Otsikon mukaisia autoja ei taida kovin montaa löytyä Suomesta?
Harrasteauton hankinta on mielessä ja 968 voisi olla sopiva auto.
Porsche 968
6
1181
Vastaukset
- lisää sivuilta
www.9xxfin.com , siellä on melkein kaikki Suomen 968-harrastajat.
- nopia-xxx
Melko harvinainenhan tuo lienee. Taisi olla pahinta lama-aikaa, kun noita myytiin. Sääli sinänsä, kun auto lienee yksi parhaiten ajettavia Porscheja ja "kehityskaarensa" viimeisenä nk. paras malli sarjalaisistaan.
Lienee vieläkin ripein vapaastihengittävä nelonen noin 240 hevosellaan ja yli 300 Nm väännöllään (alhaalta saakka). Varusteita tosin ihan harrastevehkeeksi taitaa olla liikaakin (mm ilmastointi, lasit/penkit sähköohjatut, ABS, pienet takapenkit tilapäiskuljetukseen ja airbageja ainakin 2 vakiona)
Noita lienee suomessa sellaiset 10-20 kpl joista iso osa avomalleja.
Nettiautossa lienee myynnissä ainakin yksi suomeen tuotu.
Noista hinta tuskin hirveästi tulevaisuudessa laskee. Lienee maksanut uutena (92-96)hyvän omakotitalon verran. Muutaman kerran olen tuollaisen nähnyt, eikä uskoisi yli 10-vuotiaaksi luonnossa. Kuvat eivät tee mielestäni mallille oikeutta. - JohnWayneGG USA
kun mikä.. Onneksi VW:n osat menee heittämällä sisään niin ei tule kalliiksi. Noita myydään pilkkahintaan,toivottavasti romurautaa ei enää hommata montaa tänne.
True USA V8 harrasteautoksi!- Pecos Bill
Miksi niitä volkkarin osia pitäisi heitellä sinne sisään? Siinähän pankitkin likaantuu, ja voi jopa revetä jos sattuu kovaa heittämään, ja jos sattuu olemaan ne osat vielä teräviäkin.
Jep, romuraudaksihan nuo autot usein menevät jossain vaiheessa. On tosin autoja, joilla on niin paljon harrastearvoa, että vaikka olisikin huonossa kunnossa, niin korjataan.
Ai niin kaikki autothan eivät kelpaa romuraudaksi. Tulee mieleen eräs amerikkalainen GM:n malli, jota monet kutsuvat jopa urheiluautoksi lehtijousituksesta ja muusta kivikautisesta tekniikasta huolimatta, joka ei kelpaa romuraudaksi, vaan se sulatetaan ja siitä valetaan uusia muoviämpäreitä.
USA V8:kin on muuten hieno harrastekohde, varsinkin jos siinä on vielä auto ympärillä. - Pecos Bill
Pecos Bill kirjoitti:
Miksi niitä volkkarin osia pitäisi heitellä sinne sisään? Siinähän pankitkin likaantuu, ja voi jopa revetä jos sattuu kovaa heittämään, ja jos sattuu olemaan ne osat vielä teräviäkin.
Jep, romuraudaksihan nuo autot usein menevät jossain vaiheessa. On tosin autoja, joilla on niin paljon harrastearvoa, että vaikka olisikin huonossa kunnossa, niin korjataan.
Ai niin kaikki autothan eivät kelpaa romuraudaksi. Tulee mieleen eräs amerikkalainen GM:n malli, jota monet kutsuvat jopa urheiluautoksi lehtijousituksesta ja muusta kivikautisesta tekniikasta huolimatta, joka ei kelpaa romuraudaksi, vaan se sulatetaan ja siitä valetaan uusia muoviämpäreitä.
USA V8:kin on muuten hieno harrastekohde, varsinkin jos siinä on vielä auto ympärillä.Ei siis "pankit" vaan penkit likaantuu.
Sori vaan. - kalle
että junnuna tuli noita amerikan ihmeitä ropattua ihan tarpeeksi.
Nyt ajattelin neljänkympin kriisiä hoitaa porschella.
Tarkoitus kun on enemmän ajaa ja vähemmän korjata.
Jos 968:n ostaa ja tsekkaa kulutusosat läpi, niin sillä varmaan taittaa huolettomia kilometrejä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis3416860Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai675938Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1945416Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi794216Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan483418Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava63383HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok643343Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan353059Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739122287Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?
Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?411165