Astutusmaksuista

Eikös aika yleinen astutusmaksu ole yksi pentu, tai pennun hinta? Rupesin vaan miettimään, että kun monet kääpiörodut saavat vain muutaman pennun, niin sehän on vähän epäreilua. Kääpiökoirakasvattajalla menee siis astutuskustannuksiin esim. kolmasosa pennuista, kun taas ison rodun kasvattajalla vaikkapa vain kymmenesosa. Vai onko kääpiöroduilla jokin eri systeemi?
8539
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

ollut astusmaksuna mitään pentua tai pennunhintaa, Astutusmaksu on sovittavissa uroksen omistajan kanssa. Kukaan ei nykypäivinä allekirjoita sellaista sopimusta josta uroksen omistaja vaatii pentua tahi pennunhintaa meillä. Pyytäähän saa mitä tahtoo. Yleensä on hyppymaksu maksu/elävä pentu.

Äänestä
  • ja siksi suhde pysyy samana,jos uma maksaa vaikka 150e/pentu astutusmaksua,niin suhteessa se on sama kuin että itse maksaisin ison koirani pentueesta saman per pentu.

    Äänestä

  • yleisimmin on juuri se käytäntö, että maksetaan könttisummana noin yhden pennun hinta.
    Osa ottaa (varsinkin ulkomaiset astutukset) hinnan jo hypystä, mutta suurin osa kun pennut ovat syntyneet.
    Joskus harvoin on tullut vastaan uroksia, joilla on erikseen hyppymaksu ja sitten jokaisesta pennusta joku osa.

    Äänestä

  • Ai se menee sillain, no sitten kuulostaa järkeenkäypältä. Tai no löytyihän tuohon alle joku, joka allekirjoittaa sellaisen sopimuksen pentu/pennun hinta :-)

    Onko tuo hyppymaksu ehdoton, vai maksetaanko se vain, jos tiineys todetaan? Eli ei, jos jää tyhjäksi? Paljonko yleensä tuo hyppymaksu on? Ja se lisä per elävä pentu?

    Montako pentua muuten Griffonit keskimäärin saavat? Ei nekään kai kovin montaa tee?

    Äänestä

  • se lienee kirjoitti:

    Ai se menee sillain, no sitten kuulostaa järkeenkäypältä. Tai no löytyihän tuohon alle joku, joka allekirjoittaa sellaisen sopimuksen pentu/pennun hinta :-)

    Onko tuo hyppymaksu ehdoton, vai maksetaanko se vain, jos tiineys todetaan? Eli ei, jos jää tyhjäksi? Paljonko yleensä tuo hyppymaksu on? Ja se lisä per elävä pentu?

    Montako pentua muuten Griffonit keskimäärin saavat? Ei nekään kai kovin montaa tee?

    1-4 pentua. 4 pentua on ennen ollut sellaine keskeinen pentumäärä. Maksuna esim. se 150 €/pentu hyppy maksu. Tekee 5x 150€ = 750 euroa uroksen omistajalle.

    Äänestä

Ehkä käytännöt vaihtelevat roduittain.
Itse olen tottunut tuohon pentu tai pennunhinta käytäntöön. On kyllä sellainen rotukin joka tekee suuria pentueita yleensä.

Äänestä

Astutusmaksu koostuu toimitusmaksusta, elikkä hypystä, mikä riippuu sitten ihan rodusta ja koirasta. Esimerkiksi nartun omistaja maksaa 75e hyppy ja sitten sama maksu/rekisteröitävä pentu, elikkä jos syntyy vaikka neljä pentua, niin hyppymaksu 75e ja sitten uroksen omistajalle maksetaan 4x75e. Toivottavasti vähän selvensi.

Äänestä

En tiedä mikä on yleinen käytäntö, mutta ainakin perhoskoirilla hyppymaksu maksetaan vaikka jäisi tyjäksikin-silloin uros astuu nartun seuraavasta juoksusta ilman uutta maksua(tai tietenkin toisinkin voi sopia). Ja hyppy+astutusmaksu märäytyy usein paljon koiran titteleiden mukaan(ja silmä+polvet täytyy olla täysin ok), mitä isompi litania niitä on, sen enemmän uroksen omistaja voi pyytää,yleensä alkaen n.10% pennun hinnasta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pohdintaa kirjoitti:

Eikös aika yleinen astutusmaksu ole yksi pentu, tai pennun hinta? Rupesin vaan miettimään, että kun monet kääpiörodut saavat vain muutaman pennun, niin sehän on vähän epäreilua. Kääpiökoirakasvattajalla menee siis astutuskustannuksiin esim. kolmasosa pennuista, kun taas ison rodun kasvattajalla vaikkapa vain kymmenesosa. Vai onko kääpiöroduilla jokin eri systeemi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu