päivänliljoista

Keväällä istutettu 4 kpl erilaisia päivänliljoja, aurinko-puolivarjo paikkoihin. Eivät ole kuolleet, mutta ei ole lehtiäkään tehty kukista puhumattakaan.

Meneekö niillä seuraavaan vuoteen ennen kuin alkaa tapahtua?
3490
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

että eivät kasvata tänä vuonna kuin juuria. Kuiva alkukesä ja kuuma ei juuri helpottanut kasvien oloja. Kasvi tekee vain yhtä asiaa kerrallaan se joko kasvattaa juuria tai kukkia. Ensi kesänä on sitten luultavasti tiedossa rehevä kasvu kun nyt juuristo hoituu kuntoon. Varmuudn vuoksi kannattaa mahdollisen kasvun yltyessä syksyllä ajoissa hoitaa syyslannoitus tai muuten väärään aikaan kasvunsa aloittanut taimi ei ehkä selviäkkään talvesta..

Äänestä
  • ...olen huomannut päivänliljoista sen,että ne todella keräävät voimia eivätkä kuki istuttamista seur vuonna.En koskaan missään vaiheessa lannoita kasvejani ,en syksyllä enkä keväällä.Päivänliljat antavat kyllä seuraavana vuonna ihanan ja runsaan kukinnan.Eräs lajike aloitti vasta kolmantena vuonna kukinnan ja sitä onkin riittänyt!(vaal .pun)

    Äänestä

  • erilaisia omistan kirjoitti:

    ...olen huomannut päivänliljoista sen,että ne todella keräävät voimia eivätkä kuki istuttamista seur vuonna.En koskaan missään vaiheessa lannoita kasvejani ,en syksyllä enkä keväällä.Päivänliljat antavat kyllä seuraavana vuonna ihanan ja runsaan kukinnan.Eräs lajike aloitti vasta kolmantena vuonna kukinnan ja sitä onkin riittänyt!(vaal .pun)

    Kiitän kumpaakin vastaajaa :) Maltti siis valttia tässäkin asiassa ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


odottaa-- kirjoitti:

Keväällä istutettu 4 kpl erilaisia päivänliljoja, aurinko-puolivarjo paikkoihin. Eivät ole kuolleet, mutta ei ole lehtiäkään tehty kukista puhumattakaan.

Meneekö niillä seuraavaan vuoteen ennen kuin alkaa tapahtua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu