausohjelmista olet varmaankin jo käyttänyt EasyCleaneriä ja Ccleaneriä? Kokeilepa vielä niiden jatkoksi RegSeeker 1.45 ohjelmaa http://www.hoverdesk.net/freeware.htm
Sen jälkeen voi katsoa esim. Registry Mechanic 5.2 ohjelman ilmaisversiolla
http://www.pctools.com/registry-mechanic/
että onko tuo rekisteri kunnossa.
Yksi vaihtoehto voisi myös olla käyttää järjestelmän palautuspistettä, mikäli se kone on joskus toiminut paremmin.
käyttänyt ccleaneria ja registry mechanicia... kokeilen nyt kaikennäköistä ennen kuin palautan järjestelmän jonnekin kuukausien taakse...
XP kone? Paljonko keskusmuistia ? Koneen merkki / malli?
on xp, muistia en nyt mene vannomaan onko 256 vai 512 mutta siis toimi ennen moitteettomasti, compaqin kone, mallia en nyt muista (kone kuten sanottu siskon eikä minulla tässä just nyt ikävä kyllä käsillä)
Käynnistyvien ohjelmien määrän vähentäminen on ok mutta ongelma voi johtua jostain yksittäisestä ohjelmasta mikä kuluttaa koneen resursseja. Tutki taskmanagerin (tehtävienhallinta) kanssa miten paljon ohjelmat käyttävät muistia / prosessoria. Paljonko WIndowsiin on asennettu fontteja ? Niidenkin olemassaolo kuluttaa järjestelmäresursseja.
täytyy tutkia paremmin tehtävienhallintaa, fontteja nyt tuskin on asennettu
kone siis tuntuu toimivan ihan moitteetta muuten mutta käynnistyy järjettömän hitaasti ja tuo windowsin päivitys ei asennu
myös tämä ohje:
http://support.microsoft.com/kb/319585/fi
tässä onkin lukemista, kiitos linkistä!
...uutta konetta.
tottahan nyt toki minä aulis pikkusisko ostan isosiskolle uuden koneen kun vanha prenkkaa
Viestiesi taso alkaa muistuttaa Kikin viestejä.
Asennettu ja kovalevyä ei ole osioitu ?
ei ole asennettu uudelleen eikä ole kovalevyä osioitu
...eheytin c-aseman, ajoin läpi ewidon ja muutamia rekisterinputsausohjelmia...
-Elä hyvä ystävä käytä etenkään ystäviesi koneissa rekisterin putsaus ohjelmia, niillä saat vain ongelmia, kuten esimerkiksi sen ettei enää windows UpDatekaan toimi.
onnex kerroit, täytyy heti lopettaa niiden käyttö ! Vasta viisi vuotta olen käyttänyt noita putsausohjelmia, onneksi ei ole mitään sattunut missään koneessa...
ei ne putsausohjelmat mitään haittaa voi tehdä kun tekee varotoimena backupin ennen siivousta. Mulla ei ole vielä kertaakaan tullut ongelmia CCleanerin kanssa, päinvastoin.
ensin yritin päivittää enkä onnistunut, sitten rupesin etsimään syytä
en minä nyt IHAN tollo ole
windowsin puolella. Varsinkin winupdaten jälkeen kannattaa siivota kone turhista mikkisen jäljistä. Muutenkin siivous kannattaa tehdä, eikä niistä haittaa ole. Jos update ei toimi, niin yleensähän se johtuu siitä että windows on omia aikojaan seonnut.
"siivonneeni" erään kaverin konetta. Käynnistyi tosi hitaasti, sitten huomasin että hän oli laittannut hemmetin ison, olisko ollut bmp-muotoisen taustakuvan,jonka lataamiseen meni ikä ja terveys. No tuskin tässä tapauksessa kyse on moisesta, mutta tuli vaan mieleen.
pitääkin tsekata tuokin, kiitos vinkistä
klikkaa c-asemaa hiiren oikealla
ominaisuudet
työkalut ja virheenkorjaus, ruksit molempiin ja käynnistät uudelleen .
näkis mitä siellä pyörii ja mikä virustorjunta se kyllä osaa laittaa koneen polvilleen jos muisti ei riitä!!
hjt ei suostu asentumaan tälle koneelle!
hermot tässä menee...
Helppoheikki korjaus: Aseta virransäästöstä, että virtapainike laittaa koneen lepotilaan, virtaa ei kulu nimeksikään ja käynnistyy kolmessa sekunnissa.
Muistaa vaan sammuttaa aina siitä painikkeesta.